Jump to content
Българският форум за музиканти

Имате ли любима прогресия


Recommended Posts

Oblivion прогресия е каденца преведено на български ,но както знаем музикантите в този форум се срамуват че са българи и използват музикалната терминология преведена на разни езици.

 

T S D T e най-леката възможна каденца .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Каденцата в превод е cadence и е част от прогресията! В тоналната музика в последованието от акорди се стига до тоническа цел, която завършва с каденца - това се подразбира. Затова понякога в анализа се казва, че цялата творба се свежда до TSDT в по-широк аспект, съгласно функционалната теория.

Вече дадох обяснение, какво е прогресия, кое движение е прогресивно и кое е регресивно - нещо, което очевидно нашите не казват ясно. И думи като диминуция, аугментация, каденца, клъстер, които се ползват и в нашата терминология, не са с български произход. Прочети и това: http://en.wikipedia.org/wiki/Chord_progression

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

My favourite things:

 

Em7 CM7 Am7 D9 Gm7 CM7 GM& CM7 F#m7b5

EM7 AM7 Am7 D9 GM7 CM7 GM7 CM7 F#m7b5

B7b9 Em7 C#7b5 F#m7b5 B7 Em7 Em7/D CV7

A7 GM7 CM7 Am7 D7 G6 CM7 G6

 

Е това е за малко повече от 16 такта...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Em - Am - C - C9 - D - B7 - E

 

:green:

Твоята прогресия е много приятна, но ми звучи много яко с Еm9, вместо с Е - говоря за последния акорд.

 

 

Steve_Vai , наистина е много блага:

Dm, Dm11/c, Gm, Gm9, C11/Bb, C9, Dm, Am9,11

"Hollow Years" - и на мен ми е много любимо парче. :)

 

boogerman, D, D/F#, G, D, D/C#, D/B, D/A, E/G#, Asus4, A7, супер!!!

Ако продължавате така, ще заформим ДТ-трибют бенд. :)

 

The_Final_Cut , Am F C G , това си е 100% "Save Tonight". :)

а това: C G Am Em F C F G ми прилича на "Say you say me"-Lionel Richie, но и на нещо друго също така, което не мога да се сетя в момента...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една от любимите ми:

/Em9/H7/C5-/H7/

/Am7/D6/E4/Em/

(Да видим ще познае ли някой от къде е :) )

 

Още една: /Cm B/Gm7 G#/Cm B/Gm7 G#7+/

 

а, и още една:

/Gm/F/Eb/Dm/

/Cm7/F4/G4/G4/

 

от интро на едно авторско, върху което работя: /B Eb/A Dm/Cm F/G/

Edit: B - си бемол

Редактирано от Infinity
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като говорите за "F4", ето една любима прогесийка с този акорд! :)

За да чуете как звучи - кликнете тук

 

primetimejt3.png

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Готина е! Минорната доминанта във втори такт заедно с F7sus4 поднасят вкусна мекота, ниска шеста и повишена седма идват накрая в четвърти такт и заедно с хармоничния ритъм в крайна сметка "вдигат" напрежението. Харесва ми хроматичният бас в четвърти и Gaug7 с типичната доминантова функция - елегантна "spice" и с два общи тона с тоническото тризвучие.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Официално няма такова означение F4 (напомня ми за компютърния клавиш). ^_^ Какво имаш предвид - Fsus4 ли?

 

 

Да, това имам предвид, но нямам навик да го изписвам така, въпреки че знам, че така е правилно.

 

Туко-що видях, че има такова нещо като F4 (съкратено от F7sus4).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се - има много неща под път и над път, но това не ги прави коректни. :punk_guitar: Иначе за себе си можем да пишем както си искаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но като се има в предвид, че това го прочетох в единствената българска книга за джаз хармония...явно прави българската литература по тази тема невалидна... :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем не съм изненадан, че е в наша книга. Не само в книгата на Марк Ливайн, но и в другите ми джаз-ориентирани книги такова нещо няма. Може някой да го използва за съкратено означение, ала официално не съществува. Възможно съкращение е Fsus, което ще рече sus4. Възможно е и да го има в руската школа, както и означават си с H, но това не ме вълнува - интересува ме как го означава светът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че имам любима прогресия(регресия ;)), но ей тази е от куплета на парче което ме кефи :

DbMaj7|Cmin7|BMaj7|Gb6 Absus4

DbMaj7|Cmin7|BMaj7|Gbsus4 Absus4

Dbm7|BMaj7|Absus4|Absus4

 

 

На последния ред Dbm7 , Bmaj7 има вероятност всъщност да са Съответно Dbm9 , Bmaj9

Дано съм изписал акордите правилно :rocker:

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.