Jump to content
Българският форум за музиканти

Липа или друг мек дървен материал


Recommended Posts

Здравейте, колеги!

Имам нужда от една талпичка меко дърво - било то липа или подобно. Само, че нямам идея от къде да взема такова, защото в локалните "магазини" за дървен материал имат само твърди такива, а на мен ми трябва меко за ръчна работа с длета.

Та питането ми е: от къде може човек да си вземе меко дърво из София? На дребно?

Просто ориентировъчно - размери: (около) 18(-20)см/6(-8)см/6(-8) см., въпреки че и по голямо да е ще се изсече и оправи ако трябва.

 

1. Пардон за офтопика, че няма общо с музиката! :greenball:

 

2. Благодаря предварително! :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами липа точно не знам, но поне тук в Пловдив, където продават талпи за кофраж, бичмета, греди и всякакви такива изделия винаги има останали парчета от някоя греда за палети, които мисля че са някъде точно около 8х8 см. В случая обаче става въпрос за български иглолистни дървета, които зависи от случая може да дойдат прекалено меки и рехави за това, за което ти трябва. Кажи поне за какво ще ползваш съотвеното дърво? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам нужда от една талпичка ... за ръчна работа с длета.

;)

 

Ами освен да дириш при дърводелци/дърворезбари, другаде не се сещам къде може да намериш липа... Може би и някой от лютиерите тук би имал, стига да си признаят :) Другият ти вариант е да си поръчаш от чужбинско парче за тяло на китара и да залепиш два парчета от него, за да получиш тая дебелина... Така както го описваш 20х8х8 се чудя какво друго може да бъде освен някаква колона/дръжка/закачалка ;)

 

Успех с търсенето :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ех, аз да знаех къде има тука дърводелци или дърворезбари щях да съм ги погнал вече. може да пробвам при лютиера който ми прави 7мака, тамън да вида до къде не е стигнал...

Трупчето ми трябва за даскало; уча Инженерен дизайн в ТУ, и ми трябва за една задача по Моделиране 2. Предните мат'ряли бяха лесни за намиране, ама меко дърво беше чист майтап. А задачата е "Удължено тяло". За по-лесна представа, че обяснснието е дълго и отноесено - момци, авангарден вибратор дге :pray: .

 

Сърдечно благодаря за отговорите! Ако има, бих се радвал и на още предлоения!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чамът меко дърво ли е? :):D Че аз съвсем нищо не ебавам от дървета, басис' - ко да правя...

И ако е, от къде мога да взема едно парче?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги!

Имам нужда от една талпичка меко дърво - било то липа или подобно. Само, че нямам идея от къде да взема такова, защото в локалните "магазини" за дървен материал имат само твърди такива, а на мен ми трябва меко за ръчна работа с длета.

Здравей.Ако ще резбоваш чама( било то бор,смърч  и т.н. ) няма да ти свърши работа - не стават.От меката дървесина най-подходяща е липата , а от твърдата ореха.

Ъспех в търсенето. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чамът е много меко дърво, има го навсякъде където може да се сетиш (само в хранителните не съм виждал още)

Пфф - кви са тия пропаднали хранителни, които посещаваш, дя? :bravo:

 

 

Иначе има чам почти навсякъде - някъде към 99% от конвенционалната дървесина по магазините е чам, чам, чам и пак чам... Тъпото е, че не е много качествена дървесина в общия случай и го продават на дъски с дебелина средно 20-22мм. Където и да идеш по лютиерски магазини (бриколаж, практикер, насам-натам ротфлол ( :hysterical: )) всичко почти е чам. Работата е, че е наскоро отсечена дървесина и има шанс да се нацепи скоро време. Добрата новина е, че на теб курсовата работа ти е в близко бъдеще за предаване => няма да има проблем дори и ако след 3-4 месеца се нацепи дРЪвото. Ако не ти пречи че е леко влажно и има шанс да удариш някоя жилка с много смола, то това е твоето дърво! Естествено трябва си подбиране на дъската, но пък поне има голям избор по тия тривиални магазини. Другото ти решение е на околовръстното складовете за куфражна дървесина - там също има много и повече разновидности откъм размери :) Иначе с липа не съм работил, но виж чамът определено е доста подходящ за дърворезба ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чамът определено не е много подходящ за дърворезба.Годишните му слоеве(жилки) са много на рядко и не позволяват прецизно изрязване.

Би могло да се използва смърч, при който слоевете са по гъсти-по на 1 мм.,но това дърво също трудно се намира.

Затова най добре е да се ползва липа или орех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

0885 93 29 89,0877 12 22 79 Зоро дърворезбар /София/

Предполагам той може да те светне по въпроса за липата :thumbs_up:

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Сърдечно благодаря за отговорите на всички Ви! За сега нещата са в застой, но временно. Надявам се, че че когато се "размразят" ще мога да се възползвам от информацията която ми дадохте!

 

Всичко добро!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек , аз дърво ще ти намеря ...ето аз се нагърбвам да съм дърводелеца във форума....без това съм в творчески отпуск....по ........бащинство

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.