Jump to content
Българският форум за музиканти

Neck Thru китари


the_5th

Recommended Posts

А по принцип във хардуеъра каква е разликата?

 

Аз не съм наясно с доста неща.

Като какво е bolt on neck?

За бриджовете пак имаше някакви различни типове,

които също не са ми ясни.

Някой от по- образованите може да обясни на по неуките

люде като мен :thumbdown:

Или ако знае някакъв читав източник от нет-а, може да го

сподели тук. Да четем и да се образоваме.

 

 

Може ако модераторите решат да я сложат при Важните теми и да

се знае :)

Редактирано от ceco milanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bolt on букв. означава завинтено . Там грифа , както при повечето китари , е хванат с болтове за тялото . Предполагам , че ако погледнеш китарата си отзад ще го видиш . А при neck thru грифа минава по дължината на цялото тяло , което носи повече състейн . Последния вариант се наблюдава най-много при Лес Поул - Set neck , който е като болт он , само че без болтовете , ами с лепило . За хардуера вариантите са два - тремоло (било то флойд или нормално) или фиксиран . При фиксирания също имаш повече състейн . Тва е. А пък ако ползвате търсачката още по-добре .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

***Bolt-On - Завинтване към тялото. По-малко състейн, но по удобна при ремонт. Ползван метод при Fender Stratocaster и подобни. (по-стандартни)

 

***Set-In-Neck - Подобно на Болт-Он , но вместо винтове се ползва здраво лепило - например Епоксидна Смола. Самата връзка е по-добра и по-здрава. Основно срещан при Gibson Les Paul.

Снимки: 1... , 2...

 

***Neck-Thru - (или Neck-Thru-Body) Грифа продължава през цялото тяло, като това осигурява максимална здравина

 във връзката, повече състейн и не позволява измятане на грифа.

По-скъпите китари са основно Нек-тру.

Снимки: 1... , 2...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно Бриджовете...

 

*** Tune-O-Matic - (или ТОМ) Фиксиран бридж, създаден от Gibson. Има само две точки от които може да се настройва височината (или "екшъна") на струните. Не особено удобен тип бридж. При закупуване на подобна китара се оглежда добре височината и радиуса на струните.

Има два вида ТОМ:

1. Със StopBar - Държи топчетата на струните отгоре, като те НЕ минават през тялото.

2. Без StopBar- Струните минават през тялото и топчетата са отдолу.

 

*** Fixed Bridge - Подобно на ТОМ, но С възможност за настройка на височината и радиуса. Струните минават през тялото и топчетата са отдолу.

 

*** Tremolo Bridge - Създадено от Leo Fender. С възможност да се прави вибрато ефект. Има възможност за фини настройки.

Има различни видове базирани на този тип, като:

 

1. Floyd Rose (floating tremolo , double locking trem.)

Създадено от Floyd D. Rose. Базирано на Fender synchronized tremolo като са добавени някои екстри - възходящо и низходящо изменяне на тоновете и дължината на струните. 

Много готини ефекти се получават.

За да бъде предотвратено постоянното разстройване има заключващи механизми на самия бридж и на нът-а на грифа (locking nut)

2. Gibson Vibrola   Патент на Gibson.Почти нищо променено.

3. Fender Dynamic Vibrato - Срещано само на Fender Mustang моделите.

*** Bigsby - Първото тремоло изобретено и използвано. Създадено от Paul Bigsby. Най-често срещано при hollow body китари.

 

Това е общо- взето. Ако Ви е интересна темата може да погледнете ТУК. Обяснени са всички видове бриджове!

 

Айде това беше от мене :whistle: Чао и приятен ден :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...По-малко състейн, но по удобна при ремонт....
По-малко състейн само при лоша сглобка гриф/тяло. Раликите в състейна, при качествена изработка, не са особено големи, а при много добра изработка, не мисля че осезаема разлика ще има.

 

...здраво лепило - например Епоксидна Смола...

По-скоро лепило за дърво. Смолата е здрава, но не е точно лепило. А и е чуплива.

 

..... повече състейн и не позволява измятане на грифа....

Измятането на грифа няма общо със връзката между грифа и тялото. Грифа се измята, сащото самия той се изкривява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен въпроса със състейна ми се мотае из главата- тъй като самия гриф на нек-тру китарите също е твърдо съединен с тялото, единственото място, където евентуално биха се разсейвали трептения е ако в сглобката на грифа има луфт. Но дали наистина има осезаема разлика, или е един от многото митове/приумици/маркетингови трикове в тази сфера. Естествено, на теория разликата си я има, но ако е примерно разлика, доловима само с подробен анализ на осцилоскоп...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май за монтирането на грифовете има и още двa начина:

 

Bolt-in - болтовете минават откъм задната страна на китарата някакси, доколкото знам (не съм виждал на живо) и се забиват в грифа по дължината му

 

Set-thru - комбинация между Set-in, Bolt-on и Neck-thru (това, доколкото ми е известно, е най-добрата съществуваща сглобка и съчетава плюсовете на трите основни метода, като почти изключва минусите им)

Редактирано от Rammkopf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-простото нещо по което можем да съдим за това, че има разлика между различните типове свързване на грифа с тялото на китарата е цената на един и същи модел китара между които разликата е само bolt on или neck thru свързване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Раликата в цената идва предимно от това, че set-neck, и neck-through, са механично по-сложни за изработка, а не от предполагаемия рекламен 10000 пъти по-голям състейн..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, но щом има различни типове свързване значи всеки има своите предимства, а всяко предимство носи и своя недостатък

А между другото съществува ли комбинация между Set-in, Bolt-on и Neck-thru? :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите лични предположения са, че китара с bolt-on гриф, и tune-o-matic бридж ще има толкова, или повече състейн от китара с нек-тру гриф и фендерски бридж, както и осезаемо повече състейн от нек-тру китара с флойд.

 

Това, което искам да кажа е, че струната често губи много енергия при бриджа, когато има какво да се движи в него(седлата на фендерския бридж, или подвижното тремоло).

 

Също така - твърдостта на дърветата и тяхната маса също е фактор за продължителността на тона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BTW, говори се(нямам достатъчно опит, за да го потвърдя), че китарите с Bolt-On имат по-светъл и звънлив звук от тези съв Set-Neck или Neck-thru. Това, предполагаемо, е една от основните причини, поради които Fender правят 99% Bolt-On китари - просто искат китарите им да звучат така.

 

Имам една китара, която е със Set-Neck и String through body и една, която е с Bolt-On и състейна и чувствителността на първата определено са много над втората. Но пък от друга страна, Bolt-On моделът ми е по-евтин. Някой ден ще му врътна адаптерите с някой Dimarzio или Duncan и ще мога да кажа дали има подобрение по тези точки(знам, че не зависи само от адаптерите, но поне някаква ориентировъчна разлика би трябвало да дадат...).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.