Jump to content
Българският форум за музиканти

Дървояди?


Recommended Posts

Здравейте,

не се се смейте много, ама май един перкусионен инструмент, който приятелката ми донесе от Мексико, е нападнат от някакви гадини дето дълбаят в него :drummer:

Почнах да подозирам след като установих, че винаги излиза някакъв съмнителен прашец от него. Мислех си, че е просто щото си седи обикновенно и събира прахта, ама сега като позагледах виждам, че има дупчици отстрани, които няма от какво друго да са. :girl_witch:

 

Ето го инструментчето (дори не знам как се казва :greenball: , някой ако знае да сподели),

DSC00069.jpg

 

a тука се виждат и въпросните дупки

 

DSC00070.jpg и от другата страна: DSC00071.jpg

 

Та въпросът ми е: как мога да се спрявя с тия гадини, има ли някакъв препарат с който мога ефективно да ги екстерминирам? И как трябва човек да се грижи за такива инструменти да не се случват такива неща? Принципно съм си прост китарист и за такива неща досега не съм мислил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм аз като прост басист си мислих, ако вземеш да го превариш тоя инструмент ???

не знам дали ще му стане нещо обаче от това, ама хайваните ще измрът

 

С отрова да не се гътне и музиканта на тоя инструмент ???

Иначе пробвай примерно с райд :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, интересно решение предлагаш. Наистина обаче е вероятно дръвцето да стане на каша.

И на мене ми мина през акъла да хвана и да го обгазя яко с няква отрова от сорта на райд. И в крайна сметка така и сигурно ще направя ако не измисля нещо по интелигентно :thumbdown: да се надяваме че няма да се прее*е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има голяма вероятност дървоядите да са от страната, от която идва тарамбуката и да са били в нея при внасянето. Гледай да не ти нападнат дървенията в къщата.

Ползвай импрегнат против дървояди. Не знам как ще се отрази на звука, но ги мори, а и предпазва трайно от бъдещи атаки.

Май имаше и друг начин, при който дървоядите се принуждават да излязат от дупките си и можеш да ги размажеш на ръка.

С опушване или нещо такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаме вкъщи тоя проблем с една доста голяма дърворезба(представлява дънер...) та гадини го ядат от години и борбата ни е от години сущо.Какво ли не е пробвала майка ми, но емперично сме установили че райда не действа и е най-ефикасно следното:

смесваш газ с счукан на каша чесън и със сместа запълваш дупките.Гадините мрът ама яйцата им не.И процеса се зацикля след година 2 ,3....

Рецептата не е измислица, а е ни е казана от дърворезбар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Замрази го във фризера,и проблемът ти е решен. :blink:

 

Или микровълнова офанзива...

Не ми изглежда голямо, а и не знам как се държи дърво в микровълновата печка. Ама дървоядите със сигурност ш'са пръснат :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами нали има влага в дървото - която ще се загрее и може би няма да му се отрази добре микровълновата :)

ами ако гадините които са вътре се запалят или пръснат (2рото сигурно ще стане)??

 

наистина пробвай във фризер усилен на мах, също може да има лош ефект върху дървото или да се спука май

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дупчиците са от гадините, които вече са излетяли. Възможно е вътре вече да няма нищо, а от дупките да се сипе прах. Ако не се чува повече характерното стържене на дървоядите, значи са отлетели. Съществува вероятност да се адаптират и в наши условия и ако нямат естествени врагове да разгонят фамилията нашата дървения. Подобен е случая с пренасянето на филоксерата в началото на 20 век. Тогава този американски червей ликвидира 80% от родните лозя. Идеята с фризера е дело на интелигентен човек и аз стискам ръка на Чоби /?/ за прекрасния пример за нестандартно, смело, новаторско и ефективно решение. Добре е барабанчето да се увие плътно с полиетилен преди да се замрази дълбоко за време от 24 до 48 часа. След изваждането от фризера да се остави на тъмно и проветриво място, докато напълно се размрази и добие стайна температура. Чак тогава да се развие от полиетилена, за да не се покрие със влага. Успех! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение,че инструмента е от дърво,СПОРЕД МЕН,никакви сериозни температурни манипулации не са добра идея,нито в посока висока температура,нито ниска.И при двете крайности има сериозна опасност дървото да се спука.

На едни стари барабани съм пробвал с каноконлит и резултата беше много добър,нищо не се появи повече.Но така разваляш акустиката на дървото,защото това лепило е с висока порьозност и заема голям обем дървесни пори .Възможно е същата работа да свърши обикновен безир,като така отравяш средата на живот и смятам,че ще измрат.Най-добре е лютиерите да кажат,иначе само ще предполагаме какво може да се направи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само протоколна забележка ще си позволя:

 

Рудолф, филоксерата е вид листна въшка :greenangel:

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Аз мисля, че всяка манипулация с рязка промяна на температурата ще повлияе до рязко свиване/разширяване на дървесината и ако не дай си Боже освен кожата (което е много вероятно, ако не се свали преди интервенциите) може да си замине и корпуса като се спука някъде... Аз лично не бих пробвал във всеки случай, особено ако няма как да си набавя втори такъв инструмент и още по-зле - подарък от приятелката :thumbs_up: Дерзай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение,че инструмента е от дърво,СПОРЕД МЕН,никакви сериозни температурни манипулации не са добра идея,нито в посока висока температура,нито ниска.И при двете крайности има сериозна опасност дървото да се спука.

На едни стари барабани съм пробвал с каноконлит и резултата беше много добър,нищо не се появи повече.Но така разваляш акустиката на дървото,защото това лепило е с висока порьозност и заема голям обем дървесни пори .Възможно е същата работа да свърши обикновен безир,като така отравяш средата на живот и смятам,че ще измрат.Най-добре е лютиерите да кажат,иначе само ще предполагаме какво може да се направи.

Ами да, и аз се опасявам от това, защото действително инструмента е реално парче дърво, и засега не предприемам нищо конкретно. Надявам се някой лютиер да може да даде по-запознато мнение.

Иначе доста интересни идеи чета тука, благодаря за което :) особено микровълновата никога не би ми минала през акъла, мерси Роко :punk_guitar:

Довечера като се прибера у нас ще се поослушам за стържене, както Рудолф предлага...и дано не са нападнали мебелите вкъщи мексиканските гадини :music336: ама барабанчето е у нас от 3 месеца някъде, все щях да забележа нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Занимавам се с дървения от 30 години. Дървоядите са личинките на голяма група насекоми/бръмбари/, накои от които прекарват повече от 10 години в дървото преди да се превърнат във възрастно насекомо и да напуснат дървото. Най-дребното бръмбарче от този вид е домашният червоточец и неговите дупчици са най-малки. Най-едрите дървояди, които нападат любимата ми акация, са големи колкото малкият ми пръст - кутрето и изглеждат наистина зловещо. Челюстите им са твърди като стомана - това са личинките на големият бръмбар - сечко. Тропическите дървояди са зашеметяващи. Като съдя по дупчиците на барабанчето въпросния вид не ще да е от най-едрите. Но съм виждал цяла къща съборена от дървояди. С огромно удоволствие бих снимал един едър екземпляр, стига да мога, и бих го публикувал тук, просто за да се изкефим. Но най-често ги отрязвам с банцига, докато режа заготовките за музикални инструменти.

Владе, питай в института по лозарство - филоксерата по лозята е микроскопичен червей, който поразява кореновата система.

Въпросното барабанче, тарамбука според Светльо, е от някакъв вид бамбук и смятам, че спокойно ще преживее едно замразяване, според описаната от мен технология и при бавно и внимателно размразяване. Айде успех и споко. Това не е Страдивари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

/офф

 

Те имали и отговорността по съхраняването му и отчетността за избата. През 1838 г. заедно с коренища(подложки) донесени от Америка е пренесен и най-големия враг на лозата - филоксера. Това е акар(насекомо от рода на въшките) които изсмуква соковете на корените на лозите и те загиват.

из http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%...%82%D0%B2%D0%BE

 

Рудолф, не го приемай като заяждане или нещо подобно, просто приказка да става ^_^ Само с добри чувства, естествено!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.