Jump to content
Българският форум за музиканти

Финиш на гриф


Recommended Posts

Здравейте, манияци...

 

Имам един Стратокастър гриф, непипан досега, перфектен. Проблема е , че е голо дърво.

 

Искам да попитам разбиращите повече от мен, какъв финиш е най-добър за подобен гриф.

Не желая дебел слой лак като на повечето китари. Един пич занимаващ се с мебели ми каза да ползвам ШелЛак.

Иска ми се да се получи тънък слой като на повечето Фендъри... Дайте акъл ;)

 

И един страничен въпрос... Иска ми се да боядисам главата черна , като на този Squier . Каква боя да ползвам?

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм махнал лака от грифовете на всичките си китари, за да се свири по-безпроблемно на тях.

Ако наистина грифът ти е голо дърво (което ме съмнява да е така - вероятно има слой лак), то аз ти предлагам да го оставиш голо дърво и само да го импрегнираш редовно с ленено масло.

 

Говорим за грифа, не за фингърборда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не барай с шеллак, щото няма да се справиш, отсега ти го казвам. Като видях колко десетки манипулации и интервенции се правят с тоя лак и кви пинизи трябват и направо ме стегна сърцето :thumbs_up: Оттук насетне е повече въпрос на вкус какъв лак ще сложиш.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе онзи ден гледах мойто Афинити страт-че. Има един много тънък слой полир отгоре. Имате ли идея какво е това и как да го постигна.

 

 

the_gorer - Грифа просто е имал много дълбока драскотина и е изшкурен. Варианта с голото дърво не ме кефи щото много се зацапва и няма какво да го предпазва.

 

vlex - Мерси че ме предопреди, ако остане момента с шеллака ще потърся violins, както vihro предложи.

 

vihro - Мерси за съвета! Говорил съм и преди с него за едни други неща.

 

Сега загледах, че само грифа е шкурен, без фингърборда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

а той (фингърборда) какъв е??

ако е явор и той мисля че е добре да има дебел слой лак поне на него, едно че не се цапа, но и запазва дървото от изтъркване и появяване на хлътнали участъци, а ако е само дърво напоено с нещо ще вземе след 2-3 години да стане на нищо

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фингърборда е роузлууд. 

 

Кажете какво да го правя този гриф , че иначе е жесток и искам да го сложа на едно проджект тяло.

Какъв лак/полир да ползвам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диката е специалист по електрокитарите - прати му едно ЛС, за да не объркаш нещо. Заложи на сигурно и бъди точен във фактите. Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко грифа ти трябва, не го боядисвай, или го прати на някой да ти го боядиса, като Диката, например.

 

Ако ти е за експеримента:

 

- Ако имаш пистолет и компресор, използвай полиуретанов лак.

- Ако искаш да мърляш с четки, и после да шкуриш много стичанките, можеш да пробваш с нитроцелулозен лак.

- Спрейовете обикновено не дават желаната сдравина, не се полират добре, и винаги остават малко лепкави.

- Шелака е много гот, но ако искаш да пробваш тоя вариант, първо го направи върху някакви пробни дъски, и чак след като понадобрееш, направи грифа.

- НЕ използвай алкидни бои и лакове, корабни лакове, и т.н.

- Акрилните лакове също не са много добър вариант.

- За лаковете си има съответните разредители.

- Не вярвай на търговците в железарията.

- Не бързай - това гарантира плачевен резултат - изчаквай лака да изсъхне, и не му стой на главата в очакване.

- Ако лака не е изсъхнал добре - не прави нищо.

- Шелака съхне седмици и месеци, докато стане достатъчно твърд за полиране.

- Полиуретанивия лак съхне за часове, или денонощия.

- Нитроцелулозния лак питай другите за колко време съхне(не съм ползвал).

- Акрилния лак съхне за ден до няколко дни, а става за полиране след седмица-две съхнене.

 

 

 

Най-добре пробвай първо да боядисаш и полираш някакви дървени вещи, не започвай направо с лака.

Ако не ти е амбиция да ставаш бояджия, не си губи времето, опитвайки се от първия път да си боядисаш грифа идеално(малко вероятно - трябва да бъдеш подготвн за резултат от зле до прилично, или горе-долу добре).

 

Пак ти казвам - ако си ентусиаст - пробвай първо на разни дъски, дървени кутии, и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за съветите и мненията.

Ще пообмисля още малко нещата и ще реша. Най-вероятно ще потърся помощ от спецовете като Диката.

И още един въпрос- Ако реша да го оставя така, от къде мога да намеря ленено масло за което the_gorer спомена?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчаха ми "Top oil" на ОСМО и в съчетанието с ленения безир на Леко си направих много готин матов финиш на солобарабана който правя в момента.Не съм специалист,само споделям лични впечатления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ленено, бадемово, лимоново масло - всички ги има в аптеките на ампули - май се ползват за подхранване на коса. Естествено ампулите са малки и една няма да ти стигне, но за профилактично намазване ще се оправяш и със съвсем малко занапред.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега се сетих - имам на един бас български гриф с фборд от махагон - грифа е от Орфей и понеже не ме кефи лакиран го изшкурих и го напоих с бадемово масло - глътна много но и до днес си стои като запечатан - усеща се самото дърво, но не поема мръсотия и въобще доста прилично стана - с по-качествени материали може да е още по-добър резултата - примерно с тези които Вихро казва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

офтопик

ами грифа явно е от такава - аз намерих само грифа, а тялото аз си го правих така че не знам дали е от зебра, но прилича на гриф от зебра точно

/офтопик ;)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.