Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко въпросче


Flanker

Recommended Posts

Значи напоследък луднах по Пинк Флойд и господин Гилмор в частност.Имам си китарка с флойд роуз HSH и вадя приличен звук с нея.Обаче се чудя дали ще се доближа пове4е до саунда на флойд чисто китарно без всичките ефекти с един Squier с подменени адаптери и тремоло?Наясно съм,че няма да намеря Фендер със сбъркано лого Скуаяр,но искам да се доближа максимално до звука на бандата без да се продам на органи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Значи напоследък луднах по Пинк Флойд и господин Гилмор в частност.Имам си китарка с флойд роуз HSH и вадя приличен звук с нея.Обаче се чудя дали ще се доближа пове4е до саунда на флойд чисто китарно без всичките ефекти с един Squier с подменени адаптери и тремоло?Наясно съм,че няма да намеря Фендер със сбъркано лого Скуаяр,но искам да се доближа максимално до звука на бандата без да се продам на органи.

 

Виж тука, има интересна информация. http://tonefromheaven.com/

 

Аз лично свиря със Squier, дори мисля днеска, ако не ме домързи, да се хвана и да добавя една-две опции от тоя сайт на Squier-а. - именно за Bridge/Neck мода говоря.

 

Колото до конкретния ти въпрос - на дали ще постигнеш кой знае какви резултати. :(

 

Аз също съм голям фен на Флойд.

Гилмор свири със Страт, обаче Фендър, не Скуаер. Все пак има точни попадения, ще взучи там, пък колко ще е като Флойд... :D

 

Техниката му се свежда до марки като:

Hiwatt, Mesa Boogie, Ibanez, Boss, Big Muff, custom педали и ефекти... и все готини и весели неща. :)

 

Мога единствено да ти кажа какви amp settings използвам (което си е малко относително де..)

Bass: 4 Middle 5/6 Treble 3. Ако имаш Presence го сложи към 2. Много ревърб и компресор, ако имаш, никак няма да е лошо. :)

 

Поздрави.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Slide Мерси за линка.Aз понеже в наличност имам само кубе с много ефекти,хорус,дист и уа като педали мисля че максимално съм се доближил до флойдски звук с моя ибанец.Обаче просто тона му не е същия като една страт-тип китара.Освен това Гилмор прави адски бендове а с мойта китара (24 прагчета и флойд) късам струни като ги повторя.Китара с 21 прагчета няма ли малко по-къса мензува от такава с 24?

 

Overdrive много скъпо ли излиза да подмениш хардуера на един евтин скуайър?И струва ли си да се събират пари за делукс серия?

Редактирано от Flanker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен смяната на китарата няма да промени драстично звука ти. По-добре инвестирай в амп и ефекти. Ако ти е удобен Ibanez-a де...От друга страна Delux Strat изглежда много съблазнително, но не мога да кажа дали се доближава по качество и тон до оригиналния сигначър страт на Гилмор.

Редактирано от edgecrusher
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О абсолютно никога не бих си заменил Ибанеца.Тва ми е първата сериозна китара...Просто видях една обява във форума скуайър страт за 80 кинта.И се почудих ако с течение на времето му сменя адаптери,потенциометри и тремолото ще се доближи като звук до гилморския.Някой беше писал в друга тема,че евтините скуайъри не са от дърво или поне не всичките.За това се чудя струва ли си "далаверата".Ще бия път до райзинга да пробвам май...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китара с 24 прагчета може да има абсолютно същата мензура като китара с 21 прагчета или акустична китара с 19 прагчета, да кажем. Просто допълнителните прагчета се доближават повече до бриджа, не знам как да ти го обясня.

 

За късането на струни при бендове флойдът също не би трябвало да има вина, ако всичко по него е изправно (да няма остри ръбчета, които "отрязват" струните и т.н.).

 

Edgecrusher е прав - добрият амп и добрите ефекти комбинирани заедно имат по-голямо значение за звука на китарата - инвестирай в тях - като кушиш едно хубаво кубе след това може да не го сменяш с десетилетия, стига да отговаря на вкусовете ти за хубав тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Имай също в предвид, че китарите на Гилмор са доста модифицирани. Най-вече двата Страта, които са изпозлвани най-много от него - черния и червения.

 

Грифа на черния страт е сменян поне 3 пъти, заради различнията в тона. Какви са били грифовете не знам (за дървото става дума)

Също така, черния страт има допълнителен ключ, който позволява на Гилмор да свири едновремнно с нек и бридж адаптера (това го има в сайта, който ти показах по-горе). Една голяма част от солата и въобще китарните партии са записвани именно с тази комбинация на адаптерите. Същия Фендър е бил и с тремоло Калер/Халер/Шалер... как беше, че не помня сега... :) за допълнително вибрато и качване на тоновете при бендове и артифишъли.

 

Червения страт пък, от друга страна, е оборудван със SD хъмбъкъри (ония гладките, белите, ако си гледал видеото с тоя страт, и са с големина на Сингъл. :D) Звука пак си е Фендърски, обаче не е като със сингъли.

 

Има и къстъм китара Lewis, която е с двойни адаптери, но над всеки адаптер има ключ, който му позволява и опцията между двоен/единичен адаптер... Въпросната китара е използвана за солото на Money. ;)

 

Абе, въобще сложна работа е да се докара звука на Гилмор, като се има в предвид, че по-голямата част от техниката му, включително и китарите, са модифицирани до голяма степен... :(

 

За Squier - ако ще си вземаш такава китар, подобренията първо ги почни от смяна на потенциометри, презпояване, екраниране, а чак тогава си помисли за смяна на адаптерите, защото когато извършиш първите промени, резултатите ще са на лице вече. :)

 

успех

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо разглеждам сайта му, той реално позва доста различни китари в лайв сетовете си. Свири доста и на Gibson Les Paul , Gretch и Стратове също...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Същия Фендър е бил и с тремоло Калер/Халер/Шалер... как беше, че не помня сега... :( за допълнително вибрато и качване на тоновете при бендове и артифишъли.

Това са различни марки. Едното е Kahler a другото е Schaller.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Същия Фендър е бил и с тремоло Калер/Халер/Шалер... как беше, че не помня сега... :) за допълнително вибрато и качване на тоновете при бендове и артифишъли.

Това са различни марки. Едното е Kahler a другото е Schaller.

 

Точно, че не помня и аз. :(

 

Май Kahler беше. Еквивалент на Floyd Rose.

 

..остава и Schaller да имат еквивалент на FR също...:)

 

Както и да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еквивалент на Floyd Rose Original e Schaller. Докато Kahler върши същата работа, но е на съвсем друг принцип построен. Не съм виждал въпросната китара, но ако пуснеш снимка или линкче ще я разгадаем веднага. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еквивалент на Floyd Rose Original e Schaller. Докато Kahler върши същата работа, но е на съвсем друг принцип построен. Не съм виждал въпросната китара, но ако пуснеш снимка или линкче ще я разгадаем веднага. :(

 

Kahler e. Тъкмо прочетох. :)

 

Ето:

http://www.gilmourish.com/?page_id=66

 

3-та снимка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти и от мен :D Ще взема да се опитам да направя включване по темата като върл фен на Гилмор,гонещ неговия саунд до някаква степен .

Преди 3,може вече и 4 да са станали-не помня от тая химия :) , години баща ми ме изненада с първата ми китара-Squier-че :P Историята разказва, че обикалял 3 месеца из местните магазини (работят в Англия наще) докат я избере. Не искам да кажа,че китарата е чудо невиждано:D щото ще излъжа, но мен си ме урежда идеално. Идеята е,че съм се наточил да правя ъпгрейд на гиъра,като визирам замяната на зумеца с един под на лайн 6 и промени по китарата :P

За Squier - ако ще си вземаш такава китар, подобренията първо ги почни от смяна на потенциометри, презпояване, екраниране, а чак тогава си помисли за смяна на адаптерите, защото когато извършиш първите промени, резултатите ще са на лице вече. ;)

 

Много интересна и полезна информация за мен :) Може ли да ме светнете към какви потенциометри да се ориентирам,понеже съм много бос в тази сфера още :( Като имам време все се ровя из разни сайтове да се ограмотявам на тема адаптери,но финансово тази стъпка е далеч още и горенаписаните промени ми се виждат най-постижими за момента.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз доста неща изчетох знам за почти всички модификации по "Блеки" и червения страт.Само не мога да си обясня специално за бендовете като свирих на скуайъра на един приятел ми бяхя по-лесни отколкото на моя ибанец.Занчи за сега продължавам да си издирвам разни ефекти,пък като се опарича ще си взема някой скуайър да си го модвам. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.