Jump to content
Българският форум за музиканти

Ето го и моят "соц-маршал"


Recommended Posts

Ето как изглежда моят реставриран (почти направен наново усилвател).

 

http://77.70.5.130/~emil/P1050085.JPG

 

Можете да ме оплюете и т.н., но с него искарах 110W RMS с 4 ЕЛ34 и 77W RMS с 2 ЕЛ 34 като при последният вариант работи 10минути и едната лампа се сдуха, но тя си беше полу мъртва. Който невярва може да заповяда и да му го демонстрирам. Демонстрацията струва 2 бири за 30min. За теста с 2-те EL-ки лампите са от желаещия.

 

Скоро мисля да му сваля едно АЧХ. А някой може и да съдейства с истински маршал тъкмо ще видим разликите. Ако немеря читав микрофон може да запиша някой друг семпъл, но според мен той няма да може да отрази истината. Ако пък някой много му хареса и извади пачките може да го купи :Р , но в момента е още е на етап разработка на лицев и заден панел и тунинг на преампа (за евентуална продажба комшийката ще помогне предполагам).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

човек с риск да бъда отново оплют ще кажа не ставай смешен - на колко аноден ток пуска ел34ките??? на половин ампер? как няма да се сдухат - те и 200 вата ще дадат ама за 1 минута - има си едни таблици където ти е изчислено според напрежението как да настроиш тока - това го правиш и тогава мериш ватовете B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност тествах лампите. Която лампа искара тоя тест значи няма да се издъни скоро. Това за таблиците - и да и не. Аз гледам да мина с възожно най-малък ток без изкривявания за по дълъг живот на лампите и затова настройките ги правя с осцилоскоп.

 

 

човек с риск да бъда отново оплют ще кажа не ставай смешен - на колко аноден ток пуска ел34ките??? на половин ампер? как няма да се сдухат - те и 200 вата ще дадат ама за 1 минута - има си едни таблици където ти е изчислено според напрежението как да настроиш тока - това го правиш и тогава мериш ватовете :offtopic-001:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли смисъл човек да ги прави тия работи за друго, освен за теста. Не са ли определили инженерите още преди много години как работят най-добре тези лампи, и как надеждността е най-голяма?

 

А и в документацията на лампите си има една крива на максималната разсейвана мощност, която крива не бива да се пресича от товарната права на избрания режим.

 

В общи линии намирам подобни експерименти за любопитни, но безцелни. А и не са твърде много хората, които искат чак толкова мощен усилвател, който толкова много държат да е с по-малко крайни лампи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е моят тест за лампи с неизвестен произход. Ако издържат значи няма да се издънат в неподходящ момент - например на някое участие (за съжаление тогава винаги нещо се издънва дори и "марковите" неща).

 

Всъщност го оставих да работи на 50-тина W за 10 минути. Когато се върнах бушона на първичната на трафа беше изгорял :thumbs_up:. Едната лампа в последствие отиде в кофата. От 10 лампи 3 не издържаха теста а други 3 бяха сдухани поначало, но на останалите 4 може да се разчита (на 90%).

 

Още веднъж повтарям, че усилвателите трява да се биасват с осцилоскоп, а не с амперметър (това е мое лично мнение) и това да се прави поне 10 минути след включване. Ако лампите са биаснати и синусоидата е ОК, но немогат да издържат повече от 10 мин на 50W или им червенеят анодите (в покой) - значи са за изхвърляне. С нови лампи такъв проблем почти не се наблюдава освен, ако са някакви ментета или стари продадени за нови.

 

Настройката с амперметри е сляпа работа, защото различните лампи имат различна характеристика, която зависи и от историята на живота им до момента. Може в повечето случаи сметнатия ток да е ОК, но защо той трябва да е в повече при положение, че на изхода нещата изглеждат ОК с по-малък ток (освен ако не сме фенове на клас А). По-малкиат ток на покой води до по-дълъг живот на лампите.

 

Друго, което съм забелязал е, че след натоварване от 10минути биаса се изменя към по-висока стойност на тока на покой и понякога остава там дори и след премахване на товара, което е доста опасно :D. Това предполагам се случва и със старите лампи и затова се скапват по време на теста.

 

Едно от най-важните неща за биасването, което никога никои не съобразява е, че когато се стигне над максималната мощност двете полувълни на синусоидата трябва да се клипват еднакво!!! Ако това не е така се получава DC съставка, която може да е фатална за изходния трансформатор и за лампите, ако бушонът не изгори. Тук за съжаление нямаме избор и трябва да направим известен компромис със звука и изкриваванията, ако искаме да запазим усилвателя функционален!!! Аз никога не ползвам усилвателя си в такъв режим, но това е първото нещо, което ще направят някои клиенти/купувачи.

 

 

 

Има ли смисъл човек да ги прави тия работи за друго, освен за теста. Не са ли определили инженерите още преди много години как работят най-добре тези лампи, и как надеждността е най-голяма?

 

А и в документацията на лампите си има една крива на максималната разсейвана мощност, която крива не бива да се пресича от товарната права на избрания режим.

 

В общи линии намирам подобни експерименти за любопитни, но безцелни. А и не са твърде много хората, които искат чак толкова мощен усилвател, който толкова много държат да е с по-малко крайни лампи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как изглежда моят реставриран (почти направен наново усилвател).

 

Това с теста на стари лампи е полезно -ако искаш да помогнеш моля по подробно обясни измерването с оцилоскоп - примерно - на входа колко херца подаваш на колко мили волта сила къде закачаш оцилоскопа да мериш и така нататък не всички тука сме инжинери а просто ентусиасти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как изглежда моят реставриран (почти направен наново усилвател).

 

Това с теста на стари лампи е полезно -ако искаш да помогнеш моля по подробно обясни измерването с оцилоскоп - примерно - на входа колко херца подаваш на колко мили волта сила къде закачаш оцилоскопа да мериш и така нататък не всички тука сме инжинери а просто ентусиасти

 

Това е един много полезен сайт. Добре е обяснено кое как става с нужните картинки. Проблем е да се намери товарно съпротивление (вместо говорител) но един резистор 4,7ома/5W потопен в буркан с вода върши работа. Аз измерванията ги правя на 200Hz защото малко или много на 1kHz ми се опищява глвата от изходния траф.

 

Формулата за мощност е като при постояннотокови вериги само, че за синусоидален сигнал се дели полученото число на корен квадратен от две т.е. прави се вид конверсия на променливотоковия сигнал в постоянен

 

Например:

 

Ако напрежението на изхода от пик до пик e Vp-p = 20V, a товарното съпротивление е 4 ома.

 

Prms = (U^2)/(R*sqrt(2)) = (U^2)/(R*1.41) = (20^2)/(4*1.41) = 400/(4*1.41) = 100/1.41 = 70W

 

http://www.tone-lizard.com/Marshall_bias.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е един много полезен сайт. Добре е обяснено кое как става с нужните картинки. Проблем е да се намери товарно съпротивление (вместо говорител) но един резистор 4,7ома/5W потопен в буркан с вода върши работа. Аз измерванията ги правя на 200Hz защото малко или много на 1kHz ми се опищява глвата от изходния траф

 

А мерси това е полезна информация . Аз за товар 4 ома използвам реотан от печка . Какъв сигнал генератор ползваш , щото имам само един специализиран за телевизори - тези генератори от компютърните програми стават ли или да търся от някъде купешки свестен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само да вмъкна, че тонлизард ми е нещо като учебник за някои неща.

Хвала на такива хора дето правят такива сайтове. Благодарение на тях човечеството ще се движи напред !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако напрежението на изхода от пик до пик e Vp-p = 20V, a товарното съпротивление е 4 ома.

 

Prms = (U^2)/(R*sqrt(2)) = (U^2)/(R*1.41) = (20^2)/(4*1.41) = 400/(4*1.41) = 100/1.41 = 70W

Я пак? Дали пък не е 12.25W?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:metalist:

Мерси за корекцията. Изпуснал съм една двойка във формулата т.е.

 

Prms = (U^2)/(2*R*sqrt(2)) = (U^2)/(2*R*1.41) = (20^2)/(2*4*1.41) = 400/(2*4*1.41) = 100/(2*1.41) = 35W

 

Не са нито 70W нито 12.25W :metalist:

 

Много хора наричат тази мощност "истинската". А други (най-често търговците) дават по брошурките на усилвателите средната мощност с рекламна цел, защото тя е по-голяма. Тя се изчислява:

 

Pavg = (U^2)/(2*R) = 50W (в нашият случай).

 

Ако някой намери друга грешка да казва :metalist:.

 

bir4o надявал съм се да не съм те объркал още повече. Браузни из интернет - там е добре обяснено и има интересни картинки :(.

 

Ако напрежението на изхода от пик до пик e Vp-p = 20V, a товарното съпротивление е 4 ома.

 

Prms = (U^2)/(R*sqrt(2)) = (U^2)/(R*1.41) = (20^2)/(4*1.41) = 400/(4*1.41) = 100/1.41 = 70W

Я пак? Дали пък не е 12.25W?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде пак, а?

 

20Vpp са 7.07V eff (RMS) (10V амплитудна стойност, 7,07V ефективна.)

7x7/4= 49/4=12.25W ефективна мощност/RMS

 

Хайде сега какво е средна стойност (AVG)? (0.636 познато ли ти е?)

 

Че тук е музикантски форум, не означава че не се срещат и други хора...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хаха, точно така е.

 

Мощността при синусоидален сигнал е равна на ефективния ток по ефективното напрежение :hooray:.

 

При точни напрежения и идеални компоненти, мощността е 12,500000000000000000000000000012W, освен ако не съм оплескал нещо :huh:.

 

Това за търговците е така, когато спекулациите са скромни(не като китайските касетофончета).

Много хора умножават мощността по 1.414, като пишат в рекламите "RMS Power", което е пълна глупост.

 

Но е известна формулата и за изчисляване на така наречената PMPO мощност:

 

P(pmpo) = (D * a) / sqrt(q)

 

 

където параметрите в нея са разстоянието от вашия дом до работата в метри(D), възрастта на баба ви(a), и количеството кока-кола(q), което пиете месечно в грамове.

 

Eто и една картинка, какво означава синусоида 20Vpp, за да няма обърквация:

20vpp.JPG

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Energy-Formulas.gif

 

Малко разводняваме темата, но нека споделя с вас един сайт който много харесвам когато става дума за калкулатори. А мен ме мързи да помня всичко

http://www.sengpielaudio.com/Calculations03.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.