Jump to content
Българският форум за музиканти

Лява и дясна китара при записи


Janick_Gers

Recommended Posts

Здравейте, колеги! Искам да попитам нещо. Преди няколко дни правех едни записи и слагах две ритъм китари - едната да се чува в дясно, а другата в ляво. Естествено и двете бяха с един процесор, но и абсолютно еднакви настройки. И един приятел ми каза, че не е добре двете китари да са еднакви - и лявата и дясната. Но някак си не успя баш да се аргументира. Каза ми "Задължително им слагай различни видове дисторжън. И едната да има повече високи, пък другата повече среди, примерно. На едната сложи хоръс, пък на другата фленджър." Та въпроса ми е: Винаги ли им слагате различни настройки? И на лявата и на дясната китара. Или е просто въпрос на вкус? Защото според мен, примерно ако двете китари свирят някакво двугласие и са с напълно различни настройки и ефекти, би звучало много гадно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако говорим за мръсни китари, аз ги записвам с еднакви настройки -

тъй като не можеш да ги изсвириш еднакво на 100%,

ако и настройките ги направиш различни, става мазало.

Преди пробвах едната с бриджа, а другата с нека, ама се отказах.

Тва за честотите може да пробваш, ама има опасност от разваляне на баланса ляво-дясно

и тогава трябва да съобразиш в цялостния микс как ще звучат...

и не ги слагай плътно в ляво и дясно.

 

На едната хорус, а на другата фленджър мисля, че ще звучи гадно.

По-добре пробвай на едната хорус, а на другата нищо...

Да като цяло много зависи от песента и от стила.

 

И няма такова нещо като: "задължително прави това или онова ..."

Важното е да звучат стегнато в микса, да са добре балансирани

спрямо другите инструменти...

Редактирано от antonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами благодаря много за отговора, мисля, че на двете китари хоръс и на едната повече високи на другата по-малко и малко повече среди би било добре, но май наистина си зависи какво се свири.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ок

ама да не се окаже, че после микса ти има

в едната страна повече високи от другата?

 

ако фуса ти е вдясно, нека лявата китара да

е с повечето високи

 

ама пак зависи :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм следното:запис на мръсни китари с 2 различни микрофона,различни позиций спрямо говорителя.Резултатът е много задоволителен,не съм ги разделял изцяло в ляво и дясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Подкрепям горното. Това, което правих последния път, беше да набухам два различни микрофона на ампа - единия в центъра, другия под ъгъл по-към края на говорителя - което само по себе си дава доста солидна разлика в звука. Всеки микрофон на отделен канал - единият вляво, другият вдясно, и след това ги разделяш като пич на моно канали. След това пак същата процедура, свиря отново партията, но с малко повече среди (и друга амп симулация - едната маршалска, другата тип меса, например). Резултатът е, че с две изсвирвания имаш четири писти. А как ще стоят в панорамата и коя ще е по-силна, е според случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ок

ама да не се окаже, че после микса ти има

в едната страна повече високи от другата?

 

ако фуса ти е вдясно, нека лявата китара да

е с повечето високи

 

ама пак зависи :thumbup:

Значи, ако на тази песен която ще прави ще има и вокали, тоя фус не трябва много да се чува, трябва да го вкараш на ватре в микса с EQ-настройките, същото и с другите чинели, те не са толкова да се чуват, ами да доокрасяват записа, по добре набримчи касата, да се чува по ниска по басова и томовете вече сила на звука зависи от китарите, абе всичко е общо. Колко от хубавите песни на известните груми са смесени много некадърно, ама са си оригинали и изглеждат по яки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, няма правила

трябва обаче да звучи добре:thumbs_up:

 

фуса няма отношение с вокалите според мен

достатъчно е да го сложи встрани.

 

соло барабането по би могло да пречи на вокалите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.