Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарен каб


Recommended Posts

Здравейте,

 

от доста време на сам ми се върти идеята да си направя един китарен кабинет. Разчетох се из нета и разбрах в общи линии каквото ме вълнува, но все пак реших да разпитам и тука.

 

Саунд - High Gain с яки ниски и добре изразени и агресивни високи. Мисля обаче да е 2х12 ама в по-голям бокс за да е по-близък до 4х12 като саунд ... нещо от тоя сорт:

http://www.tt-cabs.com/tt_produkte/pic/212studio-se-stag.jpg

с размери 61,5 X 77 X 35 и обем от 145 литра.

Идеята е да става за записи, но и спокойно да може да се мъкнем по концерти.

Ако знаете къде мога да намеря и други схеми за правене на кабинет с добро обяснение и евентуално снимки ще е супер.

 

Говорители - те това е голямата дилема. Ако са V30 мисля да е с опция да мога лесно да правя кабинета OpenBack. За сега обаче съм най-мераклия на EVM 12L Classic (Black Lebel ми идва доста скъпичко), но също така се чудя дали да не са и Jensen Neodym. Другият вариант е комбинация от 2 различни говорителя.

 

За материала - мислех 18мм брезов многопласов шперплат да ползвам, обаче ме посъветваха да взема 20мм.

 

Ще съм благодарен ако драснете малко идеи, съвети и ако метнете линкове към разни схеми и тн. Мисля че сам мога да се справя, но понеже това ще ми е 1ви кабинет ще се радвам и на съвети къде да внимавам и на какво да обърна особенно внимание.

 

Ако не друго поне оптиката съм избрал вече .. ехехехе - камофлажен толекс и черен фронт :greenangel:

 

 

Въпросите които ме интересуват по трехническата част на изработката са следните:

- за какво трябва да внимавам при избора на материала

- как се слага толекса - лепи ли се, опъва ли се

- кабинета лепи ли се или се прави с винтове или с двете

- необходима ли е изолация вътре за по-малко резонасн - примерно някаква вата или нещо подобно

- Дупките на говорителите - как се смята позицията им или дали са 4-5 см. по нагоре или надолу няма голямо значение

- С както да режа най-добре плоскостите - зеге или циркуляр. Дупките май само с зеге ще станата като се пробият дупки с бормашина за да влезе режещата част

.... има и други ама не се сещам в момента.

 

 

Мерси предварително за идеите и съветите !!!

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разгледай и тези снимки които съм правил докато си правих моите кабинети....може да ти помогнат да си отговориш на някои въпроси.

http://www.putfile.com/album/164893

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не се слага никаква вата или подобни изолации, ако можеш да го изрежеш със зегето правилно и имаш качествено зеге което не криви не виждам проблем да се реже с него

за положението - всичко е от огромно значение но какво точно - не мога да ти кажа - не разбирам от изчисляване на озвучителни тела (признавам си) но е факт че много правени кабинети и колони имат резонанси, липсващи честоти и подобни работи защото не са изчислявани спрямо говорителите ами са направени ей така - това особено важи за затворените кабинети

мисля че тъй като не говорим за хай-енд озвучително тяло винтовете няма да пречат и може да се залепи и да се сложат винтове едновременно - за по-голяма здравина

а аз да те питам толекс откъде намираш????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерис за ликовете и информацията.

 

още 1 месец някъде съм в Германия и мисля да купя ето от тука толекс

http://www.tube-town.net/ttstore/index.php...c119_Tolex.html

има доста ама не е евтин както ще установиш.

 

Размера на бокса съм го взел пак от този сайт като съм го сравнявал и с 2х12 кабове на Engl - имам предвид не са величини измукани от пръстите. Разбира се ако някой знае някъде из нете информация как се смята каб ще е супер. Свалих и тествах WinISD ама нищо не разбрах от нея :icon_shithappens:

 

За говорителите - май все повече почвам да тендирам към Jensen Neodym и най-вероятно ще набарам един да го чуя за какво става дума.

 

Лутам се така да се каже още тъй че всеки съвет за избор на материали, говорители както и към самата изработка е добре дошъл

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ама може и с вата!това е акустично тяло и чрез различни вариации може да се постигне различно звучене.....поне според мен ватата само помага на звука, но и оскъпява продукта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ватата, освен че помага, има и свойството да "умъртвява" звука, което в повечето случаи не е желателно. Факт е, обаче, че понякога се използва в известни количества. В моя Framus 4х12", например, има малко вата на задната страна.

 

За говорителите бих заложил на v30, greenback, gt-75

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За говорителите бих заложил на v30, greenback, gt-75

Май тендирам към EVM 12L Black Label или Classic. Aко е Classic най-вероятно ще са 2 ако е black lable сигурно ще го комбинирам с Celestion или Jensen защото са свински скъпи.

 

Кутията - мися да отива към 4х12 като размер за да има яки ниски честоти. Ако някой мерне някъде точни планове и размери из нета ще му бъда много благодарен. По принцип за сега само рисърчвам и след има няма месец вадя сегета, бормашини и тн . и почвам да майсторя. Ще има и снимки - обещавам :thumbdown: ... ако резултата е сполучлив дори и семпли :)

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето няколко бързи съвета и от мен:

 

1/ Дъбов шпертплат най-малко 18 мм

2/ Недей да икономисваш лепилото

3/ Винтове и лепило за по-сигурно закрепване

4/ Когато купуваш шпертплат огледай парчето да не е много криво

5/ Няма нужда от пълнеж

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

месри за съветите!

1/ Дъбов шпертплат най-малко 18 мм

а защо дъбов? По принцип четох на доста места ако смятам да бича с много ниски се препоръчва брезов. Та затова питам :-)

 

Друго което ми направи впечетление е че меса, engl и др. подобни ползват 2бг шерплата - 1 външен 18мм и 1 вътршен 15мм и така се получава към 33мм цялостна дебелина. Някой да знае нещо по въпроса ?!?! В общи линии постигат по-голяма обща дебелина, но не можах да изровя информация дали са от еднакъв материал или от различен.

 

Лека полека взех да се отказвам от 2х12 - колкото и да е гот за клубове и мъкнене, 4х12 си е 4х12 ;) и обажда както трябва, друго всичко е компромис със саунда.

 

Мерси на всички за съветите и идеите ... очаквам още :-)

 

Поздрави

Алес

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предния пост е грешка за което се извинявам.

:surprise:

1.ползвай дъбов шперцплат 20-22мм. за 4Х12" не по-тънак

2. звукопоглъщащ материал не слагай.

3.ей тука има някоклко чертежчета.....цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.