Jump to content
Българският форум за музиканти

Дайте някоя схема на тестван китарен преамп


Recommended Posts

Би било чудесно. Аз в понеделник ще опитам да се снабдя с нужните елементи, и мисля първо да тествам на Кремона-та, че баса ми е новичък и не смея много да го човъркам. Макар че сега като се замисля, не е задължително да го монтирам в баса, може и в отделна кутия. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

s5003139hu4.jpg

 

 

Реших да си сглобя схемата на Ники Фена.

Купих си всички чаркове (на снимката горе) и чак тогава видях, че се продават готови сглобени микрофонни предусилватели за 2,50.

А на мен само платката ми излезе толкова. Голяма минавка - лев и нещо съм Назад. :greenball:

 

И сега сериозно: дали е било по-добре да взема някой от онези готовите микрофонни пре-ампове?

В смисъл микрофонният пре-амп е по-различен от китарния, нали?

 

Имам и някои неясноти по схемата.

Тва VCC е плюса на захранването, нъл тъй?

И как се брояха краката на операционните усилватели? От пъпката по часовниковата стрелка?

Отдавна не съм се занимавал с такива бъзикни.

Супер мания е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер мания е!Наполседък всичкото си свободно време за това го отделям и направих 2 настъпи кутийки, ама както и да е.

Крачетата на интеграла се броят - където е пъпката е пин1 и от него обратно на часовниковата стрелка.VCC е плюса, GND ти е минуса в случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А какво да ползвам за кутия? трябва да е нещо с твърди стени, за да мога да хвана женските букси за него.

Сапунерка е първото, което ми идва на акъла, но какви други DIY алтернативи има?

Сега е мъча да се сетя какво се продава в твърди кутийки.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега е мъча да се сетя какво се продава в твърди кутийки.

Риба, Сарми, Козметика, Кафе ... :thumbs_up:

Едно време (ама много отдавна, когато бях млад и зелен...) бях правил един усилвател за слушалки в кутия от "Nestle" за един приятел пианист ! През какви ли не глупости съм преминал...

Освен да е здрава, кутиШката трябва да е метална, за да екранира от външни електромагнитни полета. А подвижно капаче, като на "консервите" на Nestle е сериозно преимущество особено за DIY. Така де, ще се наложи не едно отваряне и затваряне...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В практикер се продават листи от медна ламарина 250х500 мм най-добриа вариант ако говорим за екраниране :pray:

От какво ще екранират? Вятър или миризми?

Хайде да помислим малко, преди да повтаряме мненията на "компетентните" от HI-END форумите... Медта има екраниращи свойства само за електрическо поле. За магнитно - не. Хайде сега да видим двете полета как влияят? Едното индуктира напрежение, а другото - ток. Кои устройства се влияят от едното, и кои от другото?

Високоомните вериги, като тези с участие на вакуумни прибори(ламБи) и елементи с "полево" управление(JFET, MOSFET,IGBT...) естествено се влияят повече от електрическо поле. При тях и при високочестотните устройства, медта ще окаже благотворно влияние за екраниране от Ел.поле.

Нискоомните устройства, които се управляват с ток, като биполярните транзистори са чувствителни на индуктиран ток, главно от магнитни полета. Тук от медта няма полза, иначе магнитопроводите на трансформаторите щяха да се правят от мед, а не стомана (или желязо по народному).

За да се универсални и полезни, екраните трябва да са "садвич" от материали с различни качества - например пермалой, мед, злато....( Като позлатеният модел на NAKAMICHI 1000ZXL например)

Хайде сега да видим какво представлява консервната кутия (не тази с пластмасово покритие). Желязна ламарина, покрита с калай - сандвич от материали подходящи за магнитно и електрическо екраниране.

 

Не е най-удачния случай, но поне е по-универсално решение за екраниране...

(За интересуващите се по-задълбочено, повече има в теорията на Maxwell - Maxwell's Equations)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кутийки от парфюми STR8.има си и подвижно капаче,но основния недостатък е,че не са особено дебели и за настъпи кутийки не стават.Щом обаче твоето устройство няма да има футсуич,смятам,че ще ти свърши работа. :pray:

Консервените кутийки са добра идея,но трудно се намират с подходяща форма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако повтаряхме мненията на "компетентните" от хай енд форумите gorer-е внимавай да не объркаш посоката на кабелите :hysterical: А иначе това за медта го знам но за екрани тип сандвич не бях чувал благодаря за информацията!

Редактирано от Fender_str
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

То по електричарските магазини май се прадавли някакви черни кутийки за сглабяне на такива DIY неща в тях. Ама кой да знае за тези кутийки - продавачката на чркове не ми предложи...

Сгеа мисля пак да ходя до там и да търся, макар че много повече ме влече идеята да си направя сам от консервена кутия - ще бъде в пъти по-трЮ. :hysterical:

 

Баси, чак сега разбрах колко малоумни са тези универсални монтажни платки.

И ся кво, ше трябва с кабелчета да запоявам краката на компонентите ли?

Баси тъпото, че то ще ми се вземе здравето само докато нарежа и оголя краищата на кабелчетата. Дори и да ползвам самите крачета, пак ще има нужда от десетки връзки с кабелчета.

Пак много зор за цяло едно нищо, ама да има дейност някаква там. ;)

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не с кабелчета - ползвай изводите на елементите (не ге режи предварително :yes: ) има пластмасови кутиики за 2-3лв - преди правех разни работи с тях, но след като (почти) всички се натрошиха минах на алуминиеви, които са 2 пъти по-скъпи поне.

 

Ако не е за настъпи-кутиика с фуутсуич стават и пластмасовите - ако има шум ще я облепиш вътре с алуминиево фолио :thumbs_up:

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах какъв е проблема, че да се стига до запояване на краче със кабел?

Кабелче се използва, вместо писта, ако са далеч едно от друго.

Иначе, ако платката ти е само от едната страна с тези метални кръгчета, те ще са ти дъното. Демек, обръщаш я наопаки и там запояваш крачетата на елементите. На тях не им трябва лъскаво да се оглеждат :thumbs_up:

 

Поне на мен най-трудната част ми е, докато подредя шиб****ните елементи, така че да използвам най-малко жички. Всичко ми е ОК, и точно на последните 2-3 транзисторчета/резисторчета и се оказва, че е по-добре по друг начин да се подреди. Като цяло е хубаво да има някаква естетика при подредбата, да не е пълен хаос. Пък и колкото по-малко жички, толкова по-малко смущения. Все пак жицата е резистор :yes:

Редактирано от bai-goku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах, проблемът е в кабелчетата.

Не мога да го измисля така, че да няма нужда от поне два милиарда кабелчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за коя схема става въпрос?

 

Ако е предишната, Ники беше написал нещо, че ще прави платка, ако не го мързи :thumbs_up:

Редактирано от bai-goku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какви кабелчета ви гонят бе - пъхаш резистора в дупките (примерно), огъваш му краката за да стигнат до инт. схема или където трябва, режеш ги толкова дълги и запояваш ;)

 

познай кво става като нацвъкаш всяко нещо произволно и после с 50 кабелчета - отговора е шум, микрофония и самовъзбуждане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.