Jump to content
Българският форум за музиканти

Лек проблем с акустична кремонка


Recommended Posts

Здравейте, колеги! Имам една кремонка акустична, има доста добър тон, но преди време и се отлепи бриджа.

Направо се откърти... Та реших да го лепя с поксипол и го залепих доста успешно, даже повече отколкото трябва.. :D

Залепил съм го наобратно :) (нали съм шматка... :D ) Въпросът ми е как се разлепя поксипол, мисля че е на основата на епоксидна смола.

Има ли някакъв начин да я оправя тази китарка, че ми е много жал!

 

Благодаря за отделеното време! :)

 

По-здрави Иво :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи една ножовка и го изрежи, или може някоя права пила и започвай да жулиш докато не изчезне магарето изцяло. После си направи ново :cheers2:

 

Шегувам се, разбира се. Ама наистина...как си успял, не ти ли се наби така поне малко в очите, че нещо не е наред? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо откърти грифа и него го залепи от обратната страна на китарата - така ще стане супер:):topicsux:

 

Човече незнам какво да ти кажа, според мен доста окончателно си и видял сметката. Ако правилно помня рекламата на Поксипол - това няма отлепяне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, отлепва се, но трудно.

Ами не знам, пробвай данамокриш млако около бриджа с топла водичка.... намери си тънички шпаклички, малко по малко.... ще стане.

 

За поксипола - това просто е търговска марка на една от многото минутни епоксидни смоли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха :topicsux: Ами не ми се наби на очи! Разбрах чак след като я настроих.. Интонацията се беше развалила и чак тогава разбрах от какво е... Доста си приличат двете страни на бриджа и не съм обърнал внимание. Ще опитам с топла вода дано да стане. Благодаря на Евтим за смисления отговор!

по-здрави Иво :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Поксипол" няма да се отлепи с вода и с нищо друго - той е необратимо лепило. НЕ МОКРИ ДЕКАТА, за да не се повреди и отслаби! Измери точно размерите на столчето и си направи точен чертеж! Старото столче внимателно да се изреже с остро длето и лепилото да се изцикли до чисто дърво. Направи си ново столче и го залепи с туткал или в краен случай с ПВА лепило. Внимавай като работиш с длета и остри инструменти. В посоката на рязане не си слагай другата ръка и въобще да е свободна. Инструмента да е стабилно закрепен в удобно за работа положение с добро осветление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези лепила се размекват от висока температура.В дебел картон(2 мм.) изрежи със скалпел отвор с размерите на магарето .

Този картон ще предпази дъската.Сега внимателно нагрей магарето със сешоар.Би трябвало да се отлепи.Така често ми се е случвало да разлепвам гриф на цигулка.Ако не стане трябва да го изрежеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

товас важи за ПВА лепилата - така също се разлепва фингърборд на китара :)

но поксипол не е ПВА и мисля че изобщо няма да му повлияе топлината :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конкретно минутната поксипол епокси смола мисля че е устойчива до 100-120° - къв сешоар, кви 20 стинки? На картончето на повечето лепила пише в рамките на какви условия са устойчиви и няма да се скапят, като тези граници са предполагам и малко посъбрани с оглед на факта, че ако пише 100° да не е 100 екстрмум-а на разпад... Но да, и аз мисля, че епокси лепилата са необратими :)

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Предполагам епоксито е скапало и предаването струни->бридж->дека, съответно състейнът се е скъсил поголовно :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е па що да скапва поксито състейна?Мисля че не би трябвало да има такъв ефект....vlex яко имаш конкретна теория, сподели я, че ми стана любопитно и е важно(аз лично често го ползвам за това-онова и би било хубаво да знам кога да не посягам към него :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми то и на мен ми е леко тъмна индия тия трептения, резонанси и преноси, обаче доколкото знам туткалът има най-близък коефициент на пренос на трептенията до този на дървото и затова се ползва той за такива дейности... Нека някой по-запознат се изкаже, обаче аз не бих ползвал епокси точно за бридж никога... Бих се замислил доста дори и за ПВА-тата...

 

Абе не е случайно, че не се занимавам с акустични инструменти явно :thumbs_up: Не съм дорасъл за тия неща :hysterical:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече на тази китара лепенето на същото магаре с туткал е малко съмнително.Трябва да се стърже до достигане на чисто ,ненапоено с предното лепило дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.