Jump to content
Българският форум за музиканти

Много моля за помощ - инструментознание


Recommended Posts

На кратко - уча в Холандия и имам домашно за изпит - диапазон на всички интрументи от симфоничния оркестър . Също така кои са транспониращи и какво значи това . Учила съм го това много отдавна , нищо не помня ( Текелиев ще ме убие , писа ми шест на изпита :) ) плюс това съм пианист .

Най-гадното е , че даскала ни иска да търсим диапазоните чрез "Сибелиус" , а на мен ми се струва , че някои не отговарят :no:

Така че ако може някой , или иска да ми помогне :help: или ми пуснете линк ...

Благодаря предварително :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето нещо, което би ти свършило работа: http://spider.georgetowncollege.edu/music/.../InstRanges.htm

Ако потърсиш в Google по "instrument ranges transposition" или "range of instruments", вероятно ще откриеш още информация. За Сибелиуса - не знам, не помня, затова свери. И не се тревожи за помненето - това са просто стойности и затова за удобство ги има тези таблици. Забравянето им е нормално да се случи, ако не се използват. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Таблицата ти дава и инфо за транспониращите инструменти.Транспониращи значи че нотописът не отразява истинската височина на тона,който реално се чува от даден инструмент(академичната формулировка може и да е различна,но така мисля е разбираемо).Не мога обаче да се сетя защо се налагаше това.Предполагам задари улеснение при нотното писмо.

Характерно е за духовите инструменти.

Ето пример ,има го в таблицата

Тромпет си бемол

нотно писмо -до

звучи си бемол

 

В сибелиуса за това ти се струва че не отговарят,тъй като при избор на транспониращ инструмент,на програмата и е зададено да отчита и отразява разликата в нотно писмо-реална височина.Ако не беше така,при едно изпринтване на произведение на Моцарт например,истинският оркестър ще го изсвири като такова на Шонберг ;)

П.П.таблицата е много добра.

Редактирано от Wolfheart
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, самата таблица подсказва кои са транспониращи и какво ще рече това.

Едната причина е нотационна - твърде високите или ниски инструменти да се поберат в петолинието.

Другата е акустична - поради спецификата на така направения инструмент.

...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей , много ви благодаря ! Сега остава само да го преведа :) . За "Сибелиус" имах предвид не за транспониращите , а за всички като цяло . Напр. цигулката я дава "g - g3" , което според тази таблица не е вярно .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Аз в добавка към класическите инструменти казвам: ксилофона е високо транспониращ а маримбата не е! :rolleyes: та-та

 

Успех дано да вземеш изпита ако за това се подготвяш. :0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Между другото Сибелиус показва вярно диапазона на инструментие, но както биха били в една оркестрация, а не като солира инструмент. Цигулката в сибелиус е до сол на 4етвърта а в деиствителност свири (и има такива произведения) доста над сол. Дори и над до на пета

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.