Jump to content
Българският форум за музиканти

Експеримент


Ивелин

Recommended Posts

Снощи си направих експеримент с 3 различни микрофона - 2 кондензаторни и един диманичен:

SHURE-BETA58A. SENNHEISER-Е865 и MARSHALL ELECTRONICS-MXL V57M.

 

Записах си гласа без никакви ефекти - единствено съм направил файловете във MP3-320Kbps, за да не забива putfile-а

(няма почти никаква разлика в качеството и ще добиете реална представа за микрофоните).

 

Какви разлики чувате м/у тях? Понеже пея с SHURE - струва ли си да давам 200лв. отгоре за SENNHEISER?

Според мен, основната разлика е м/у MXL V57M и другите два микрофона.

 

Можете да чуете пробите отдолу:

betaqf7.jpgSHURE-BETA58A

 

e865ez5.jpgSENNHEISER-Е865

 

mxllowqc9.jpgMARSHALL ELECTRONICS-MXL V57M

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Третия според мен,ама май малко изкривява острите: "с" и "ш"!!!А ако не 3-ти то 2-ри!

 

 

 

МНЕНИЕТО МИ ДА НЕ СЕ ВЗИМА ПОД ОСОБЕНО ВНИМАНИЕ!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за мнението! :metalist:

Днес на работа стравнявах Beta58a и E865

Може би заради "approximately effect" на E865, Beta58a звучеше като една приятна радиоточка... :)

E865 има също и по-изразена яснота... като цяло това са разликите, които оркрих - странното беше, че различни и случайни хора (музиканти и обикновени хора от публиката) харесваха един от двата микрофона, като отричаха тотално другия - едни харесваха Shure-а и отричаха Sennheiser-а, дриги - обратното... мненията бяха по средата - никой микрофон не взе надмощие в надпреварата! ;)

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз съм с Shure от Beta серията вкъщи, а и участвам беквокали с друг Shure, но от записа по- чисто прозвуча Sennheiser-ът. Мнението е на непрофесионалист, но шурът ми звучи по- дълбок на ниските, което може да е желан ефект (тип Елвис Пресли, Луис Армстронг и т.н.). С твоя глас обаче Зенхайзерът ми прозвуча една идея по- добре, макар и като средностатистически слушател да се радвам и на двата записа :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мнението! :huh:

Аз също харесах Sennheiser E865, но единствено ме притеснява, че в по-екстремни ситуации на живо (когато колоните са близо и трябва да се свири/пее силно), Sennheiser-а има "approximately effect" и колкото и да му режа ниските, пак звучи малко глухо като пея долепен до него - т.е. нямам възможност да го усиля повече за да пея от някакво разстояние - а не долепен, защото стават микрофонии...

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че Sennheiser-а звучи по добре от Shure, но пък вкарва повече шум.

Според мен Shure-а е перфектен само трябва да се пипне малко EQ.

 

Поздрави!!!

 

p.s. Пееш много яко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това експериментче ме насочи до идеята да си зема Зенхайзер, таман се чудих какво микрофонче да си зема, един мой много добър приятел, който пее на Шуре ме насочи и той към Зенхайзер и изглежда си заслужава :hysterical: и найстина пееш супер !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря...

Радвам се, ако съм помогнал в избора и на други хора!

Както споменах - това беше експеримент и не съм си поставял за цел да пея кой знае как - има доста неточни интонации...

(а и жена ми щеше да ме убие, щото това се случи към 7:00 am)

3dsmile_1186.gif

Sennheiser-а може би вкарва повече шум, защото го дършах на по-голямо разстояние от Shure-а

имат разлика и в нивата също.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Може би заради "approximately effect" на E865, Beta58a звучеше като една приятна радиоточка...

 

Предполагам, че тук е ставало дума за proximity ефект. Но ако е така - той е паразитен ефект - и няма да направи Е865 по-добър в резултата ... Моля да уточниш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, честно казано разликата между микрофоните е нищожна. Предполагам, че всичко е записвано без корекции и те уверявам, че на пръв поглед, дори и да пееш акапела, средностатистическият човек няма въобще да усети разлика, ако редуваш микрофоните. Дори и при тези тихи условия, без съпровод, качеството е общо взето идентично - все си ТИ. :rolleyes:

 

Зенхайзерът би трябвало да е най-добър, но реално погледнато не смятам, че си заслужава тия пари отгоре. Според мен истинският тест трябва да е на лайв, там в гюрлотията! :D Вкъщи всичките микрофони са достатъчно добри, просто защото няма какво да им пречи отстрани. Но когато минат през апаратурата и като се смесят с още няколко инструмента и шум от помещението - тогава се разбира какво е положението. За съжаление не вярвам, че е865 и Маршала ще ти дадат толеранс за усилване. Много добре знаеш, че на живо всичко, което си харесал в микрофона като качества, се губи, освен ако не пееш само с 1-2 инструмента отстрани или озвучаването/условията са перфектни.

 

В този ценови клас, просто не виждам как можеш да намериш драстични разлики. А и пак казвам, че надали ще можеш да реализираш пълния потенциал на микрофона на живо. Пък и за какво ти е детайлен микрофон, ако ти къса главата от микрофонии или "глъхне" във важни моменти?!

 

Вече имам чувството, че трябва да вземеш KSM9 и нагоре, за да усетиш наистина нещо много по-добро... :cheers2:

 

 

P.S. Що се отнася до proximity effect-a, какво те притеснява? На мен лично ми допада, когато е изразен и можеш да "работиш" с микрофона. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"approximately effect"

proximity ефект

Evtim Djerkarov ми каза същото наименование като теб, но в PDF-a така го прочетох...

Така или иначе става дума за едно и също нещо - ефекта, при който пеенето от близо звучи с повече ниски честоти,

присъщ на кондензаторните микрофони.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се отнася до proximity effect-a, какво те притеснява? На мен лично ми допада, когато е изразен и можеш да "работиш" с микрофона. :cheers2:

Първо ти благодаря за констатацията!

Относно proximity eff - и аз го харесвам за в студио, но на живо (както споменах по-горе) като се доближа много до микрофона, ниските (дори и до дупка махнати от EQ) пак са в повече и микрофона звучи по-глухо от Beta-та например.

Не мога да го усиля толкова, че да имам сценичен комфорт, без да микрофонира (т.е. налага се да пея по-отдалеко за да звучи добре, но тогава не мога да го усиля достатъчно, за да не пея много близо в мика - вече казах за feedbacks).

 

Май темата стана - за или против кондензаторни/динамични микрофони на живо. :rolleyes:

 

Случайно някой да има поглед за Sennheiser MD425 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.