Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройка за електрическа китара?


Recommended Posts

Става дума за височината на бриджа. :P

 

Естествено, че търсих в интернет, но неможах да намеря точно за моя бридж, дори незнам как се казва вида му (tailpiece?).

 

Та въпроса ми е следният: Може ли някой да ми обесни малко (като на малоумен), на колко сантиметра трябва да настроя бриджа на китарата и изобщо откъде да меря?

 

Питам ви, защото се мъчих сам да вдигна бриджа, защото при 12-то прагче се блъска струната във фингърборда и издава един браждив, непълен звук. И както е по закон - осрах тотално положението. :)

 

Също искам и малко информация за височината на хъмбъкерите, изглеждат ми доста високи.

 

За тръс рода малко ме е страх да го настройвам, защото в интернет пише че мога да си повреда китарата трайно. :greenangel:

 

П.С. Ето как изглежда моят бридж:

glam1_mmsilver.jpg

Редактирано от Metalix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е ли на принципа на Tune-o-matic бриджовете, демек само основно регулиране с две врътки отстрани(Мисля, че не са самите болтове а има отделни ..врътки отдолната страна. Като гледам снимката мисля че е с нешо като ограничителни винтчета в случая..) без възможност за настройка на всяко седълце. Поправете ме ако греша..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е ли на принципа на Tune-o-matic бриджовете, демек само основно регулиране с две врътки отстрани(Мисля, че не са самите болтове а има отделни ..врътки отдолната страна. Като гледам снимката мисля че е с нешо като ограничителни винтчета в случая..) без възможност за настройка на всяко седълце. Поправете ме ако греша..

 

 

Мисля че си прав.

 

Мога да настроя всяко седълце назад и напред, но немога надолу и нагоре. Само големите болтове вършат тази работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така.

Това е Т-О-М бридж (или нещо от семейството на Т-О-М).

Забрави да го настроиш като хората.

 

При тези бриджове вдигаш и смъкваш всички струни едновременно.

Не можеш да настройваш всяка поотделно, което е мега тъпо.

 

На хубави китари като Гибсън (които ползват този вид бриджове ексклузивно) не е чак толкова страшно.

Но за китарите-Менте този вид бриджове са смърт.

Интересното е, че доста Ментета са точно с такъв бридж, което води до появата на голям брой теми като тази по форумите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж дали бриджа не е наклонен към грифа,(ако китарата е от меко дърво се случва) и ще трябва да изтеглиш седлата по-назад за да се оправи интонацията-на 12-та позиция тона трябва да е като на свободната струна.За тръс-рода-натискаш 6-та струна на 1 и 17 позиция и гледаш-трябва да има малък "просвет" между струната и 7-мо прагче.Още по лесно-натискаш на 1-во и с кутрето на 12-то прагче,а с показалеца удряш 6-та към грифа надолу-трябва да "почуква"в прагчето ( 6-то).Ако не е така тръс-рода е пренатегнат и трябва да се отпусне,а ако има голямо разстояние(над1мм) м-у струната и прагчетата трябва да се натегне.Натяга се по часовниковата стрелка и обратното,НО трябва да се върти внимателно и не повече от 1/5 оборот примерно,което обикновено е напълно достатъчно за да оправи извиването,ако има такова.Може да се прецака ако го завъртиш половин оборот наведнъж,също така е добре да няма напрежение от струните (ако са по-тежки-10-11 ки) докато се върти,аз поне слагам грифа да легне на крака ми по средата и натискам главата надолу с едната ръка ,а с другата завъртам (баси описанието :punk_guitar: )

Ще помоля лютиерите във форума да коригират,ако нещо не е точно така.

ЧНГ! :no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така.

Това е Т-О-М бридж (или нещо от семейството на Т-О-М).

Забрави да го настроиш като хората.

 

При тези бриджове вдигаш и смъкваш всички струни едновременно.

Не можеш да настройваш всяка поотделно, което е мега тъпо.

 

На хубави китари като Гибсън (които ползват този вид бриджове ексклузивно) не е чак толкова страшно.

Но за китарите-Менте този вид бриджове са смърт.

Интересното е, че доста Ментета са точно с такъв бридж, което води до появата на голям брой теми като тази по форумите.

 

 

Знам, че се опитваш да намекнеш че китарата ми не е най-добрата и съм напълно съгласен с теб. B.C. Rich обикновено правят китарите си да изглеждат красиви, отколкото по звук, но има и техни китари за които си струва да свириш на тях.

 

Но немога да кажа че е менте, защото все пак не съм я взел от произволен магазин за 1 лев и повече.

 

Поправи ме ако греша нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Виж сега, при the_gorer нещата седят малко по-различно. При него думите с големи букви (като Менте, Тънко, Евтино и т.н.) звучат...различно от това, което ти си представяш. Иначе казано - gorer-ът е Фен, не просто фен - като се захване с нещо го прави с ентусиазъм, интересува се от разни неща и е много открит, семпъл, естествен, директен и земен и във всичко което казва има по малко ирония (като последната тема с Ментетата :greenangel: ), малко брутализъм, малко Фенщина, малко тънък бъзик и т.н., но няма как да отречем, че и знае доста неща - абе ценен кадър. :metalist:

 

А относно Т-о-М бриджовете вече ти казаха...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

/off

 

Моля, моля, да си имаме уважението! Тънко се пише само в контекст с 1 главна буква, иначе се пише "ТЪНКО" :thumbs_up: И това да ти е за последно!

 

/off

 

P.S. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Metalix, човече не се засягай.

Дори не знам дали твоята китара е Менте или не.

Просто обяснвах как често стоят нещата с Т-О-М бриджовете при китарите от по-нисък клас.

А BC Rich са фирма, спор няма. Аз sамият допреди няколко години бях горд притежател на нек-тру BC Rich Assassin - убийствена китара.

 

А и едва ли има по-голям фен на Ментeатата от мен.

Не критикувам тях, по-скоро критиката ми е към тези Гибсънски Т-О-М бриджове.

Ако си следил темата ми за правене на китара, си разбрал, че се отказах да слагам Т-О-М на проекта и се преориентирах към фендерски тип бридж.

Не казвам, че Т-О-М не върши работа - все пак този бридж се ползва от фирма като Гибсън, но определено е мост с по-малко възможности за прецизна настройка от някои други и изисква самата китара да е на много добро ниво.

Пр Т-О-М бриджовете до някаква степен трябва китарата да е настроена спрямо бриджа, което е малко странно.

Например, китарите с Т-О-М имат наклон на грифа - нагласят грифа спрямо моста. :)

 

ПС:

Радвам се, че някои съфорумци са усвоили верния правопис! :hooray:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Бъди напълно спокоен, не съм никак засегнат. :) Даже това което прочетох е много хубаво и полезно, защото занапред ще знам.

Просто така си го помислих, за което се извинявам.

 

Също знам и за темата ти, че е отнело доста време да намериш този черен фендерски бридж, за което ти свалям шапка. :hooray:

 

Някои китарни магазини предлагат ли услугата настройване на китара?

 

Не става дума само за бриджа, също така и тръс род, хъмбъкери... Бих го направил сам, но като не съм чул и видял, накъде съм тръгнал да поправям?

 

Има ли определена височина на хъмбъкерите, бридж?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз поне не знам някой магазин да предлага опция като сетъпване на китари. По-скоро говори с някой съфорумник/приятел да ти свърши тая работа. Иначе всичко е относително - зависи какво търсиш и как ти е удобно...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Става дума за височината на бриджа. :thumbs_up:

 

Естествено, че търсих в интернет, но неможах да намеря точно за моя бридж, дори незнам как се казва вида му (tailpiece?).

 

Та въпроса ми е следният: Може ли някой да ми обесни малко (като на малоумен), на колко сантиметра трябва да настроя бриджа на китарата и изобщо откъде да меря?

 

Питам ви, защото се мъчих сам да вдигна бриджа, защото при 12-то прагче се блъска струната във фингърборда и издава един браждив, непълен звук. И както е по закон - осрах тотално положението. :thumbs_up:

 

Също искам и малко информация за височината на хъмбъкерите, изглеждат ми доста високи.

 

За тръс рода малко ме е страх да го настройвам, защото в интернет пише че мога да си повреда китарата трайно. :crying:

 

Здрасти!

мога да ти споделя това което знам, и прилагам по въпроса.

 

Магарето, трябва да е толкова високо, така че струните на всяко прагче да звучат добре. с други думи да не бръмчат.

това отговаря на въпроса какво се случва ако магарето е ниско.

а зашо не бива да е твърде високо - защото като повдига струните и ги отдалечава от тялото на китарата и от грифа, ще трябва да натискаш с лявата ръка по-здраво при свирене. с други думи става неудобно.

когато съм си оправял китарите, смъквам магарето на най-ниската му позиция, и постепено го повдигам, докато всички позиции на грифа не извадят чист тон.

! понякога има неравни прагчета, нуждаещи се от пиличка. метала им е лек, и с няколко движения се оправят. В тоя случай се внимава да не одереш фингърборда.

 

за отделните стремета на магарето, които се пегулират напред-назад индивидуално: ако на 12 праг не получаващ точно октава от празна струна, трябва да ги пипнеш. ако тона е фалшив нагоре, трябва да ги приближиш към графа, и обратно

 

 

при височината на адапторите, нещата седят по що-годе подобен начин: ако са ниско, хващат по-слабо сигнала, ако са високо, развалят състейна - все пак за магнитно поле говорим. най важното е да не ти пречат на свиренето. другото е до звук

 

за тръсрода: той регулира извивката на грифа. ако си обърнал внимание, не е прав, ами главата на грифа е съвсем леко извита навън ( погледнато отгоре, на дясна китара, напред). леката дъга си личи при първите 4-5 прагчета. идеята е че тази лека извивка приближава грифа до струните в горните позиции - отново важно за удовството при свирене.

Hillbilly е дал доста добро обяснение как да провериш дали тръсрода има нужда от пипане.

 

смятам че всеки би се справил с това, с помощто на отверка и достатъчно търпение.

и още нещо, важно: всички тези корекции трябва да се правят при разхлабени струни, обезателно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.