Jump to content
Българският форум за музиканти

Humbucker Wiring


PRIMO

Recommended Posts

Имам следният проблем: китарата ми е Washburn X10 с два сингъла и един хъмбъкер. Не съм доволен от хъмбъкера и искам да го сменя. Отворих китарата и го разкачих. Разкачих също и двата сингъла, някой ден може да ги върна, но засега не ми трябват. Проблема е че не знам как да запоя цялата работа,никъде,ама НИКЪДЕ няма схеми нито за Уошбърн, нито за Уилкинсън. Адаптора го взех от xxxx. Има зелена,черна,сдвоени червена и бяла и една, която трябва да е за заземяване, нея пък хич незнам къде да я заземя.

 

На китарата имам три свободни плътни крачета, две от тях са заети, имам също и 3 свободни крачета с дупки, от хъмбъкера който ми беше съм разпоил долу вдясно това което е на картинката. Знам че говоря като човек който хич не разбира, но искам да подкарам адаптора и да свиря. Ако ми помогнете ще пиете Бекс.

 

wiring.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като този адаптер е дефакто подобие на Seymour Duncan Invader, дали да ползвам схемите на seymour duncan ?

 

1hum_2sing_1vol_1tone_5way.jpg

 

Хъмбъкера който имах и го махнах обаче бялата и червената бяха сдвоени и ЗАПОЕНИ за долу вдясно което е от картинката от първия пост, сега се чудя дали да ги оставя "taped" или да ги запоявам там....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да търсиш схема специално за Уошбърн, просто схема с хъмбъкер и два сингъла - като тази, която си намерил. Би трябвало да свърши работа. Трябва да запоиш зелената и черната на мястото, където е бил запоен предишния хъмбъкър. А заземяването - към корпуса на някой от потенциометрите.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочети това:

 

http://www.projectguitar.com/tut/pickupwiring.htm

 

Ако нямаш волтметър (и аз нямам) се обърни към някого за помощ.

 

Няма гаранция, че проводниците с еднакъв цвят при различните марки адаптери имат еднаква функция, затова е добре да се провери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

За да не отварям нова тема, пускам въпроса си тук:

 

Имам стар хъмбъкер адаптер Димарцио, който има 3 извода - бял, черен и оголена жица. Няма жица с оплетка/екраниране. Ясно е че голата жичка е маса...

Схемата е на Лес Пол модел китарите.

Адаптера съм го поставил (завъртял) като малкото квадратче от което се виждат намотките да са от към 6 струна...

Сега въпроса ми е как да разбера коя останалите жички, бялата или черната, се води 'хот' (или '+')...за да я запоя на крачето на потенциометъра.

Сменях им местата (едната жичка-черната+голата запоявам на корпуса на потенциометъра, а другата-бялата)-към крачето на потенциометъра) и адаптера работи и в двете положения...при семени положения на черната и бялата жица..

Гледах в нета и там има противоречива информация коя от двете се води 'хот' на Димарцио - на някой места видях, че бялата е 'хот', на други черната е 'хот'...

Да питам има ли значение коя от двете ще се запои на 'хот' позицията, тъй като звука е почти еднакъв...

...доколкото разбрах това има общо с поляритета на адаптера и при смяна на жичките се обръща полярността. дали това влияе на звука? (както казах клийн звука е еднакъв - така поне ми се струва на мен... :rolleyes: )

четох една от темите ТУК и там се определя, чрез софтуер...има ли друг начин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера връзвах Ди Марзио - червената е хот.

бяло и черно заедно, зеленото с масата - към маса.

При твоя случай не съм сигурен кое какво е.

Има вариант дори да ги връзваш като сингъл,

което лесно може да познаеш с дистер.

(мисля си ( спрямо моят модел), че има вариант да са ти отрязани

червеното и зеленото и тогава ти връзваш

едната или другата сингъл койл намотка)

Не е лошо да кажеш кой модел Ди Марзио е,

за да видим защо е само с 2 извода и маса.

(може и само буквено цифрено означение на адаптера)

 

Димарзиото, което вързах е Хъмбекър фром хел,

препочръвам го ( както и от Ди Марзио) за нек,

пробвал съм го и на бридж - интересно звучи там,

но определено на нек е супер.

Дава точно това, за което го рекламират -

има звук на сингъл, но може да се ползва

с много гейн и не дава хъм, защото си е хъмбекър.

А в комбинация с Бил Лорънс Л500 - е направо овъркил.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е много стар Димарцио на повече от 20-25 год. и няма модел...отдолу пише само "Dimarzio Pickups Made in USA"...

..има такива хъмбъкер адаптери само с 3 жички, които не са coil split...наскоро взех нов хъмбъкер GuitarTech и той е само с три извода...

..освен горните въпроси имам и още един...дали има някакво значение как е завъртян хъмбъкера при положение, че е свързан правилно т.е. дали завъртането на (полюсите) хъмбъкера има някакво отражение върху звука?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Значение за самия звук няма. В крайна сметка теб не те интересува фазата на еди кой си адаптер на къде е .

Различните китари ги правят с нормална или с обърбната фаза, НО.

Важното е как ще се разбира този адаптер с останалите - ако работят в режим 2 адаптера. Трябва те да са синфазни. Там е тънката работа. Тоест няма значение кой адаптер каква фаза има, просто трябва фазите на всичките адаптери по китарата да са еднакви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак зависи, понякога между адаптерите се прави дефазиран звук за по-носово звучене.

При адаптерите, които нямат 5 жици, обръщането на фазата става най-лесно чрез обръщане на магнита.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Имаше го този проблем когато свързвах адаптерите на бриджа и нека..(и двата са с 3 жички-бяла, черна, гола), но забелязах, че когато работят в режим заедно се чува доста глухо и кофти...отколкото когато работят поединично...смених мястото на черната и бялата на единия адаптер и това се оправи...

в момента и двата адаптера са запоени като бялата им+голата е на маса, а черната е запоена на потенциометъра...но искам да знам коя е 'хот', защото навсякъде по схемите е дадено, че 'хот' или '+' жицата се запоява на пот-а...в моя случай : ако се окаже че бялата е 'хот' жичка, а то сега е запоена на маса...това би трябвало да е грешно...и затова се чудя дали има значение?...защото звука е добре и така...иначе трябва да сменявам отново местата на белите и черните жички от адаптерите в зависимост коя се окаже '+'...и за това питах дали по принцип има някъква разлика в звука при такова положение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хот е тази, която ти сметнеш за хот, като гледаш всички адаптери да са с една фаза.

Ако са с нормална фаза (прочети внимателно темата ми за разгадаване на адаптерите) то трябва пика на куул едита да ти е нагоре.

Това пак казвам няма значение, но трябва всичките адаптери да са синфазни, без значение с нормална или обърната фаза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак зависи, понякога между адаптерите се прави дефазиран звук за по-носово звучене.

При адаптерите, които нямат 5 жици, обръщането на фазата става най-лесно чрез обръщане на магнита.

 

 

По спомени - поне първият известен, който го прави е Питър Грийн,

Гери Мур като негов фен - също ( поне на някоя от китарите си ).

Ако не ме лъже паметта и Джими Пейдж ( пак на някоя от китарите си ).

Извода - афинитет към по-носовото звучение имат старите английски китаристи с блусарска нагласа и притежаващи Гибсън Лес Пол.

Тъй като нямам Гибсън Лес Пол - още не съм се радвал на дефазиран звук.

(това последното донякъде като майтап, но съм склонен да мисля, че най удачно

се получава именно на такава китара, особенно когато Луната е във Венера, а Слънцето - в Меркурий)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.