Jump to content
Българският форум за музиканти

Weird Metronome


drgoa.r

Recommended Posts

Мой приятел ме помоли да му потърся софтуерен метроном, безплатен.

Намерих доста, но почти всички бяха със доста ограничени възможности относно различните размери...

По-точно: почти всички бяха 4/4, някои от тях поддържаха и 2/4, 3/4.

Нищо обаче за неравноделни ритми и балкански "малоумия" :greenangel:

Докато не попаднах на един много, ама много свеж метрономец...който освен дето е безплатен, ами е и САМО 24КБ (и без да се инсталира).

И което е интересното - написал го е американец, който....:

I play gajda (Bulgarian bagpipe), and it's

common for me to play pieces in weird meters such as 11/16 (2+2+3+2+2

beat groups).

Хехехех :hysterical:

Действително много компактен и с големи възможности метроном.

Линк:

http://www.pinkandaint.com/weirdmet.shtml

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мой приятел ме помоли да му потърся софтуерен метроном, безплатен.

Намерих доста, но почти всички бяха със доста ограничени възможности относно различните размери...

По-точно: почти всички бяха 4/4, някои от тях поддържаха и 2/4, 3/4.

Нищо обаче за неравноделни ритми и балкански "малоумия" :surprise:

Докато не попаднах на един много, ама много свеж метрономец...който освен дето е безплатен, ами е и САМО 24КБ (и без да се инсталира).

И което е интересното - написал го е американец, който....:

I play gajda (Bulgarian bagpipe), and it's

common for me to play pieces in weird meters such as 11/16 (2+2+3+2+2

beat groups).

Хехехех :)

Действително много компактен и с големи възможности метроном.

Линк:

http://www.pinkandaint.com/weirdmet.shtml

 

Хубава играчка, но нищо не може да отмени собственото чувство за ритъм и темпо...ако го имаш добре, ако не, залягай над ритмичните диктовки и не разчитай прекалено много на метронома, понеже той помага....но никой не свири с метроном на концерт, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ааааа, не така, колега. Метрономът като уред за ежедневно ползване от музиканта и без това има изключително крехък авторитет във форума ни. Не бий отбой, на грешен път си. Има смисъл от ежедневното свирене с метроном, и то ОГРОМЕН. Ритмичните диктовки също са полезни!

 

А иначе. За софтуерен не мога да помогна, но "машинките" си имат всякакви неравноделни тактове. Скоро си купих един метроном на Босс - ДР-30 - има доста неща - 7/8, 9/8, 11/8, 13/8, 15/8, 17/8. Така, че и хАмериканците лесно могат да прихванат, вече. Те си свирят неравноделни от бая време, и то не зле. Разбира се, не с българския фийл, но те не свирят и БГ музика :surprise:

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ааааа, не така, колега. Метрономът като уред за ежедневно ползване от музиканта и без това има изключително крехък авторитет във форума ни. Не бий отбой, на грешен път си. Има смисъл от ежедневното свирене с метроном, и то ОГРОМЕН. Ритмичните диктовки също са полезни!

 

А иначе. За софтуерен не мога да помогна, но "машинките" си имат всякакви неравноделни тактове. Скоро си купих един метроном на Босс - ДР-30 - има доста неща - 7/8, 9/8, 11/8, 13/8, 15/8, 17/8. Така, че и хАмериканците лесно могат да прихванат, вече. Те си свирят неравноделни от бая време, и то не зле. Разбира се, не с българския фийл, но те не свирят и БГ музика :wallbash:

 

Предположих, че коментарът ми може да бъде разбран погрешно, поради което може би трябваше обясня по-подробно....Ето:

 

Свиренето с метроном си има своите достойнства и и може да бъде много полезно, но ползата от това се ограничава със подсилване на чувството за постоянно темпо. Ако един музикант не "прихваща" неравноделните размери, не мисля, че Dr. Boss, WeirdMoetronom или която и да е друга "машинка" ще реши проблема. Проблема, ако има такъв е умствен, и външна стимулация като тази на един метроном няма ни даде някакво вълшебно решение. Dr. Boss обаче може да се окаже много полезен при работа със ансамбли, групи итн. Но същата работа би трябвало да може да се свърши и от един опитен и компетентен диригент или водач на група. Западняците (в това число и американците) свирят много добре неравноделни тактове (е, не всички, както и в БГ между другото) много преди да се появи Dr. Boss или който и да е друг подобен електронен метроном. Стравински написва"Историята на войника" 1918, който съдържа немалко такива тактове. Първото изпълнение е дирижирано от Ернест Ансермет (който очевидно не е бил българин, нито руснак) и макар в ансамбъла да е имало и руснаци, това не е бил ансамбъл от славянски музиканти а по скоро "интернационален". Според самият Стравински това е било най-доброто изпълнение, което е чувал на своето произведение. Това не е единственото прозведение, в което той използва такива тактове, а Барток, както и много други след него, използват такива тактове в музиката си, която е изпълнявана успешно от музиканти с най-разнороден етнически произход.

 

По този случай ето и една поучителна история....

Преди време написах един октет за духови инструменти, вдъхновен от Октета на И. Стравински. В състава на ансамбъла имаше най-вече швейцарци+ двама българи: аз и един студент-фаготист. Единственият човек, който така и не "схвана" написаните от мен ритми (които да си призная, бяха доста чепати, тъй като тактовете се сменяват много често и изискват голяма концентрация през цялото време) беше този български студент...българския произход, както виждате, не ни дава някакво особено предимство, що се отнася до неравноделните размери.

 

Българския feel? Е, това е друга история.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за обясненията. В крайна сметка темата е Метроном. Така, че всички други разсъждения са встрани от темата.

 

Истината е, че не мога да разбера какво искаш да кажеш с последния си пост, но това си е изцяло мой проблем.

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^И мой явно :)

 

Иначе аз използвам Zetronome и е доста добър, лесно управляем с клавиатурата, лек и функционален метроном. Иначе и Weird го знам и идеята е страхотна просто, но има некви проблеми с тайминга, честно казано :wallbash: Леко неравноделно го кара чат пат при по-сериозно и не чак толкова сериозно натоварване на машината :)

 

Освен на компа имам съвсем обикновен механичен, малък ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за обясненията. В крайна сметка темата е Метроном. Така, че всички други разсъждения са встрани от темата.

 

Истината е, че не мога да разбера какво искаш да кажеш с последния си пост, но това си е изцяло мой проблем.

 

Поздрави,

 

Петър

 

Май този път се поувлякох в обясненията. Така или иначе, няма спор, че един хубав метроном (като предложения софтуер или Dr. Beat) си е хубава и полезна придобивка за всеки музикант. Идеята ми беше всъщност доста проста - способноста да пресъздаваме въпросните ритми и тактове не е непременно зависима от етническата/национална принадлежност. Знам, че това е малко :wallbash: но си мислех, че си заслужава да се спомене. Dr. Beat може да бъде много полезен за репетиции на групи и ансамбли, не само заради неравноделните си тактове, но най вече заради гръмогласито си :) в сравнение с малките си събратя на Yamaha, Korg итн. Лично аз, никога не съм ползвал метроном за неравноделните ритми, и досега не съм изпитвал особена нужда от това. Но ползата от използването в репетиции на групи е безспорна. Горе долу това ми беше мисълта....надявам се, че това беше по-ясно :) А що се отнася до дългия ми коментар, обясненеето на въпросния американец за причината на създаването на WeirdMetronom ми се стори :unsure: (колкото и крайно да прозвучи) малко малоумно ;)

Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато не попаднах на един много, ама много свеж метрономец...който освен дето е безплатен, ами е и САМО 24КБ (и без да се инсталира).

И което е интересното - написал го е американец, който....:

I play gajda (Bulgarian bagpipe), and it's

common for me to play pieces in weird meters such as 11/16 (2+2+3+2+2

beat groups).

Хехехех :wallbash:

Действително много компактен и с големи възможности метроном.

Линк:

http://www.pinkandaint.com/weirdmet.shtml

 

И аз препроъчвам туй.

Много ме кефи и мене метрономчето, имам го от доста време и съм чел ридмито. Само че защо мислиш, че го е написал американец? Някъде му видях името си спомням, беше българско.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе аз използвам Zetronome и е доста добър, лесно управляем с клавиатурата, лек и функционален метроном.

 

Това животно Zetronome страшно ме изкефи, може би първият софтуерен метроном който ме радва как бачка. Vielen Dank, така да се каже :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че защо мислиш, че го е написал американец? Някъде му видях името си спомням, беше българско.

 

------------

CONTACT INFO

------------

 

David Johnston

 

Email: david@pinkandaint.com

Web: http://www.pinkandaint.com

 

Mailing address:

1302 S Saltair #5

Los Angeles, CA 90025

USA

Редактирано от drgoa.r
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.