Jump to content
Българският форум за музиканти

капитализъм - музика -бизнес


Recommended Posts

Е, не клюмвам въобще и не мисля пораженчески. Самия факт, че вече 15 години не спинам да се занимавам с музика, говори достатъчно. Иначе отдавна да съм минал в пенсия. Това, което искам да направя, и аз, и пичовете от бандата ми е - да си направим рок клуб в Ботевград. Значи имаше такива опити до сега, но за съжаление неуспешни. В смисъл че клубът не се задържа длълго - 2-3 години само. Но ние сме се поучили от грешките на другите и мислим, че имаме сравнително правилна стратегия. Най-важното е, клубът да има финансова самостоятелност. Да не се налага да го дотираме, аз и приятелите ми. Трябва да има достатъчно голяма печалба и да се издържа. От там на там мислим да съберем де що има тийнеджър в Ботевград, искащ да се занимава с рок музика и да им дадем възможност да се развиват. За сега се очертават около 2 групи. И да им даваме поле за изява. И съответно, когато клуба не работи, (през деня) да се ползва за репетиционна. Основния проблем е, че все още не можем да намерим подходящо помещение. А всъщност даже не търсим в момента, защото както споменах половината банда работи в София и пътуваме всеки ден. Но след тези общински избори се оказа, че имаме доста познати общински съветници, от всички политически сили, а има и някаква връзка с кмета. Имаме общи познати. Надявам се да успеем да започнем нещо такова. Дай боже да стане, ако не сега поне до другото лято или есента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 72
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ако заменим музикант с артист,за6тото е модерно

и после с творец , а после с художник какво се полу4ава?

 

песни -творби -картини?

даа...

а после? пазар???

 

ами навремето ,по соц-а,продаваха репродукции на натурморти

в дома6ни потреби.

 

 

сега като си купи6 тапети и ти дават бонус (с пластмасова рамка)...

или ако си купи6 4 бири -албум с 4алга?

...да свири...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbs_up: - тва некак си не можах да го разбера. Описваш бизнеса с изкуството в съвременна БГ може би? Редактирано от IgniteAll
Нарушение на правилото за цитат на предишен коментар.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако заменим музикант с артист,за6тото е модерно

и после с творец , а после с художник какво се полу4ава?

 

песни -творби -картини?

даа...

а после? пазар???

 

ами навремето ,по соц-а,продаваха репродукции на натурморти

в дома6ни потреби.

 

 

сега като си купи6 тапети и ти дават бонус (с пластмасова рамка)...

или ако си купи6 4 бири -албум с 4алга?

...да свири...

 

Прав си така е. Ама пак да питам - като смяташ, че за това изкуство, което правиш няма пазар защо въобще го правиш? По добре бичи натюрморти - опс кавъри и забавлявай клиентите на кебапчийниците :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Впрочем, защо не спрем да си говорим общи приказки като пенсионери, бистрещи политиката на някоя спирка, ами тези, които са стигнали и "вече се връщат" от музикалния бизнес, да разкажат малко по-КОНКРЕТНО какво е станало с тях:

- опитахте ли се да се "комерсиализирате" и как?

- с кого говорихте (с кои организатори/лейбъли/мениджъри/агенти/продуценти, медии ...)?

- какво ви казаха, колко пари ви поискаха, колко пари бяха готови ви дадат, при какви условия?

- какво ви спря, та не успяхте (пари, невъзможност да поемете исканите от вас ангажименти ...), или, ако сте успели, как стана?

Споделете!

 

какво е комерс ?

естрада ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

- опитахте ли се да се "комерсиализирате" и как?

какво е комерс ?

естрада ли?

 

В моя контекст "комерс" (commerce = търговия) е да изкараш музиката си на пазара (да я приведеш в продаваем вид, да започнеш да "търгуваш" с нея).

 

Конотацията, която има предвид Hillbilly, е друга история:offtopic-001:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

колко спе4елиха у-2 за 15 години на българскиа пазар с цялата ма6ина на развитиа бизнес зад тях?

колко от изпълнителски права отстъпени на бг изпълнители дето продават бири по кръ4мите?

колко от цд-та?

колко от мер4андаизинг?

колко от рекламни сделки?

ъ-2 комерс ли са?ами за6то няма бизнес ?

ми те горките колкото д-2 немогат да изкарат...

6тото не са цомерс...

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на правилото за цитиране!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз съм пратил поне 10 демота :) Но повече лейбъли отговаря , че в момента не се "занимават" с български автори което си е обезпокояващо :punk_guitar: Голяма мизерия. Аз за договори въобще няма какво да си говорим повечето се занимават с публишинг на 1 трак само,така че за развитие няма какво да говорим.Затова съм си решил да инвестирам и да си отворя студио.Което е най-добрия вариант.Крайно време е да правим музика заради нас , а не с комерсиална цел няма смисъл така или иначе шанса да сключиш договор е минимален.

Успех :)

 

Livingstone

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

ако аз съм леибъл и някои ми прати 1 демо, което ми харесва

6те му пратя 1 е-маил с въпроси:

 

имате ли рецензии в ъндергрунда за ва6иат стил?

може ли да ги видя?

 

как 6те ми гарантирате ,4е ако вложа пари за маркетингово

про-у4ване и впоследсвие разпространение ,пи.ар.,и про4ие

 

6те продължите да сте креативни и няма да се разпаднете?

 

колко песни годи6но 6те пи6ете ако имате около 150-200 коцерта?

 

може ли да раз4итам на неустойки по тези условия ?

каква е гаранцията по неустоиките?

 

с други думи ;

които е 4ел ,знае 4е извън бг

компаниите са като банки....

 

 

тука е по разли4но а.м.а.

к.о.и

знае за6то?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Шоубизнес?

Имали група ,която е издържала без да се разпадне достатъчно дълго напук на кофти условията и да направи албум и турне (поне европеиско) няколко пъти.......

Чудим се защо аджеба слушаме банди дето не свирят толкова много,пък как продават, и света обикалят, и защо няма българи сред тях?

Ама нали земята ни "като една човешка длан,и повече не ни е нужно",затова не ни е нужно да видим как се случват нещата извън границите на тази земя,тука ни е добре,дланта вече малко е мазолеста от дългите упражнения за завладяване на света,макар че може и по друг начин да се разтълкува;но дори и така няма да е далеч от истината..

Та ако Вие,приятели на изкуството,познавате някои никому неизвестен преуспял в шоубиза наш сънародник и ако го е сторил продаваики на хората собствената си музика,моля ви,изпратете ми телефонния му номер,щото тука в африка нямаме много забавления,само мангали,като у дома и голяма скука,бих по4ерпил ценен опит за своя сметка..

А всички други мога да посъветвам да си отговорят на въпроси от типа на "кои слуша тази музика която свиря","колко пари се дават за билети",кои издава,кои продава,наредени до водещите в дадения стил се разли4аваме малко или си е по български убедителен флеивъра..... :headbang:

И след това може би ще се изясни така дълго и интензивно обсъждания въпрос...защо сме в гъза на географията и в това отношение в голяма степен..а уж имаме вси4ко......не мога да разбера? :):cheers2::cheers:

:rulez: Никой няма да се набута с огромна,пък и с ни6тожна дори инвестиция в нещо,което не може да извле4е пе4алба ,дори не и на ранния етап,освен това трябва да сте наясно че българския модел на работа(шоубиз) е рожба на посттоталитарното ни об6тество,неразбирането ,желанието "и ние като американците",парите полу4ени от някакви фондове,спонсори и други,които трябва да се усвоят като се хвърля прах в очите на този които плаща музиката и,естествено тоталното безхаберие и незаинтересованост как стоят нещата по принцип..;което го прави неподходящ като пример и ви препоръчвам да не следвате тази пътека

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се оплакваме взаимно защо и какво има и какво няма, кой какво върши или не...Според мен положението е много просто. Говорим за бизнес, нали?

 

1. На пазара (независимо каква е стоката или услугата) търсенето обикновено определя предлагането, а пък двете заедно - цената и качеството на една услуга или стока. В отзи ред на мисли би следвало да приложим народната поговорка "Всеки народ си заслужава управниците" и към музикалния "бизнес"

 

2. Когато една държава страда от рецесия, било то политическа или икономическа (при нас ги имаме и двете) първото, което страда от това съвсем закономерно е изкуството и културата.

 

3. Изкуство, било то елитарно или комерсиално без пари не става, няма смисъл да се замозалъгваме. Когато държавата или тъй наречените "бизнесмени" нехаят за културата или по-скоро не са достатъчно заинтересовани, за да бръкнат в джоба си не бива да се учудваме на жалкото състояние, което изкуството и културата у нас се намира.

 

4. Естествено има някакви възможности, макар и малки за развитие.

 

5. Аз лично съм особено благодарен на всички, които дават някакви практически съвети на музиканти и групи, почерпени от техния собствен опит. Колкото до оплакващите се, да си направят седянка с съседи и кварталните баби :greenball: , защото форума не е място за това :music336: Знам, че няма фрумно правило за това, но едва ли някой от нас изпитва някакво особено удоволствие от четенето на подобно негативни мисли, които са толкова безполезни на авторите им точно толкова, колкото и на тези, които ги четат.

Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На пазара (независимо каква е стоката или услугата) търсенето обикновено определя предлагането, а пък двете заедно - цената и качеството на една услуга
Точно така.И при положение,че масата българе са Ориенталци следва че пичели пайнер мюзик без коментар. :P
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

ако аз съм леибъл и някои ми прати 1 демо, което ми харесва

6те му пратя 1 е-маил с въпроси:

 

имате ли рецензии в ъндергрунда за ва6иат стил?

може ли да ги видя?

 

как 6те ми гарантирате ,4е ако вложа пари за маркетингово

про-у4ване и впоследсвие разпространение ,пи.ар.,и про4ие

 

6те продължите да сте креативни и няма да се разпаднете?

 

колко песни годи6но 6те пи6ете ако имате около 150-200 коцерта?

 

може ли да раз4итам на неустойки по тези условия ?

каква е гаранцията по неустоиките?

 

ако изминатият път е убедителен може и да се усмихне на някои

късмета.изминат път зна4и ;

рецензии

билети

3-4-5 албума

 

рецензии в"млад въди4ар"едва ли са довод с които можем да

убедим и н д и леибъл .в "жената днес" по вероятно...

ама кои знае?

имам пред вид конвертируеми факти.

свирихме на банкет на младия риболовец пред 50

пенсионера е малко ...странно

 

200-300 рецензии = 3-4 албума в ундергроунд списания за стил-а.

по региони е много вероятно да са достатъ4ни.

 

аз ли4но до пове4е от 5 рядко стигам преди да се разпадне групата.

преди 1ят албум .....

Редактирано от soundburger
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
5. Аз лично съм особено благодарен на всички, които дават някакви практически съвети на музиканти и групи, почерпени от техния собствен опит. Колкото до оплакващите се, да си направят седянка с съседи и кварталните баби :crying: , защото форума не е място за това :rulez: Знам, че няма фрумно правило за това, но едва ли някой от нас изпитва някакво особено удоволствие от четенето на подобно негативни мисли, които са толкова безполезни на авторите им точно толкова, колкото и на тези, които ги четат.

 

 

Пич,какво да се ОПЛАКВАМЕ? Ами нали всеки си е изградил някакво мнение от своя личен опит...или от опита на свой близък... и оттам вече тръгва да дава съвети- поне на този след него да мъ е по-лесно. Защо да са безполезни и негативни мислите ...ами какво то в bg всичко е чудесно просто-човек няма от какво да се оплаче,птичките пеят,слънцето пече,има ли LA-BAMBA -чувствам се добре... :dance:

Музикален бизнес в България НЯМА!!! Колкото и тъжно да ти звучи.... :rulez::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.