Jump to content
Българският форум за музиканти

Neck-trough изработка


Recommended Posts

Здравейте на всички! Тъй като почвам да си правя китара Warlock и искам да стане убийствена(както и съм я замислил), след дълго колебаене се спрях на neck-trough изработката (отначало мислех за патентованата IT на B.C.Rich, но тъй като не познавам човек с такава китара, и не знам за отзивите от нея се спрях именно на neck-trough). Проблема е, че чувам две различни мнения. Едното е грифа да е само залепен за другите две части на тялото, а другото е да бъде залепен, но и освен това прикрепен с други материали. Някакви предложения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, някой много грозно те е излъгал! Necktrough китарите имат дъска за грифа, която продължава през цялото тяло и две парчета залепени отстрани на първата. Иначе е просто сглобка и не може да се говори за necktrough ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПИЧ, това с дъската го знам. Не свиря от вчера и не съм дотам начинаещ! Просто не съм се изразил добре май?! Добре знам какво представлява сама по себе си една neck-through китара. Въпросът ми е как се прави сглобката!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз нещо пак не разбрах.

За коя сглобка става дума?

 

За set-neck ли говорим, или за neck-through?

 

Ако говорим за второто - вече ти обясниха - дъската на грифа, просължава навътре в тялото, и се явява централна за тялото дъска, а останалите 2 дъски, които представляват останалата част от тялото са залепени за средната с лепило за дърво. Това е "сглобката". Много е важно повърхностите, които ще лепиш да са много добре изравнени на специализиран абрихт, в противен случай, лепилният шев ще е видим, а здравината - никаква.

 

Ако говириш за "сглобката" при китари тип Les Paul примерно - това не е neck-through конструкция.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами май наистина не съм се изказал ясно, за да ми обяснявате като на бавноразвиващ се. Знам какво означава set-neck, bolt-on, neck-throunh, Invisibolt Technology.... Просто напоследък чувам мнения, че освен лепенето за двете части през които преминава грифа, се ползват и дибли или нещо такова. Та въпросът ми е: САМО С ЛЕПИЛО ИЛИ И С ДРУГИ ПРИКРЕПЯЩИ МАТЕРИАЛИ ДА ПРОЦЕДИРАМ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само лепило ... Като не си бавно развиращ , няма нужда да задаваш въпросите си като на такива :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

WTF?! Какви две части бе пич? Ясно се опитахме да ти обясним, а и ти очевидно 'знаеш' че грифът при нектру китарите е една монолитна дъска, със залепен фретборд отгоре, и залепени пълнежни дъски за обем на тялото на китарата. Питаш за пълнежа как се прикрепя или просто задаваш глуповати въпроси по възможно най-неразбираемия начин? Ако питаш за второто: може и само с лепило, може ако толкова те влече и дибли/сглобка да сложиш! :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една добре направена лепилна връзка с качествено PVA лепило, по принцип, е по-здрава от самата дървесина, така, че здравината не трябва изобщо да те притеснява.

 

Има едно правило, обаче: Лепилната връзка е най-здрава тогава, когато се лепи по дължината на жилките на дървото.

Ако се опитваш да залепиш краищата им, то връзката не е чак толкова здрава.

 

Принципно имаш ли необходимата техника и опит, та си тръгнал да си правиш чак "убийствена" китара?

И още нещо - ползвай "бавно" PVA лепило, за да имаш време да нагласиш стегите, преди да почне да ти стяга лепилото.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значи според мен,предният пост на евтим е напьлно изчерпателен по вьпроса.споделям мението му.няма нужда от дибли.хубав(невидим)лепилен шев-мноооооо здраво!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за последните два поста! А относно дали имам опит-вие да не би да мислите, че нямам защото съм нов във форума??? Ами да ви кажа това ще ми е първата, която правя, но съм оправил 2-3 китари. Единственото, което ме затруднява е смяната на прагчетата, но това не е проблем, защото ползвам услугите на други хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси! Само се чудя откъде да намеря явор за грифа, защото утре ще ми докарат талпите и вместо явор, са ми дали бук. Знам, че е твърдо дърво, но пък е с непредвидимо поведение. И ако не намеря явор май ще се провали цялата работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За грифа не само че задължително трябва явор, но трябва и да е расъл бавно(с годишни пръстени, които са доста нагъсто).

 

Друга възможност би била гриф от махагон, дъб, или орех, като последните два варианта нямат голяма популярност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях обмислял изцяло махагонова китара, но тъй като не искам толкова мек звук (стил Gibson) се спрях на тяло от топола, тъй като е много близко като звук до елшата. Иначе да, бях си поръчал добра(поне според мен) талпа за гриф от явор, но хората ще ми докарат бук :yes: . Гледах тука една тема, дето човека си правеше грифа от бук, но не ми хареса нито като идея, нито като изработка. Ще търся още за явор, а ако не намеря не знам. Най-вероятно ще се отказвам от тоя проект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@mirror_of_madness, не се подвеждай по моята тема, в която съм показал как, освен лепене на частите, слагам и дибли.

Това го направих, с цел да избегна "пълзенето" на PVA лепилата, но дори не съм сигурен дали ще сработи.

 

При лепене на дъски с PVA лепило, се убеди, че няма никакъв просвет между двете части. Те трябва да прилепват абсолютно плътно една към друга.

Моите уж бяха напасвани на абрихт, но се оказа, че има 0,2-0,5 милиметра просвет между тях.

Отне ми много въртене и гледане срещу светлината докато видя просвета и тъкмо си мислех, че всичко е ОК, когато го забелязах и се наложиха някои поправки на ръка.

 

Междудругото нек-тру се прави много по-трудно от болт он, макар че на пръв поглед изглежда по-лесно.

 

Желая ти успех.

Пусни снимки на проекта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.