Jump to content
Българският форум за музиканти

Фурнири


Recommended Posts

ОК, трябва ми естествен фурнир (кленов, яворов - всичко с фигури и "флейм") за китарата, която правя - ще го ползвам за топа.

 

Намерих това: http://buildimex.com/news/2/56.html , а и във форума имаше някъде пуснати адреси на фирми за фурнир.

Проблемът е, че всичките са в София, а аз не съм.

 

Освен това писах и на тоя човек от Нова Загора, дето прави басове по поръчка и чийто банер стои отгоре на форума. Ще бъде добре, ако продава.

 

Ако някой знае фирми за естествени фурнири, сайтове за естествени фурнири или има път към магазина на фирмата от линка - да пише в темата.

Както казах, трябва ми готин фурнир и искам да си купя колкото за една китара.

 

На помогналите ми да си намеря обещавам парични възнаграждения, обезщетения, вредни, режийни и осигуровки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ОК, трябва ми естествен фурнир (кленов, яворов - всичко с фигури и "флейм") за китарата, която правя - ще го ползвам за топа.

 

Намерих това: http://buildimex.com/news/2/56.html , а и във форума имаше някъде пуснати адреси на фирми за фурнир.

Проблемът е, че всичките са в София, а аз не съм.

 

Освен това писах и на тоя човек от Нова Загора, дето прави басове по поръчка и чийто банер стои отгоре на форума. Ще бъде добре, ако продава.

 

Ако някой знае фирми за естествени фурнири, сайтове за естествени фурнири или има път към магазина на фирмата от линка - да пише в темата.

Както казах, трябва ми готин фурнир и искам да си купя колкото за една китара.

 

На помогналите ми да си намеря обещавам парични възнаграждения, обезщетения, вредни, режийни и осигуровки.

 

Gorere, за мен е удоволствие да ти отговоря ,имайки предвид твоя ентусиазъм за направата на новия ти проект.Само не разбрах защо се спря на бук?/имаше и Flamed,но след махагона..,но относно фурнира проблема е решен/лс/Поздрави ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.solarism-bg.com/about.php Купувал съм от там . Отиваш в склада им разглеждаш, купуваш и бегаш. Имат голямо разнообрабие като по-екзотичните са си бая по скъпи.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря. :)

Видях, че имат фурнир от клен, но не пишеше дали е с "флейм" и няма как да проверя на място, защото живея на 300 километра от тях.

На снимката изглежда като че ли кленовият им фурнир е без "флейм".

 

Под "флейм" слагам всички пречупващи светлината явления, които се проявяват при явора и клена.

 

Ето няколко примера:

 

wood10b9918deh3.jpg

 

wood09b94dfdsr9.jpg

 

quilt121cf317gh0.jpg

 

 

Междудругото, някой знае ли достъпен метод за лепене на фурнир, освен с вакуумна преса (построяването на която ще ми отнеме 666 пъти повече време, отколкото е необходимо за направата на 100 китари)?

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Може ли да поясните върху каква повърхност /точния материал/ ще лепите фурнира и с каква големина ще бъде залепеното парче и как ще го обработите после? И каква дебелина фурнир искате да ползвате?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Може ли да поясните върху каква повърхност /точния материал/ ще лепите фурнира и с каква големина ще бъде залепеното парче и как ще го обработите после? И каква дебелина фурнир искате да ползвате?

Здравейте,

фурнирът ще бъде лепен върху предния панел на буково тяло на електрическа китара.

 

Не мога да дам точни размери, но големината на парчето е колкото да покрие лицевия панел на електрическа китара тип Jackson Rhoads.

Вероятно ще се наложи да се ползват две парчета фурнир, които да се залепят в стил "bookmatched" - подобно на разтворена книга.

Обработката след залепянето ще се състои в шлайфане до постигане на висока гладкост и лакиране с прозрачен акрилен лак.

Дебелината на фурнира в този конкретен случай няма да е от значение. Би ми свършил работа всякакъв кленов или яворов фурнир, с произволна дебелина - интервалът е всичко между 0,5 и 2,5 милиметра дебелина.

Ще ползвам фурнира само с козметична цел - за "разкрасяване" на китарата и не търся акустично въздействое на фурнира върху звука на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задачата Ви никак не е лесна. Първо за лепилата - не препоръчвам синтетично лепило - може да избие през порите на фурнира, или през фугата на симетрията и да станат непоправими петна. Ползвайте качествен туткал. Ако наистина решите - пишете ми, за да Ви дам точна рецепта. Второ: Предварително идеално напаснете и съединете двата листа фурнир откъм лицевата страна с хартиена лента от здрава хартия и туткал. Начертайте върху корпуса на китарата осовата линия.Трето: С листа на фина ножовка внимателно надраскайте по диагонал и кръстосано буковата основа, за да има къде да се задържа лепилото. Четвърто: работната температура в помещението да е около 25 градуса, тялото на китарата да е затоплено с горещ въздух. Пето: Изрежете едно парче здрав ламиниран талашит, което да повтаря контурите на китарата, но да е с 1-2 см. по-голямо и да е равно. Съберете възможно най-голям брой раздвижни стяги с различни размери. Подгответе си трупче със заоблени краища.Преди да нанесете лепилото направете имитация на залепването, като поставите китарата с лицето към талашита и си направите точна схема на поставянето на стягите. Най- широките стяги първи се поставят по осовата линия. Започва се от геометричния център на китарата. Втората редица стяги се поставят на ок. 10 см от първите, а третата от най-малките стяги се поставят по периферията. Целта е притискането да започне от средата към периферията и да се разпредели равномерно. След като сте наясно коя стяга къде е, така ги подредете край себе си, че да не търсите нищо. Засечете времето. Вземете суха четка "намажете" наужким тялото на китарата, после намажете и предварително съединените фурнирни половинки, после подгънете краищата на фурнира нагоре центровайте го върху тялото по начертаната осова линия и почнете да го "залепвате" от средата към периферията, без да остават въздушни мехури. Притрийте фурнира внимателно с гладко дървено трупче със заоблени краища. Поставете шаблона от талашит с гладката страна върху фурнира. Поставете стягите. Вижте за колко време сте се справили. Усъвършенствайте процеса, като подреждате всичко все по-удобно и тренирайте, докато се справите за не повече от 3 минути. Вече може да пристъпите към истинското залепване. Успех! Може да съм пропуснал нещо - питайте!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря.

Ще направя всичко по този метод.

Но засега основният проблем е в липсата на подходящ фурнир, а не в залепването му.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лошото е ,че и лепенето не е мальк проблем,след намирането,разбира се.не подценяваи инструкциите от дьлгия пост,защото като намажеш фурнира,тои ще замяза на незнам си какво,и ако не си подготвен,заминава по дяволите.мога да ти дам махагонов фурнир.ако ти трябва друг,знам фирма в пловдив,която продава разни фурнири.за регален явор-едва ли.имаше бубинга,махагон,орех и разни там други,не сьм проверявал отдавна,защото почти не ползвам готов фурнир.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме разбирайте погрешно. Съвсем не подценявам написаното от ruidolff, напротив - научих нови неща.

Това е методът, който търсех - без вакуумна преса, само със стяги. Явно разковничето е в големият брой стяги.

 

Сега, обаче, се концентрирам върху самото намиране на подходящ фурнир.

Искам нещо с "флейм", така че махагоновият най-вероятно няма да е подходящ.

 

Мой приятел, който работи в предприятие за производство на шперплат, твърди, че при тях имало листи фурнир от топола с "флейм" и с фигури (така нареченият poplar burl), които листи работниците отделяли за смилане за талашит, защото търсели хомогенни цветове на листите шперплат.

Или слагали листите, по които се е появил "флейм" в средата на шперплатените плоскости.

 

Дано да е прав и да няма някаква грешка. Ако наистина има такива листи, ще взема множко. :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина си вземете повечко листи и на по-калпавите от тях изпробвайте как ще се деформират след намазването с лепило. Може да се наложи предварително да ги овлажните от лицевата страна и после да ги мажете с лепило от долната. Често, когато фурнирът е много тънък, той се нагърчва като юфка. Вземайте малки парчета поне 5х10 см , леко ги навлажнявайте отгоре, после отдолу ги намазвайте с лепило и ги лепете върху букови парчетии, може и от паркет, за да отработите процеса. На крайния етап имайте предвид, че фурнира, който ще залепяте трябва да е малко по-голям от контура на корпуса - в последствие, след залепянето, той ще се пришлайфа и заобли по прериферията. Може да се окаже, че една от посоките на кроене на фурнира дава най-малко деформации и е най-подходяща за случая. Във всички мебелни и шпертплатови предприятия могат да се намерят неочаквано добри парчета, а те там са с тонове. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със стегите е приложимо за по- опитен майстор и качествени стеги. Не всеки има вкъщи 10-ина парчета, за да стегне навсякъде равномерно, а и лично моите стеги, при силно затягане се завъртат и завъртат и стяганото парче. Затова си ползвам тежестите от дъмбелите - 2-3 диска по 5 кила покриват доста голяма площ и тежат равномерно в/у нея.

Относно лепенето - знам, че не е много "адвансед", но ползвам Henkel Wood (но обикновеното, не "Moment", щото то стяга прекалено бързо). Размазвам добре със стара четка за зъби, за да влезе хубаво м/у жилките на фурнира, а самото лепило е достатъчно гъсто, за да не избие отгоре през порите.

Относно мокренето на фурнира - съгласен, но донякъде. Наистина, докато се съхранява (и особено ако се съхранява неправилно (като мен - на руло в апартамента, а не разпънат на листове в склад), фурнира се криви при съхненето, образуват се бабунки по него. Като се намокри при лепене откъм лицевата част, тия неравности омекват, и като притискаш с дървеното трупче се изправят. Обаче (!!!!) - като е изсъхнал под напрежение (от натиска и от лепилото) - после много лесно се цепи !!!! Затова още при разкрояването на парчетата отделям неравните отделно, намокрям и ги оставям притиснати м/у 2 плочи МДФ (отгоре с няколко диска тежести) да изсъхнат. За ден-два стават идеално прави и готови за лепене.

------

 

Не правя китари, но правя колонки и това са моите 50ст. ноу-хау по темата.... :hysterical: Успех на домашните майстори !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какъв фурнир ползваш и откъде си го набавяш?

Щом го държиш на руло и щом се гърчи при намокряне, предполагам, че става въпрос за тези свръх тънките, от по 0,6 милиметра дебелина?

 

Ако е рекъл оня, скоро може да си набавя добър фурнир с дебелина 3+ милиметра, но, ако нищо не стане, може и с тънък да пробвам.

Имам 8 или 9 стяги, но са ми недостатъчни - съдя по предните си експерименти за лепене на топ върху китара тип Jackson RR.

Трябват поне още толкова и то с различна дълбочина на челюстта.

Ще пробвам този номер с тежестите, макар чe 5 кила диск от дъмбел ми се струва прекалено леко, за да окаже достатъчен натиск, да изцеди излишното гъсто лепило и да направи връзката перфектна.

Ако беше 5 килограма на квадратен сантиметър, вероятно щеше да е добре.

При китарие има значение дали ще остане излишно лепило отдоле. Не знам как е при тонколоните - вероятно пак така.

 

Сега си разработвам мой свръх индиански метод за лепене на фурнир, без стяги и без преса, за който ще пиша, ако проработи . :hysterical:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фурнир - естествен, ~ 0,5 - 1 мм е (различно), от JAF - Bulgaria (дето писах за махагона), имат ВСИЧКО:

http://www.bulfurniture.com/php/firm_profi...d=47&id=623

Излишно лепило нямам - затова го размазвам с четка и в/у дървото, и в/у фурнира, и отстрани почти не излиза. А колкто до тежестите - имам ~ 100 кила дискове, редя първо няколко, колкото да покрият лепената повърхност, и в/у тях - колкото искам ! :recourse:

Казвам го тоя начин, щото е приложим за домашни майстори - нямаш нужда от профи- рецепти за лепила с екзотични съставки, нямаш нужда от много стеги, маси и скъпо обурудване - режат ти една плоскост МДФ за отдолу и една за отгоре (за да не се наранява фурнира от тежестите, и да разпредели равномерно натиска) и си готов !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер! :recourse:

А виждал ли си при тези от JAF да се продават по-дебели фурнири (да речем 1+ милиметра)?

Също, виждал ли си дали имат от "пламтящите" видове клен, топола и прочее, дето биха станали топове на китари?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.