Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за настройването на китара?


famousest

Recommended Posts

Вклюявам се в дигитален тунер и ми показва: например 6-та струна на флажолет на 12-то прагче е добре но натисната на 12-то прагче е висока.Четвърта също свободна и флажолет на 12-то е добре ,но натисната на 12-то прагче е висока. Дайте

ъкъл ...знам ,че се мести уж винтовете на всяка струна на задното магаре за да се настрои ,но накъде? В каква посока?Към адапторите или назад?

 

Благодаря ви предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако при свободна струна тона е добре, а при натисната на 12 позиция е по-висок, трябва да се компенсира в посока противоположна на адаптерите (защото искаш да понижиш тона при натисната на 12 поз. струна т.е. да увеличиш дължината на трептящата струна от 12 поз. до долния мост).

С две думи - компенсираш в обратна посока, НЕ към адаптерите.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти идва висока на 12-то спрямо флажолета, мисля че трябва да навиваш към магарето, защото увеличаваш дължината и тонът би трябвало да падне. Пробвай и на слух най-добре :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

затягане на винта = опъване на струните и по-висок тон на 12 прагче, отпускане към адаптерите = обратното

проста логика :bravo:

 

тъкмо обратното:

затягането на винта води до изместване на седлото на струната назад (не към адапторите),

което води до увеличаване на разстоянието на седлото до 12то прагче или до

по-нисък тон на 12то прагче ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах пък както е това с "флажолета" :bravo: има разлика в тона на свободна и естествен хармоник на 12то прагче ли ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има разлика във височината на флажолета на 12то

и натиснато 12то

 

Това е ясно , аз питам тоя дето е писал темата .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Височината на тона е обратнопропорционална на дължината на струната.

Веднъж завинаги:

 

- Ако флажолетът на 12-то прагче е добре, но тонът при натиснато 12-то прагче е по-висок - трябва седълцето да се измести НАЗАД, т.е. да се УВЕЛИЧИ дължината на струната.

- В обратния случай - седълцето да се приближи към грифа, т.е. да се НАМАЛИ дължината на струната.

 

Много важно е след всяка корекция да се настройва наново струната (ако е с флойд-роуз - да се настроят ВСИЧКИ струни).

 

Също много важно е да се настройват колкото е възможно по точно отворените струни, защото малко отклонение в тона при отворена струна се проявява като доста по-голямо отклонение на 12-то прагче.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Понеже темата е за настройване реших да попитам тук за настройването на китара с Флойтролс.До колкото съм запознат имаше специфичен начин за настройването.Почваше се с определена струна и след нея друга....

Бладодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При Флойтролс е същото като при BakeRolls.

 

Aко питаш за Floyd Rose, в настройването и няма нищо сложно и мистериозно, разликата е, че както знаеш, струните се заключват горе, и се донастройват отдолу, и освен това, като промениш тона на една струна, променяш напрежението, с което струните дърпат флойда, и съответно, тона на всички струни се измества малко, и е необходимо да настроиш струните няколко пъти, и след това да заключиш и да донастройваш.

 

Също така е от известна важност флойда да седи успоредно на струните(и на тялото, обикновено), когато китарата е настроена, а не да е наклонен напред или назад. Това можеш да отрегулираш отзад на китарата, с винтовете, които държат пружините.

 

При интонациите случаят е подобен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най гатното е 4е винтовете на "седлото" на струната естествено са по нея. И секи път и се налага да настройваш ако не ти хареса разхлабваш и пак настройваш ...... :)

Скъсаха ми се нервите....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако си бяхте спестили времето за писане на въпроси тук и бяхте изтеглили сетъп менюъл от сайта на производителя щеше да ви е мноооого по-лесно :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.