Jump to content
Българският форум за музиканти

Моята китара


Recommended Posts

по-добре не слагай нулево прагче ами направо нът - някой бг китари с нулево прагче на които съм свирил имат доста по-звънлив и остър звук когато не е натисната струната, затова се слага мек материал (нът направо) за начало

 

виж тук за смятане на прагчета - http://buildyourguitar.com/resources/fretcalc/fretcalc.pdf

най често срещани мензури са 25.5", 25" и 24.75" (сметни си го сам в см) - от мензурата се променя ДРАСТИЧНО звука

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 300
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Имам го този калкулатор :metalist: . Ще видим аз не съм определил мензурата колко ще е :punk_guitar:, Оставил съм си място и вече като сложа ф борда ще мога да корегирам с около сантиметър дължината на мензурата. Мерси все пак. Ще тегля записи да видя на различните модели пръчки, според мензурата им как звучат и ще си избера някакъв вариянт.

Мерси много на всички.

ПП: неска по ваш съвет си направих грифа дебел 2 см без ф борд. По-късно и снимки-

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

002pd7.jpg003sp3.jpg004ko3.jpgВнимавайте да не останете без пръсти. (Тва е като реклама за безопасност) 005fn6.jpg006ow2.jpg Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фен, ентусиазмът ти е безбрежен. Поздравления за това.

Сега като гледам общия план на китарата, където си я хванал, ми се се струва, че главата може би не е чак толкова малка и може да се хванат стандартни ключове там, но пет пъти мери, един път режи (или дупчи, както е в твоя случай).

 

Задната страна на грифа носи бая изобляне. Поработи върху нея.

Също помисли за подобрения по този твърде странен канал на тръс рода.

 

PS:

И си изрежи ноктите на краката! :punk_guitar:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

a) що я държиш като класическа, а не като електрическа или уестърн? (демек на лявото пипало, а не на дясното)

б) това за ноктите не го слушай горер! Може да пробваш като я завършиш да свириш с Нокътя на палеца вместо перце... Колко открития са станали на бъзик само откривателите им си знаят. Току виж тръгне ново течение... :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо като класическите да стоят на левия, а електрическите и уестърните на десния крак.

Няма и никакъв смисъл да е така.

Колкото по-вляво, толкова по-добре. Но знам, че тук любителите на коремните сола ще възразят (кормени сола = когато си сложил китарата на десния крак и се мъчиш някак си да си завреш ръката между корема и грифа, та да си изсвириш солото в 19-та позиция).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Колкото по-вляво, толкова по-добре"? помисли пак. по-скоро колкото по-удобно, толкова по-добре. като станеш да свириш прав и китарата почне да ти идва вдясно как ще свириш? по-добре е човек да види как му е удобно да свири прав и да държи по същия начин китарата докато си седи-тогава ще може да си изпълни всичко, което може докато свири прав.

@icohohi-достигнал си доста важен етап. много внимавай, защото е доста лесно да се окаже, че китарата е неизползваема. по-добре сериозно вземи някой с теб, за да ти покаже как да направиш музикален инструмент, а не бичкия. Успех! Със желание всичко става, ама ако искаш както требе само желание не стига.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам го този калкулатор ;) . Ще видим аз не съм определил мензурата колко ще е :metalist:, Оставил съм си място и вече като сложа ф борда ще мога да корегирам с около сантиметър дължината на мензурата. Мерси все пак. Ще тегля записи да видя на различните модели пръчки, според мензурата им как звучат и ще си избера някакъв вариянт.

Мерси много на всички.

ПП: неска по ваш съвет си направих грифа дебел 2 см без ф борд. По-късно и снимки-

ВТФ?! ;) Тва със записите нещо не го стоплих... А да и 2 см за китара ми се види множко ;) Като сложиш и фборда още 7-8мм (с тия твойте мащаби току виж и 1,5-2см излезе) и грифа ще стане колкото тялото ;) Пилни още - то няма да се счупи - дърво е все пак ;)

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А да и 2 см за китара ми се види множко :) Като сложиш и фборда още 7-8мм (с тия твойте мащаби току виж и 1,5-2см излезе) и грифа ще стане колкото тялото ;) Пилни още - то няма да се счупи - дърво е все пак :punk_guitar:

 

Поздрави,

Влад[/i][/color]

 

Е как 7-8мм ф борд насякъде съм го мерил 4 и насякъде грифа е точно 2 см, на повечето модели. На мен сега ми е доста удобно и ще го направя точно 2,4 см в най- дебелата част на ф борда със грифа. Иначе другият момент е че ако ми се види дебело и не е удобно ще пиля нали по мен си го правя.

ПП: Докато чакам части в мазето си правя марионетка, дървена от останалите парчета дърво. Ша се пращат снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам къде я видя тая китара с 4 мм фборд. Моля дай снимки, че такова не съм виждал! И говоря съвсем сериозно! Фборда на всички китари които съм гледал е 6-7мм в най-дебелата си част, а в най-тънката около 4-5 - зависи от радиуса на грифа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз мисля, че и двамата е добре да хванете по един шублер, и да измерите малко китари, след което да обсъдите пак въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и не чак толкова дебел ще стане ако е по-плосък радиуса, иначе има някои фендери (ако не се лъжа страт от 62ра до 65та) с 3-4мм палисандър като фурнир, но там радиуса е зададен от самото дърво отдолу (десния):

slab_veneer.jpg

и тва като цяло изглежда сложно за изработка

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото което ми идва на акъл като преимущество за правенето на фборда дъговиден и задаването на радиуса от грифа е евентуално по-голяма здравина, продиктувана от по-дебелото монолитно парче дърво... Някой да се сеща други плюсове, които може да доведе този метод на производство? :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.