Jump to content
Българският форум за музиканти

Peavey 5150


Dylan_101

Recommended Posts

Нова тема.

 

Съжалявам за офтопика ама искам да поясня.

5150 има само един резонанс потенциометър в повече с който се регулира наличието на ниски в обратната връзка.

Тва което е написал Делян нещо не ми изглежда правилно.

 

Резонанс е термин въведен от пиви - същата корекция е стандартен мод при солдано и се казва депт мод (depth mod)

 

Най добре да направим нова тема и да изясним какво има при меса , пиви и солдано - за да няма дуал ректо - 2 канала трипъл ректо 3 канала .... или иначе казано неясно нам подвеждащи термини.

 

Дими

Възможно е, аз разсъждавах по аналогия с Меса Марк 4.

Структурата на неговия преамп е Lead Gain -> Lead Treble/Lead Bass/Lead Mid -> Lead Drive -> Lead Master. Следва ЕQ и пауър амп.

При 5150 е Lead Pre Gain -> Equalization (Low, Mid, High) -> Lead Post Gain. След това вече пауър амп и обратни връзки...

 

 

00575660_4.jpg

 

 

Да не би при 5150 Lead Post Gain да играе ролята на master, т.е. за усилва/намалява без да криви?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стандартно при китарните лампови ампове мастер волюма е веднага след еквалайзера.

За съжаление твоя марк 4 е бягство от стериотипа или развитие на фендер и при него (рабирайте го както искате)

и при него еквалайзера е дори преди гейна веднага след първия триод.

 

Ето:

Стандатен амп - разбирай маршал солдано меса дуал ректо и така нататък

 

вход триод 1 - гейн -триод 2 ,3 и така на татък - еквалайзер -мастер волюм

 

а марк 4 е така

 

вход триод 1 -еквалайзер гейн -триод 2 ,3 и така на татък -мастер волюм

 

 

Амбициран от предишното започнах пост със историята на ламбовите ампове и ще засегна нещата в дълбочина - така че до скоро.

 

Дими

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно вярно за нормалните Treble, Mid, Bass корекции.

За графичният еквилайзер на Марк 4, доколкото знам, не е така. А?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление твоя марк 4 е бягство от стериотипа или развитие на фендер и при него (рабирайте го както искате)

и при него еквалайзера е дори преди гейна веднага след първия триод.

Ее, аз въобще не съжалявам, чесно казано. Напротив, тази архитектура прави преампа на Марк4 способен на почти всякакъв звук.

Затова и отпада нуждата от тюб скриймър за "затягане" на ниските, това се постига просто с намаляване на "бас" корекцията.

 

Все пак не разбрах каква е ролята на lead pre-gain и lead post-gain в преампа на 5150.. Или да чакам отговор в другата тема?

 

 

Абсолютно вярно за нормалните Treble, Mid, Bass корекции.

За графичният еквилайзер на Марк 4, доколкото знам, не е така. А?

Да, графичният EQ на марк4 практически играе ролята на тон-контрола при другите усилватели. Във веригата той се намира непосредствено преди пауър ампа. Даже fx-loopът е преди него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

да ви питам ...кое е по доближаващо се до Богнер Екстаси. Пиви 5150 или МЕса или СЛО?....като звук и контрол?

Искам да знам какво да поръчвам къстом

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами - никое - :)

 

SLO като тип звук може би, макар че е по-крънчав, ако може въобще да се каже така и да си го представиш - Екстази-то има един мазен, гладък много мега як драйв - стра'отно чудесен просто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стра'отно :) жалко. Майстора на твоя амп би ли могъл да го имитира ...Богнера де...

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами питай го :) Той си казва :)

 

А по темата за тип амп/звук - ако те кефи последния звук на Петручи от последния албум на Тиътър, бтв - това е Меса Марк 4 - за солата е буустван с MXR или DS-1, ако се не лъжа. На мен ми харесва между другото доста

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

5150 не беше ли лампово ... и се чудя къде са половината неща от цялата работа ... Нито трафове, нито лампи или транзистори ... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.