Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой как почна на ел.китара


Cupatincho

Recommended Posts

Когато докопах електрическа китара, вече бях ходил на уроци по класическа китара две години. Оттам нататък спрях уроците, и къде по табове, къде по слух.. По едно време за няколко месеца само по табове свирех, но вече се оправих :hysterical: Сега хвърлям по едно око от време на време на някой таб, за да видя горе-долу кое къде, ако ми е чак толкова зор. Обаче никога не съм наизустявал таб. А и голяма част от тях нямат нищо общо с истината. Ноти чета (доста бавно), мога да се оправя, но ми е мъка докато разчета някоя по-сложна партия, затова предпочитам по слух. Затова и каквото свиря няма много допирни точки с оригинала :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Когато започнах на китара, 2 или 3 години свирих само рок и метъл по табове (някой път и по слух - каквото хвана)...

После се хванах сериозно с учител, даде ми основата, направи ме нотно грамотен, почнах и солфеж. За мен няма съмнение, че трябва да се знаят тези неща. Ако човек е блусар или рокаджия, прави само авторска музика, не иска да свири в различни формации - може и без тях. Ако иска да е по - широкоспектърен музикант - те са от ОГРОМНА полза. Защото знаеш какво свириш, знаеш какво можеш да промениш по някоя песен, можеш бързо да учиш нови песни и не се налага само по усет да се оправяш...

Все още четенето на ноти не ми е толкова бързо, колкото на пианист или цигулар, но в момента го тренирам и резултатите вече са налице, от солфежа ползата е повече от очевидна, слухът е ясно, че с табове не се развива, така че от 2-3 години не ги ползвам. Или уши, или ноти. По - добре първото, ако се налага нещо по - сложно или спешно - второто.

Като се замисля, откак почнах да свиря по ноти, дръпнах в пъти по - бързо, отколкото преди - по табове. Защото нотите показват как трябва да ЗВУЧИ дадено произведение, дават информация и за тоналност, трайности и всичко, от което имам нужда. Таба показва най - общо - само пръстовката, в 99% от случайте - малоумно направена, да не говорим, че почти всички табове, които съм виждал, са грешни.

От друга страна - ако човек свири по един час седмично и няма амбициЙ да става особено добър, винаги може да си ги ползва. Просто няма смисъл да се занимава с трениране на нотно четене.

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Ако човек е блусар или рокаджия, прави само авторска музика, не иска да свири в различни формации - може и без тях...

 

...Все още четенето на ноти не ми е толкова бързо, колкото на пианист или цигулар, но в момента го тренирам...

 

...Или уши, или ноти. По - добре първото, ако се налага нещо по - сложно или спешно - второто...

 

 

 

Съжалявам за острия тон, обаче как не ти омръзна да пишеш само глупости! :metalist:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека запазим добрия тон и да не се държим като ощипани госпожици като видим пост, с който не сме съгласни. И прочетете пак последните 2 изречения от поста му :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Един ред по темата и 15 000 реда проповед на тема "НОТНАТА МИ ГРАМОТНОСТ". Спирай се чат пат, това не ти е първия път...

 

Не проповядвам и никъде не изтъквам "НОТНАТА МИ ГРАМОТНОСТ" - напротив... ама кой да чете.

 

Съжалявам за острия тон, обаче как не ти омръзна да пишеш само глупости! :)

 

Е, ако не обясниш и защо мислиш, че са глупости, звучиш доста неаргументирано ;)

Впрочем и не ме интересува дали си съгласен, или не - аз си казвам МОЕТО мнение, затова е форум, ако не ти харесва можеш да не четеш.

 

@denis.dobrev - линка нещо не ми го отваря?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.