Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се грижите за инструмента си ?


bulby

Recommended Posts

Вижте сега-може и да ме наречете скептик(за което ще поспорим,но на живо),но аз предпочитам естествените или поне максимално близките до тях продуФти.Замислете се-едно време не е имало разтвори за чистене на това ми ти и онова ми ти,а виж какви запазени инструменти откриваме все по-често и по-често.Както и да го погледнете-старите майстори най-добре си знаят работата,а тези способи за почистване са точно такива-от "древността".Колкото по-малко химия-толкова по-добре,така го виждам аз!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Е горе долу си права.

 

"Езотеричната" течност, с която си почиствам китарите (т.е. 2 от тях, които не са лакирани) си е направена за поддръжка на цигулки и за някво ултра миниатюрно шишенце си беше скъпичка (не помня колко, но си беше доста). Смърди доста гадно, но пък е изключително ефективно. Едната от китарите особено си е натурално дърво даже без цвят. И без тази джаджа щеше да изглежда доста зле досега.

 

Така че старите методи са си изпитана работа тва е ясно, ама сигурно и тези не са съвсем идиоти дето ги правят разните му препарати за почистване. :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не би да говориш за ViOil??? Това е някакъв червеникав препарат и не мирише особено готино. По принцип е за цигулки, но е супер и за китари и чисти страхотно, особено гадорийките около прагчетата... И е супер икономичен - 5-6 капки за целия гриф са предостатъчни. Жалко че ми свърши ;) Изкарах с едно малко шишенце около 2 години, та трябва пак да се шматна към магазина на Русинов (намира се близо до фактор) за да видя дали все още се намира това чудо :happy::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не би да говориш за ViOil??? Това е някакъв червеникав препарат и не мирише особено готино. По принцип е за цигулки, но е супер и за китари и чисти страхотно, особено гадорийките около прагчетата... И е супер икономичен - 5-6 капки за целия гриф са предостатъчни. Жалко че ми свърши ;) Изкарах с едно малко шишенце около 2 години, та трябва пак да се шматна към магазина на Русинов (намира се близо до фактор) за да видя дали все още се намира това чудо :happy::)

Точно ;) и точно от магазина на Русинов съм го взел. Много добро. Дано го има още. Аз имам още към пол'вин шише, т.е. до догодина ще ме изкара ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@АХЕ, Страхувах се от този въпрос именно :)

 

От Кино Левски тръгваш от дясната страна в посока Евлоги Георгиев. Първата пресечка свиваш вдясно. Вървиш 100-ина метра (дали има и толкоз) и преди първата пресечка пак има една къща с вход и там си пише :)

Абе близо до некво РПУ е ама не го знам кой номер е (първо ли, второ ли беше)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен на тази карта ми излиза едно голямо бяло петно да ти кажа честно :) така че не мога да кажа там ли е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Така нареченото лимоново масло е синтетично масло и единственото общо с лимона е аромата му. По принцип е много добро за почистване на инструменти но не за силни замърсявания а само за пръстови отпечатаци.За фингърборда е незаменимо независимо че има спец. препарат fingerboard oil.Ореховото масло е съхливо,остават остатъци като лак в структурата на дурвото и не ви го препоръчвам за фингърборди . Целта на третирането на абаносовите или палисандрови ф.бордове с масла е да компенсират загубите на еластичност и опасноста от съсъхване,измятане и напукване породени от изпаряването на етеричните масла характерни за тези екзот. видове.Но с мазането не трябва да се прекалява,два до три пъти годишно е достатъчно. Просто намажете изчакайте 15 мин. и избършете до излъскване с бълнен парцал.

Хубави препарати за тялото има на Фендер със спрей помпичка.

Избягвайте препарати те на силиконова основа(четете какво съдържат) и други проникващи такива с малки молекули защото създават пробмеи при евентуални реставрации и ретуш на лака.

За смазване на контактните повърхности м/у струните и прагчето най-добро си остава мекия графит ,един молив 4или 6B е супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така нареченото лимоново масло е синтетично масло и единственото общо с лимона е аромата му. По принцип е много добро за почистване на инструменти но не за силни замърсявания а само за пръстови отпечатаци.За фингърборда е незаменимо независимо че има спец. препарат fingerboard oil.Ореховото масло е съхливо,остават остатъци като лак в структурата на дурвото  и не ви го препоръчвам за фингърборди . Целта на третирането на абаносовите или палисандрови ф.бордове с масла е да компенсират загубите на еластичност и опасноста от съсъхване,измятане и напукване  породени от изпаряването на етеричните масла характерни за тези екзот. видове.Но с мазането не трябва да се прекалява,два до три пъти годишно е достатъчно. Просто намажете изчакайте 15 мин. и избършете до излъскване с бълнен парцал.

Хубави препарати за тялото има на Фендер със спрей помпичка.

Избягвайте препарати те на силиконова основа(четете какво съдържат) и други проникващи такива с малки молекули защото създават пробмеи при евентуални реставрации и ретуш на лака.

За смазване на контактните повърхности м/у  струните и прагчето  най-добро си остава мекия графит  ,един молив 4или 6B е супер.

ot kyde da se iwzema malko maslo za grifa

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

1 следя да е настроена правилно.

2 почиствам я с чиста кърпа.

3 даржа я далеч от слънце - много важно! един стар китарист ми беше казал че има лошо влияние в/у дървото.

4 не я давам на стари хора и малки деца :unsure:

5 чистя струните редовно

6 гледам да я покривам с нещо когато не свиря.

най важното е да се отнасяме с уважение към инструмента какъвто и да е той -_-

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Покривам я с една скъсана покривка :unsure: Да не се праши чистя я от отпечатъци поне 1 път на седмица с една мека кърпа която оставя влакна ама ко да напрая -_- Махам ги после.Иначе си мия ръцете със сапун преди да свиря и доста по-малко замърсявам така китарата и струните ги чистя пак с суха кърпа минавам ги просто и мръсотията остава по кърпата общо зето това. Засега е в добро състояние поне така ми се струва :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-много се дразня, когато китарата ми има прах - най-вече между адаптерите! Но за всеки проблем си има решение - Ives W. McGaffney (лека му пръст), изобретателят на прахосмукачката! :thumbs_up:

:thumbs_up::):hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.