Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се грижите за инструмента си ?


bulby

Recommended Posts

Интересно ми е как поддържате китарата си ?

 

Аз лично винаги и почиствам цялото тяло + струните след свирене и си я окачам на стойката. Искам, обаче, и да си намеря някакъв подходящ препарат за апликацията, защото все пак си остават разни леки следи от пръсти и т.н.

 

Също така трябва този уикенд да си натегна малко винтовете на ключовете, че нещо са се поотпуснали и ключовете не натягат толкова добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Искам, обаче, и да си намеря някакъв подходящ препарат за апликацията, защото все пак си остават разни леки следи от пръсти и т.н.

разходи се до фактора - там има китарни почистващи препарати на Dunlop - доста са добри и според мен ще ти свършат работа... цените са между 8 и 12лв

зависи от препарата....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никак! :D

Хващам и свиря, после оставям, после се връщам към точка едно :D

От дъжд на вятър и изтърквам отпечатъците от тялото - с парцал и ако се наложи препарат за миене на стъкла. Същия ползвам и за грифа като си сменям струните. Там само че действам бързо, че не знам как може да се отрази на прагчетата. Търкам с един напоен парцал и веднага избърсвам със сух. Ако има много мръсно по грифа изчегърквам с нокти :D

Другото си е сетъп, за него много може да се изпише...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубава тема !!! Аз тъкмо се чудех от къде да си купя препарат за почистване. В момента ползвам препарат да мебели :-)

Ще взема да мина през фактор скоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Суха кърпа преди (ако китарата не е била в калъф) и след свирене. Най-много сапунена вода, но рядко.

 

Пичове избяхвайте да сипвате на китарата разни агресивни химикали. Много тъжни резултати можете да постигнете :huh:

 

А и перфектно може да си почистиш китарата със споменатите суха кърпа и сапунена вода. Кофти е, ако много време не е чистена, и са се наслоили гадости. Тогава, обаче, вместо да хване CIF-a човек, е по-добре просто да потърка повечко :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един линк където има нещо като стъпка по стъпка инструкции за почистване.

 

Аз лично в момента използвам лимонено масло на фендер за фингарборда и пак на фендер някво което е за тяло.Като почиствам фингерборда всеки път като си сменям струните(т.е. на около две седмици).

В общи линии се придържам към тва което пише в линка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хайде от мен един древен съвет!

 

 

Грифа след като махна КИРТА хахах ....

 

Е взимам ядка от орех прясна! И я слагам в памучно парцалче и я смачквам докато започне да пуска сок и така натривам!

 

обтривам , намазвам Фингър Боарда Фрет Боарда !

 

 

 

това е трик от един лютиер Майстор е човека.... прави китари по поръчка за германия и други евро страни.........

 

:guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Некои наблюдения върху поддръжката на инструмента (не онзи :huh: ):

 

- Две от моите китари не са лакирани (т.е. директно са си дърво с предпазващ импрегниращ лак). Нещото, с което ги "мажа" грубо казано е някаква поддържаща смеска, която се използва за цигулки и предполагам, че вероятно някъде се и продава. Това следва да се прави най-много 2-3 пъти ГодиШно.

- За останалите използвам най-обикновен Ernie Ball Guitar Polish. Малко по-често примерно веднъж на 2-3 месеца.

- Грифа или по-точно т.нар. fingerboard най-добре се поддържа с Lemon Oil. Макс. 5 капки за целия гриф и яко търкане с мек памучен парцал. Ако има някакви неща между прагчетата и повърхността, т.е. в тяхната основа, почистването става лесно със стара мека четка за зъби ;)

- за струните е добре след всяко свирене да се третират с нещо - има разни препарати по музикалните магазини, напр Dr.Stringfellow Или нещо подобно. Така изкарват по-дълго. Другия вариант е да се сменят по-често...

- добре е около подвижните части на Флойда и там където струните опират магарето да се третират с малко глицерин (във всяка обикновена аптека го има), ама под малко имам предвид съвсем малко - няколко капки- изчаква се минутка две и се избърсва....

 

- тва за избърсването след всяко свирене е много, много добра идея !!!!

 

- е и преди свирене са е добре да не си си играл в пясъчника на двора и веднага да хванеш китарата....хехехе:huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотни отговори, точно с цел да се информирам бях пуснал тази тема :godbless:

 

Тези дни ще си купя от xxxx препарат за апликацията. Лимонено масло къде се продава ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велцоме. Май последно Lemon Oil видях в малкия ЦУМ (ама беше преди няколко месеца), другия вариант е да има в RisingForce ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Steve_Vai - абе не знам кво точно е, ама с нокът или перце се маха идеално. Предполагам че е няква комбинация от прах и пот :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.