Jump to content
Българският форум за музиканти

По ко Ви е по-лесно?


Таблатури или ноти?  

63 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Здравейте! Много ми е интерсно по кое свирите, защото един приятел свири от 3 години и ми вика, че тези таблатури били само за хора, които не можели да свирят. Постоянно се мъча да му обясня, че не е така, ама той си знае неговата. Е, хайде да не ви занимавам с мойте работи и гласувайте! А между другото аз свиря само по таблатури ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ами по таблатури е по-лесно според мен, но там програмите чисто резбъркват тоновете и постановката става няква супер разчекната. По ноти можеш да намериш тоновете където на теб са ти удобни и звучат, пък и нотите се четат по-трудно в началото. Аз свиря по таблатури защото ги намирам по-лесно, но все по често като искам да науча някоя песен й намирам видео от концерт, гледам кой къде свири и се опитвам да чуя тоновете

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иска ми се въобще, изобщо, ама никак, никога да не бях виждал и започвал да се занимавам с всякавите табове-мабове и тем подобни ... ;)

 

Загубил съм доста време с тях и сега малко ме е яд, че не се запознах с нотите още когато хванах инструмент, но какво да се прави? :metalist:

 

Петолиние, разбира се! Най-много да си позволя да отбележа някои от позициите при по-безумни преходи и партии, особено в бързите неща, но като цяло това е Истината! Останалото са залъгалки и особено много... ...губене на време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Таблатури. Много по-достъпно е за всеки - а не само за тези, които са се занимавали с музика дълго време. Така става възможно китарата да е хоби, неангажиращо занимание, пък при по-голям интерес и желание всеки може да мине на ноти. Получава се като "Try before you buy" ;) Пък ако някой ще ми опонира, че механичното наизустяване без разбиране на това което се свири е чак толкова лошо - не е, в контекста на хобито. Всеки рано или късно научава кое с кое си подхожда изсвирено - и свири и започва да си композира разни нещица... :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гласувах за ТАВ!

 

Не мога да разбера защо всички смятат, че ТАВ-а трябва да се свири ТОЧНО както е разписан от някой си там ентусиаст-бастун. Като не те кефи или не е удачно според теб - еми премести си го и си го адаптирай! Аз дори тези от оригиналните ПДФ книжки си ги местя някой път, стига да не ме кефи...

Предимството на ТАВ-а не е това, че показва кое прагче се натиска, а това, че се чете по-лесно. И това че има почти всичко разписано. И че веднага можеш да го чуеш ритмично и изобщо. Освен това някои неща на ТАВ могат да бъдат разписани по-точно.

 

П.П. ИМХО! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Табове, естествено, но най-добрият вариант за мен са паралелни таб и нотен запис един под друг, за да се виждат и трайностите като хората (респ. табове с четивни нотни означения на трайностите като Guitar Pro, примерно).

Само ноти е ОК, ако си повече или по-малко образован музикант, но табовете правят нещата много по-достъпни за всеки! Аз лично ноти чета, но със зор, и никога няма да тръгна да вадя или пиша песен по ноти само за снобарията, ако има къде да чета/въвеждам табове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Много ми е интерсно по кое свирите, защото един приятел свири от 3 години и ми вика, че тези таблатури били само за хора, които не можели да свирят. Постоянно се мъча да му обясня, че не е така, ама той си знае неговата. Е, хайде да не ви занимавам с мойте работи и гласувайте! А между другото аз свиря само по таблатури ;)

 

И аз познавам един такъв субект. - Богдан от "Флекс". Той сааааамо по ноти му дай да свири и много плюе по табовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ноти чета , ама ги ползвам 90% от случаите за да гледам трайностите и да мога да си изтактувам всичко. Тва е главно защото не си знам всички тонове по грифа :) И обикновено като свиря по Guitar Pro файл едното око гледа ченгелчетата на нотите, другото- таба и се получават горе долу нещата.

А за тия изроди неземни като Боги само едно голямо евала! По ноти нещата...абе вървят си като по ноти, не е като таба .

 

П.С. Ще седна да ги науча нотите му с ноти най-накрая и ше видите вие!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По ноти, защото почнах с класическа и бях свикнал вече. Не мога обаче да чета прима виста, просто не се занимавам често. Поне се радвам, че покрай нотите научих лесно да се ориентирам по грифа. С табове се занимавах като почнах на електрическа, ама ми беше мн. странно и се отказах. В крайна сметка си вадя парчетата сам, ако има някакъв момент дето ми се губи, чак тогава е възможно да потърся...ама обикновенно не ми се занимава толкова, и си измислям нещо друго там където не ми стига слуха да го извадя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип по таблатури(табатури, кои как си го знае) без да има програма, която да ти го свири, или ако нямаш парчето не моажеш се опраи , или поне преди 6 години аз не можах. Нотите се четат малко по бавно и то пак зависи колко време си свирил по ноти, защото в един момент стват като книга и се четат много бързо, въпро с на време. За ваденето по слух съм наи съгласен и най ми допада, но и аз се ориентирах към табовете и вече не вадя по слух. Спестяват ми много време, което аз нямам...и да маи табовете си остават най лесния начин за вадене на песни.

 

 

 

 

ПП какви времена бяха , какви станаха!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Много ми е интерсно по кое свирите, защото един приятел свири от 3 години и ми вика, че тези таблатури били само за хора, които не можели да свирят. Постоянно се мъча да му обясня, че не е така, ама той си знае неговата. Е, хайде да не ви занимавам с мойте работи и гласувайте! А между другото аз свиря само по таблатури :)

 

И аз познавам един такъв субект. - Богдан от "Флекс". Той сааааамо по ноти му дай да свири и много плюе по табовете.

И този, който го познавам аз, свири вече 3 години на клсическа и госпожата му по китара му казала, че ако иска да стане добър китарист трябвало да свири още 4 години на тази китара и само по ноти. Можело да почне да свири на ел. китара чак след 4 год. Аз му викам че това са глупости, но не - той си знае неговата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.