Jump to content
Българският форум за музиканти

Какви упражнения правите ?


salt

Recommended Posts

Абе в този подраздел на форума за кийбордисти все се задават въпроси относно харуерната част, ама да взема аз да задам един въпрос относно софтуера, тоест този , който кара хардуера да работи, тоест музикантът.

Може ли да сподели, който иска , какви упражнеия прави за да поддържа нивото си и за да се обучава на клавир или пиано.

Под упражнения ме разбирайте не свирене на гами или ладове , а нещо друго, което правите за да се обучавате и развивате техниката си и музиклната си мисъл?

Или по-просто въпросът ми би звучал:"Как се учите да свирите на клавир?"

Редактирано от salt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под упражнения ме разбирайте не свирене на гами или ладове , а нещо друго, което правите за да се обучавате и развивате техниката си и музиклната си мисъл?

Аз лично и това разбирам под упражнения. Няколко школи с етюдчета и разбивки на гами, което е доста полезно, защото се работи над техника и бързина на пръстите и се отработват отделни хармонии и прогресии. Друго нещо са табове на любими групи, които се разучават и доразработват, т.е. правят се допълнителни клавирни партии или просто съществуващите се разширяват. Най- приятното е импровизиране върху съществуващо парче - хващаш тоналността и развиваш мелодия върху нея с акомпанимент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,аз съм за гамите-караш ги всичките една след друга със всичките им обръщения,арпежи,акорди,септакорди....

Етюдите също вършат работа,но гамите спомагат за вярна и удобна пръстофка,например добрия стар четвърти пръст...

Бах е много полезен за техниката,почваш от най-леките и продължаваш със едногласни инвенции,двугласни инвенции,тригласни инвенции,партити,сиНфонии....

Секвенциите са полезни.

Препоръчвам и вариации.От моцартовите има какво да се научи.

И все пак техниката се развива с много свирене :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

За техниката - гами, арпежи, акорди във всякакви извратени видове :greenball:.

 

За креативност обичам да "слагам" клавири на парчета които са правени да нямат клавири :metalist:. Пантера, Годсмак, пънкарии разни, детаджийски изпълнения.... много е полезно да правиш всичко това с чисто пиано и да го правиш така че да звучи хубаво или в краен случай идейно/интересно.

 

Всичко е копане обаче :). Лесно нема :). Ненужно е само предъвкването на заученото :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Ами какво правя - отварям нотите (няма значение какви) и започвам да свиря, нещо като прима виста и където се затруднявам го повтарям :metalist: Мисля че е по-добро от гами и други подобни. Поне не пили нервите на съседите, пък така мозъка ти също работи, концентрацията. Не съм против гамите минала съм по този път и за това поне за мен е по-добре ако ще повтарям нещо то да са пасажи от произведение или нещо подобно..все пак времето ми е скъпо :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля, че от сухи технически упражнения ползата е голяма и скуката също.

Хубаво е да се свирят нови неща от различни автори в различни стилове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бах, Бах, Бах... :yes: като мина от 3 гласа и нагоре, не ми трябват етюди и гами :) Рядко подхващам песни на любими групи, предпочитам да си дрънкам любими класически парчета.. но без чисто технически упражнения (даже и да са досадни понякога) загиваш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че почти не ми остава време за упражнения, гледам да мина някоя друга гамичка, след това арпежи, които често преминават в сола на Лорд, което си е чист Бах на места :) После пия една бира :) и чакам другите да дойдат и да свирим :thumbdown:

Редактирано от Stoyko Lisichkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или по-просто въпросът ми би звучал:"Как се учите да свирите на клавир?"

Аз примерно правя така: сипвам си един скоч(ако ми е свършила ракията),слушкам нещо,дето много ме кефи и по някое време ставам "да се пробвам"...некой път се получава! :) ..но не винаги ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

За техника гами, етюди (ама не да почваш от Лист и Шопен, а от Черни, Беренс и тн.). Техниката наистина е адски нужна, понякога е скучно да се работи за нея но трябва! Все пак свиря от 4 годишен и знам какво е :) Но техниката далеч не е всичко! Трябва да търсиш хубав тон, да свириш нацяло произведенията и тн., неща, които се постигат дълго и трудно и не само с работене на етюди! Иначе, тъй като съм и клавирист, ако си в час със свиренето на пиано, проблеми със свиренето на клавир няма да имаш(говоря от гледна точка на самото свирене). Иначе за синтовете ти трябват вече знания за звук, бленди, честоти и такива работи. В интернет е пълно с всякакви обяснения относно функциите на даден синт. Пожелавам ти успех в ученето! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.