Jump to content
Българският форум за музиканти

Какви упражнения правите ?


salt

Recommended Posts

Абе в този подраздел на форума за кийбордисти все се задават въпроси относно харуерната част, ама да взема аз да задам един въпрос относно софтуера, тоест този , който кара хардуера да работи, тоест музикантът.

Може ли да сподели, който иска , какви упражнеия прави за да поддържа нивото си и за да се обучава на клавир или пиано.

Под упражнения ме разбирайте не свирене на гами или ладове , а нещо друго, което правите за да се обучавате и развивате техниката си и музиклната си мисъл?

Или по-просто въпросът ми би звучал:"Как се учите да свирите на клавир?"

 

Щом задаваш въпроса, използвайки думата "упражнение" мисля, че следва да ти отговоря така:

 

Техниката на свирене е скъпо нещо, и не идва даром. Освен това, както и във всичко друго, и тук хората не се раждат с еднакви възможности.

 

В крайна сметка, техниката идва в следствие на много любов, която да оправдае всички услия и време по верните и грешните пътеки.

 

Не мисли за техниката като способност за изсвирване на брой ноти за единица време, и не отделяй понятието "хубав тон" от нея. "Хубав тон" е основен признак за добър контрол, а контрол = техника. Ако си напреднал повече, ще разбереш че сила и бързина са основно моторика (хардуер). ВЪпросът е как да се вместиш във дадените ти хардуерни качества, какъв софтуер ще направиш, каква резлюция ще постигнеш.

 

Човек учи лесно и работи повече, когато се впечатлява, удивлява от нещо, когато има жив интерес. Избягвай досадата в тоя процес. Иабягвай също твърде агресивен подход. Подхождай с добро към проблемите, така по-бързо се разрешават. Бъди търпелив. По-спокойнте хора по принцип стават по-добри техници.

 

Не губи време в механично свирене. Открии проблема и работи директно по него. В това трябва да си агресивен.

 

Не забравяй че пианиста има физика (включително и мозъка спада към физиката), която сама по себе си също има своите нужди. АКо примерно системно недоспиваш, не очаквай да напредаваш бързо.

 

Доверявай се на композитори, които лично са били добри пианисти и концертиращи за да не се забиваш в невъможни неща, и да не преоткриваш топлата вода.

 

 

Край с моята библия :)

 

 

УСПЕХ!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.