Jump to content
Българският форум за музиканти

НАЙ-ПОСЛЕ ЖЕСТОК КЛЕНОВ МАТЕРИАЛ!


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

^ Братовчеди са. Това е ясно де.

 

Доколкото съм чувал, яворът (Sycamore, както му казват новите братушки) е по-мек и може би по-податлив на измятане. Демек - не е чак толкоз стабилен.

Растенията от това семейство са много и има няколко вида клен в България, а също и няколко вида явор.

А много зависи и кое как и къде е растло.

 

В момента се мъча да установя какъв вид клен е талпата и дали въобще е клен (както изрази съмнения Диката).

 

Беше маркирана и надписана и то от професионалисти, така че съмнение не може да има, , но аз направих някои тестове за всеки случай и дървото не ми извади никакви лъскавини в шарката (което съвсем не значи, че не е клен!).

Имам няколко грифа от клен, без каквито и да било "флеймове" по тях.

Най-вероятно е точно това - скален клен, понеже е адски плътно и твърдо дърво и, както се оказва, не вади отбляскващи фигури като другите видове.

Което пък било добре точно за грифове, защото колкото повече усукани и лъскави неща се наблюдавали в шарката на клена, толкова по-нестабилен бил той (логично).

Затова шареният клен се ползва повече за топовете - за красота.

А за грифове - само в редки случаи, ако някой гъзар реши, че иска да му е лъскав грифа, без да му дреме доколко ще е стабилен.

 

ЕДИТ:

Само аз ли си мисля, че Mozilla Firefox и вградената фонетична кирилица на форума са неочаквано лайняна комбинация???

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

добре, а непременно скален клен ли се използва за гриф, ( говорим за качествените китари) или може всяко така наречено hardwood да се използва ( има 10 тина вида дървесина, някои от които са по-тежки от водата и и много здрави) щото и аз мисля да си правя някой ден :icon_shithappens:

 

 

А каква е разликата, между българският явор, и клена?
ами яворът е acer pseudoplatanus а скалния клен е acer glabrum не знам обаче в качеството на дървесината каква е разликата :thx: Редактирано от FreezingMoon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самото понятие "скален клен" може да значи две неща: отделен вид клен или дърво от семейството на кленовете, което е растло на много суха и бедна почва и ето защо дървесината му е много твърда, тежка, плътна и без големи пори.

Скалният клен се смята за много стабилен - не се измята.

 

На моята талпа пише: "Планински клен". Не знам какво е имал предвид авторът - дали отделен вид клен или просто обозначава, че е расъл на гадна почва...

Истината е някъде там.

 

Да, има много видове тежки и твърди дървета, но повечето от тях са неподходящи за грифове по една или друга причина (порести са, измятат се, не са достатъчно твърди, вадят твърде "мъртъв" звук и т.н.)

 

Наптимер букът е адски твърд и плътен, повече дори от клена, но се усуква на геврек с течение на времето, независимо колко добре е билподготвен и изсушен.

А никой не иска грифът на китарата му да прилича на тирбушон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам... в 50% от случаите се поизмятат, или поусукват:) буковите грифове.

 

Принципно, мисля, че и орех може да се ползва за гриф сравнително успешно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басостроителите ползват масово ясен и орех за грифове (ореха повече като стрип).

 

Нийл Мозер (легендарен дизайнер на китарите BC Rich и понастоящем преуспяващ лютиер-бизнесмен) се кълне, че най-добрата му китара е с гриф от дъб.

Любима негова, за лично ползване.

Излял е кофа и половина лак и прозрачен кит за дърво за да запуши порите на дъба, но е станало грифчето, спор няма.

И никой все още не му е скочил да го упреква защо е постъпил така, да му обяснява как дъбът вадел мъртъв звук и да го пита защо не е ползвал клен, понеже това е Нийл Мозер, мамка му... :)

 

С други думи - алтернативните варианти не са за изхвърляне.

Прави ми впечатление, че все повече хора дялкат грифове за китари от по-непопулярни дървета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе тоя бук....???правилно казва6,4е пи4а е бизнесмен.какво ти пука ,4е е известен.става дума за пари,знае6 .ако използва и карбон,то и от мдф става гриф.ина4е от на6ия явор стават супер грифове.според мен,ако се избере готино расьл материал,хавата е супер.даже и от по- мек явор.bluesman от форума ги 4атка много,може да каже интересни неща по вьпроса.навремето италианските глави са секли явор от румьния и от тук.вноса на канадски клен не е бил много популярен...пьк маи им зву4ат инструментите,а.така 4е ,ако ти е явор талпата-пьлно густо.ама пак ме притеснява,като казва6,4е е адски твьрда.явора е по-скоро жилав.абе цькни снимка ако не е дерт.ина4е ако няма флеим-да не ти пука,ок си е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

праат виолончело от карбон - предполагам може и китарка да се направи, по тази логика( не ги разбирам много, затова питам)? Казват, че имал страхотни акустични свойства , дори направените от карбон чела свирели по-силно от дървените си събратя :cheers2: та като гледам не е голяма хамалогия да се прави нещо от карбон и ми дойде на ума че дори по-лесно и евтино може да излезе от обичайните матр'иали

вашето мнение?

бррр ся видях кви са цените на карбон файбъра и ми прилоша :rolleyes:

Редактирано от FreezingMoon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карбонът е популярен материал в китаростроенето.

Често лютиерите слагат в грифовете на поръчковите китари карбонови пръчки за подсилване и за да направят грифа по-здрав, особено, ако е бил поръчан да е максимално тънък и бърз и има опасност от огъване.

Тези пръчки струват малко повече от средностатистическия тръс род.

Тежат като олово, но заздравяват значително грифа.

Твърди се, че не променят звука на дървото. Имали "неутрален" резонанс.

 

А Vigier Marilyn е с гриф, изцяло направен от карбон и некфи други фибро-мибро неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това карбота ми е много странно. За мен си остава пластмаса... Не може да е напълно неутрален към звука, щом там челото било по-силно звучащо. Но ми звучи логично да има повече резонанс, заради плътността си.

 

За какво смяташ да използваш твоето трупче?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

слагам карбон в басови грифове.вьр6и страхотна работа.а,вьоб6те не е тежьк-напротив,ужасно лек и здрав е.то това е филма.е,скьпо удоволствие е,но си заслужава.особено за 6 и 7 стр.басове.за сьжаление се порь4ва отвьн.тук е трудна тая хава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.