Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

Не искам да ти се бъркам, ти явно си знаеш.

Ама нали си минал с фрезата след зегето, как са останали тея неравности от ножчето на зегето?

И преди да кажеш че не съм чел внимателно , знам че ножа на зегето ти беше рязал с наклон , но толкова ли беше голям налкона, че дори и след минаване с фрезера са останали следи от зегето?

Проблемът с наклона на зегето е от другата страна. Там оправих нещата с лепене на отрязаното парче, повторно изрязване (този път право) и финално фрезоване. Там няма д аима никакъв кит - просто след фрезоването стана перфекнто гладко, но ми се е*а мамата да си играя с водачи и простотии.

 

Китваната страна е минавана само със зеге (домързя ме да фрезовам) и ситните неравности от триончето на зегето са запълнени с въпросния кит, който тепърва ще бъде изшкурен или (ако не ме домързи пак да се занимавам с фрезата за някакви си части от милиметъра) - фрезован до голо дърво с леки плънки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Лелее-е-е-е... отдавна не бях влизал тук и честно казано от час и половина препрочитам темата. Имах абослютно същия проблем при рязането на моето тяло, но по навик а и от много наблюдения и грешки (докато рязах със зегето дъските за камината ;) ) забелязах това кривене на ножчето и без да се усетя по интуиция бях оставил 5 мм от очертанията и от другата страна вървеше точно по линията ЧИСТ КЪСМЕТ! Горере аз тея дни се прибирам в Сф, ще ходя по магазините и ще огледам за ключета казвай си предпочитанията, ако мога да ти намеря нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Здрасти фен, как върви китарата?

 

Подочух, че тоя Капъша (май, че магазинът му се казвал "Мюзик Джем") можел да набави фиксирани стратокастерски мостове (не тремоло) в черен цвят.

Ако имаш път към този магазин, погледни дали има такива В НАЛИЧНОСТ.

 

Обясниха ми, че, ако в момента няма каквото търсиш, ужким можело да си го поръчаш, но доставянето му отнемало месеци, а понякога по половин-една година. :thumbs_up:

Черни ключове, с основа от по 8 милиметра в диаметър също ме интересеуват.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току-що си получих фурнира от птичи явор - НЕВЕРОЯТЕН Е!!!

Смес от птичи явор и quilt.

Нямам дар слово да опиша за колко готино нещо става въпрос, затова просто пускам снимки (задължително да се прегледат в пълен размер):

s5002652oz3.jpg

s5002642zy3.jpg

s5002644hn5.jpg

s5002647bb2.jpg

s5002650rr0.jpg

 

Скоро ще го залепя на китарата и стискам палци да не прецакам нещо, защото това ще бъде истиснка трагедия.

Мисля да го направя в черно и да се получи този ефект:

1001383vo2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре изглежда. Може ли да споделиш финасовите параметри на сделката?

 

Размерите на парчетата и колко пари излизат...да го има "за протокола"...пък дай боже някой ден и аз да последвам светлия ти пример :recourse:

 

Че вече веднъж се захванах с финансово зле естимиран проект и ми излизат солено.

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, кленът е просто убийствен.

Още не мога да повярвам, че се сдобих с такова нещо.

Сега, обаче, ще трябва да мисля как да го залепя, без да осера нещо.

Имам 9 стяги, а по ми изчисления ще ми трябват поне 30.

Освен това не знам как ще е най-подходящо да изправя фурнира, за да срещна двете половини и да ги залепя с тиксо преди същинското лепене върху китарата.

Фурнирът е съвсеееем леко къдрав, вълнообразен и листите не са идеално прави. Това ще бъде сериозен проблем. Вероятно ще трябва предварително да го намокря и изправя между две плоскости, за да стане идеално прав, което също е процес, криещ доста коварни изненади.

 

Очертава се, че това ще е най-деликатната работа по китарата и тук вече няма да бързам.

Ще бъде напчечено. icon_frustrated.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горъре не може ли да стане мажеш там с лепило тялото или там което се маже и лепкаш фyрнира върху тялото. После го захлуваш като сандвич с една талпа, покриваща цялото тяло, и отrоpе нещо много тежко. И така го оставяш колкото трябва и няма ли да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горъре не може ли да стане мажеш там с лепило тялото или там което се маже и лепкаш фyрнира върху тялото. После го захлуваш като сандвич с една талпа, покриваща цялото тяло, и отrоpе нещо много тежко. И така го оставяш колкото трябва и няма ли да стане?

Трудността, както писах, идва от неравностите във фурнира - като всеки естествен фурнир, без подплата и със сравнително добра дебелина, той не е идеално гладък като хартия, а е леко вълнообразен и има бабунки тук-там.

В същото време той е много корав, защото е 100% естествен, не се гъне като технически обработения фурнир и не може просто да пригладиш бабуните с трупче към повърхността, за да обезвъздушиш.

 

Представи си залепване на кора за яйца към стъкло като целта ти е кората за яйца да залепне плътно към стъклото, без да остане никакъв въздух отдолу и накрая тя да стане равна като самото стъкло.

Очевидно няма да е достатъчно да намажеш с лепило, да сложиш някаква плоскост отгоре и да притиснеш.

Ще трябва да подходиш с чалъм и да намериш начин предварително да изгладиш кората за яйца и да я превърнеш в равен лист, без бабуни, за да може тя от самото начало да легне плътно към стъклото и да няма никакъв въздух отдоле при притискането.

Дано от този пример да е станало ясно какво ме мъчи в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако намокри фурнира, за да омекне достатъчно, за да се изправи и лепи с туткал, както го посъветваха крие опасност дали туткалът ще хване достатъчно здраво на мократа дървесина... Затова най-добре - първо изправи фурнира, после го лепи... Единствено за машини се сещам как да го изравниш... Може да го хванеш със стеги двата листа един към друг, и да хванеш една дъска отгоре за водач и с оберфрезата бръм бръм да изгладиш неравностите по страниците на листата, за да могат да залепнат идеално един към друг :greenball:

 

И да, листата изглеждат страхотно! Честито ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ,не става така!

но ,горер,от друга страна, не ти трябват 30 стяги.може да се оправиш и с 10-15,ама тогава подготовката е малко по-така...

а,и не се опитваи да изправяш фурнира предварително,няма смисьл.цькни лс ,ако нещо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дика, ЛС-то ти е в кърпа вързано. ;)

 

А на хората, които ме попитаха откъде е фурнира: от нашия съфорумец violins. За повече информация се обърнете към него.

Горещо го препоръчвам - сами виждате за какво убийствено качество става дума.

Мисля, че и всички Хай-Фай любители също могат да се възползват от услугите му - този фурнир ще изглежда невероятно, ако се облицоват тонколони с него.

 

10/10 от доволен клиент. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дика, говорех за ръба на листата, по който ще се прилепят. Един вид да изравни листата, за да може да легнат един до друг без просвет помежду си... След това как ще изравнява голямата площ е друга тема :D

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дика, говорех за ръба на листата, по който ще се прилепят. Един вид да изравни листата, за да може да легнат един до друг без просвет помежду си... След това как ще изравнява голямата площ е друга тема :D

 

Поздрави,

Влад

Фурнирите се произвеждат с идеално прави ръбове, за да може отделните листи да пасват един към друг при лепенето. :cheers:

Иначе големите заводи производители на мебели щяха да фалират - щяха да им трябват по 7-8 китаеца на гардероб само за изравняването на ръбовете фурнира.

Ако фурнирът е качествен и е съхраняван добре, няма нужда да доизравняваш нищо по ръбовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи просто не съм те разбрал какво си писал... Аз мислех, че фурнирът не е подравняван отникъде и затова ще трябва да си кълцаш оттук-оттам...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.