Jump to content
Българският форум за музиканти

За пеенето?


nemo_

Recommended Posts

Здравейте на всички! :bravo: Тук страшно много ми харесва,може да научиш много неща... :D

Ако може да ми дадете няколко съветчета:понеже се занимавам отскоро с пеене,до сега никога не съм пяла...но като имам предвид-никога е така..И не знам какво ми стана и реших,че трябва да пея..Тръгнах на уроци..все оеще ми е много трудно да се отпусна,но..се оказа,че е доста трудно да пееш..а аз си мислих,че е лесно... има доста техники,които трябва да овладея...най ми е трудно дишането и правилното отваряне на устата..

Оф не знам какво точно да ви попитам...ако може общо да ми обясните...какво е най-важно за пеенето..какво значи да може да пееш.. :rocker:

Благодаря ви предварително!!!!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Хубаво е, че си тръгнала на уроци. Да можеш да пееш е едно доста комплексно умение, което се развива бавно и изисква много "тренировка". След като имаш учител предполагам, че той/тя знае какво прави и работите върху някой основни неща.

В началото е важно да добиеш слухови навици (интервалов слух например и т.н) и да се научиш да пееш точният тон. Не се притеснявай за постановка на този етап - слушай и пей лекичко. Това всичко може да бъде постигнато чрез различни упражнения. Предполагам, че правите упражнения за разпяване, пееш по ноти и т.н..... С времето ще свикнеш и ще видиш, че става по-лесно. :hysterical:

Иначе относно това какво значи да пееш, ще попаднеш на различни мнения. За мен това значи да пееш точният тон. Да можеш да контролираш гласа си. Да си ритмичен и да спазваш нотните трайности. Да си музикално грамотен (ноти, теория и т.н)

Това според мен са основните неща.

 

Забравих да спомена, че и упражнения за развиване са слуха (в различните им разновидности) също са много полезни. Разбира се и без диктовки не може, но това идва по-късно. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Имам една молба... понеже искам да се насоча към класическото пеене... някой ще може ли да ми даде информация за оперното пеене? :) Както и за видовете гласове при мъжете и жените (по обширно,ако може)А също за този стил някои важни особености..освен начина на отваряне на устата и дишането.. ;)

Благодаря ви предварително!!!! :)

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на т.14 от правилата за писане и ползване на форума!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
Здравейте на всички! :) Тук страшно много ми харесва,може да научиш много неща... :)

Ако може да ми дадете няколко съветчета:понеже се занимавам отскоро с пеене,до сега никога не съм пяла...но като имам предвид-никога е така..И не знам какво ми стана и реших,че трябва да пея..Тръгнах на уроци..все оеще ми е много трудно да се отпусна,но..се оказа,че е доста трудно да пееш..а аз си мислих,че е лесно... има доста техники,които трябва да овладея...най ми е трудно дишането и правилното отваряне на устата..

Оф не знам какво точно да ви попитам...ако може общо да ми обясните...какво е най-важно за пеенето..какво значи да може да пееш.. :)

Благодаря ви предварително!!!!!!!!

Важното е ,че си почнала да се занимаваш.Гласа се развива цял живот и винаги има какво да се научи.Важното е да имаш постоянство и дълготърпение и ще се учудиш колко много се е развил гласа ти.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важното - СВОБОДА! Колкото по-отпуснати са мускулите, толкова по-невъзпрепятствана е въздушната струя, толкова по-безусилно е пеенето. От там и приказката: "Пее както диша.". Всяко напрежение ограничава малко или много. Истинският майстор изглежда, че все едно не пее.

 

Щом те интересува класиката - още по-добре. Наблюдавай големите класически изпълнители, Павароти например. На пръв поглед изглежда, че само си отваря устата, почти не трепва, почти не прави грам усилие. Като че ли оставя тоновете сами да излязат. Това трябва да е амбицията на всеки певец - пълна свобода при пеене, никакво усилие. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то вярно напрежението пречи , обаче пък ако се отпуснеш прекалено , не става ли много трудна работата с високите тонове? :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя даскал по пеене казва, че гърлото трябва да е свободно, а не стегнато - ОСОБЕНО ПРИ ВИСОКИТЕ ТОНОВЕ!

Много хора правят грешката да пеят неправилно височините, защото са неестествени и стягат гърлата...

Вдигат си главите високо - гледат към небето, чумерят се - всякакъв вид напрегнатост...

Истината е обаче, че трябва да трябва да ги викаш, както когато си ядосан - естествено.

Но и там си има чалъм/хватка (за височините) - след моста при мъжете се пее по по-специален начин -

едно за да звучи добре/изравнено, друго - за да се запази по-дълго гласа.

Основния мотор на пеенето не е гърлото - дори напротив - то трябва да е спокойно и отпуснато.

Мотора е там - около диафрагмата.

За това Павароти изглежда, че не пее, защото тягата при него не е от гърлото и веждите или косата, а от диафрагмата.

Ако застанеш до един тенор, когато пее, ще разбереш за какво говоря...

Като пее височините - все едно ще му се пръсне корема, но от 2 метра това не си личи.

Още повече не си личи при публиката, която е на по-голямо разстояние.

За това се създава илюзията, че се пее с лекота - а всъщност не е точно така - лекотата е при гърлото (ларингса).

Дори съм чувал за Павароти, че като пее До на 2-ра октава му се е завивало свят от вибрациите

и винаги е гледал да застане близо до упора - за да не загуби равновесие и да падне ;)

 

Мир на праха му!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :hysterical: Много, много добре казано. Цялата цака е да се изнесе всичкото напрежение колкото може повече към диафрагмата. Колко лесно е на думи само... :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е за гърлото ( а тва как става , мъча се и не мога да го отпусна... :hysterical: ) да е отпуснато - да , обаче все пак ако лицевите мускули са отпуснати , как небцето ще остане високо? съжалявам да глупавите въпроси и за офтопика , обаче съм начинаеща и нещо съвсем се обърках...

Редактирано от Apis
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема с пеенето е, че не може да се покаже!

Не е пиано, за да ти нареди някой пръстите на клавишите...

А не може и да ти бръкне в гърлото :hysterical:

Най-правилния начин е да тръгнеш на уроци, защото ако се занимаваш сама, ако стане ще е много бавно и трудно,

а има и опасност да звучиш ето така след време!

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ходя на уроци , обаче нещо не ми се получава , трудно ми е тва с гърлото .... ама айде преставам ,че ставам нагла

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а има и опасност да звучиш ето така след време!

Ахахахахаааааа! Това ме разби тотално! Голям хил!!!

 

nemo_, супер е че ходиш на уроци! Имай малко търпение, сега може да ти се вижда трудно, но с упорство и най-вече постоянство, всичко ще ти улегне. Дето се вика, ще пееш правилно, дори и насън да те бутнат. :thumbs_up: Гаранция!!! Само не се отказвай и пей редовно, всеки ден.Гледай винаги да се разпяваш и никога, ама никога не пей болна!!! Това може да скапе гласа безвъзвратно.

Гледам че си фенка на Tarja, :metalist: това е лицето и сърцето на Найтуиш. Без нея, тях все едно ги няма вече... но както и да е, да не се отплесва...

Ако искаш да пееш като нея, ще ти трябва доста повече работа, отколкото ако трябва да учиш само поп и джаз пеене. А ако искаш да смесваш класическо пеене с поп-джаз-рок пеене, съвсем трябва да си скъсаш г_ _ a от упражнения! Но е напълно реализируемо.

С теб сме! Успехи! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.