Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампа или Транзистор


Henderson

Recommended Posts

[OK!

А тогава седни запиши нещо с твойте лампи-техники безброй

най после да се посерем от звук и свирня

и да спрем спора А!!????

 

;)

а тоалетна хартия не искаш ли?

предлагам след това да се закрие форума :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[OK!

А тогава седни запиши нещо с твойте лампи-техники безброй

най после да се посерем от звук и свирня

и да спрем спора А!!????

 

;)

а тоалетна хартия не искаш ли?

предлагам след това да се закрие форума :-)

;)

 

явно яко пръскаш

хахаххах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пътя към истината е личното изживяване. Пробвайте добър лампов усилвател, добър транзисторен и тогава спорете. Да не говорим, че всичко зависи и от стилови предпочитания.

 

За мен лично в момента нещата клонят към ламповите усилватели, особено след като посвирих малко на карвин легаси и чух с малко повече волюм ламповото ми предусилвателче.

 

От друга страна, ако имах място където да свиря (голям шум, голямо чудо тея амп-ове) и предостатъчно пари щях да си купя от всичко по много :metalist: Истината обаче е, че в процентно отношение ще има много по-малко транзисторни, отколкото лампови усилватели. Просто готините транзисторни усилватели са твърде малко, докато списъкът на ламповите усилватели които бих искал да имам е доста голям.

 

В крайна сметка спорът е безмислен - кой квот го кефи. Идеята да се помогне на хората да осъзнаят многообразието не е никак лоша, но докато те не стигнат сами до него или съдбата не им поднесе необходимите изживявания, нищо няма да се получи.

 

Дълго време си мислех, че усилвателите имат само една цел - да си вържа ефектите към тях. За това си бичех с дейв лариос 20 и една метъл зона и бях щастлив човек, а като чуех някой да ми говори за лампи му виках - бе ти луд ли си, нали искаш да имаш добър дисторшън... Доста по-късно осъзнах, че в същност тези усилватели могат да изкарат напълно самостоятелно готин звук и то такъв, какъвто не съм и сънувал. Сега лека полека къде самостоятелно, къде с чужда помощ започнах да откривам света на ламповите усилватели. Звукът им много ме кефи, но са шумни, тежки и скъпи... Кво да се прави - няма пълно щастие :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята със записите е много добра!

Айде, дайте да направим едно надсвирване: лампови срещу транзисторни срещу цифрови усилватели. Кво ше кажете?

Нема кво да се спори на думи, щото явно така никой никого не може да убеди. Всеки е с предразсъдъците си.

Има ли желаещи да се включат в търсенето на перфектния тон?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята принципно е добра :huh: Но трябва да се има предвид, че в случая продукцията е доста важна. Едно е да насложиш 7 трака на надут (ако имаш възможност да го надуеш) лампов усилвател с SM57 отпред и 2 добри кондензаторни за ambiance и след това да ги "пипнеш" и в софтуера - друго е един чист трак, изкаран от direct out-a на даден процесор например. Oсвен това постването в мп3 формат си носи загубите, зависи от това на какво слушаш :)

Абе искам да кажа, че продукцията в крайна сметка може да играе доста голяма роля...и както се писа и тук има скапано звучащи лампови усилватели по принцип, както и добре направени симулации :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми хубаво де, нали затова можем да се уговорим кой как да записва: аз предлагам един микрофон в един трак. Така се хваща "суровото" звучене за което толкова спорим, нали...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за да бъде още по-обективно сравнението предлагам да се занесем в репетиционна, да свири един човек с една и съща китара и сравняваните ампове да са на едно и също ниво, по възможност през една и съща колона. Е тогава се разбира, вервайте. А и в репетиционната ще има още някой амп за сравнение... Ние с партньора (той си знае кой е) ще участваме с правени Меса преамп и стъпало, с Line6 PODxt, Vamp2 и Сансамп от Никифен-а. Колона не ми се носи, така че оставям на вас (а, в княжево има 4х12). Трябва да има и възможност за запис в тази репетиционна де... А между другото може и с СМ57 да участваме, ако там няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма особен смисъл да се правят записи на ламби за надсвирване, което и да е CD от фонотеката ви вече предоставя готов материал за единия отбор ;-)

 

смятам, че е реално да се правят тестове A-B на живо - ако се налага - blind test, за тези, които се влияят от това, което виждат. и все пак всичко е въпрос на постановка, тренинг и личен вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми вижте сега, тоя въпрос на думи нема как да се реши. Що за отговор е тва слушай си cd-тата? Знаеш ли за тия продукции колко пари са потрошени за студиа и инжинери...

Ако искаш коректно сравнение 1:1 слагаш микрофона отпред и това е.

Не мога аз да си меря домашната продукция с продукцииите на големите студиа.

Същността на спора се състои в това че за вас лампата е необходимо и достатъчно условие, т.е. няма усилвател дето да е лампов и да не звучи добре. Е, аз това не го вервам. Даже съм почти убеден че с добър аналогов преамп, дори и с кабинет-симулатор може да се извади по-добър звук от бая много лампови усилватели.

За да ми промените мнението трябва нещо доста повече приказки по форумите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и както се писа и тук има скапано звучащи лампови усилватели по принцип, както и добре направени симулации :headbang:

просто държа да се самоцитирам :)

това едно.

две - прав си за инженерите и студията. Но то и това е си е вид занаят - да "хванеш" добрия звук и най-вече да имаш с какво, къде и да знаеш как да го направиш.

и последно (но не на последно място) - в крайна сметка всеки си има вкус и харесва различен тип звук - нямам предвид лампов или транзистор или симулация - или не знам още си какво, а това че на мен например ми харесва звук тип Extreme или Rage или CoB, докато на теб може да ти харесва друг тип звук....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в крайна сметка всеки си има вкус и харесва различен тип звук - нямам предвид лампов или транзистор или симулация - или не знам още си какво, а това че на мен например ми харесва звук тип Extreme или Rage или CoB, докато на теб може да ти харесва друг тип звук....

Ами това е просто още едно предимство на това което предлагам. Защото в домашни условия всеки може да извади какъвто си иска звук. Или поне да се опита. Нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в крайна сметка всеки си има вкус и харесва различен тип звук - нямам предвид лампов или транзистор или симулация - или не знам още си какво, а това че на мен например ми харесва звук тип Extreme или Rage или CoB, докато на теб може да ти харесва друг тип звук....

Ами това е просто още едно предимство на това което предлагам. Защото в домашни условия всеки може да извади какъвто си иска звук. Или поне да се опита. Нали?

е така де така. Въпроса е, че ако аз например харесвам блус звук ала Стиви Рей Вон, т'ва едва ли ще те убеди, че лампата е по-добра в случая при положение, че например ти въобще не се кефиш на този тип звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз съм надъхан за А-Б тестовете. Ако стане ще е супер :headbang:

 

П.П. Наистина по възможност през една колона.

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.