Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене над 12-та позиция


Glacierise

Recommended Posts

Бе тесничко си става там :D При свирене на ладове, особено. С разните прости ликчета е лесно, обаче като триаа да свириш по-малки интервали - секунди - си ебава мамата.

 

Как подхождате? Променяте ли пръстовките като се движите нагоре по грифа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Сори, че вместо да дам отговор на този въпрос задавам друг, свързан с темата:

Значи, много ми е терсене да свиря по-големи интервали с трети пръст - ползвам си кутрето. Някой мисли ли, че това sucks?

Повечето велики китарни копелета ползват трети, но аз съм твъреде "прецакан" от класическата китара, а оттам съм свикнал да свиря с по един съответен пръст на прагче, а не да прескачам прагчета.

При качване нагоре по грифа някак си ми е по-лесно да си ползвам трети, щото разстоянията стават по-малки, ама на долните позиции ми се струва ташак, въпреки, че повечето гитар мастъри свирят така.

За кво свирят така тия бе? Имах един даскал по китара, който се възмущаваше от такава техника на свирене...

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щото са шибани блусари B)

 

Бе и аз съм така, а и не ми се ще едва ли не нови пръстовки да вкарвам като минем 12то :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма не само блусарите - гледах един урок на някаквъв тип, с имидж ала Bay area thrasher за sweep picking и копелтията свиреше минорни и мажорни скали кажи-речи само с три пръста. Кутрето не го бръсне за слива - жули си с трети дори адски бързите пасажи.

Мамата им ша разплача. Ще ми се да знам има ли някакво официално становище по въпроса - кое е по-тарикатско от двете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе тесничко си става там :) При свирене на ладове, особено. С разните прости ликчета е лесно, обаче като триаа да свириш по-малки интервали - секунди - си ебава мамата.

 

Как подхождате? Променяте ли пръстовките като се движите нагоре по грифа?

Аве ква 12 позиция кви 5 лева хе ех на мойта китара от 12 позиция нагоре не е свирено :D:D;) ..за мен са неизследвани територии

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе има една хава на Джейми Андреас. Той казва, че триаа да си 'застъпваш' върховете на пръстите:

 

Глей тука

 

Конкретния случай е обяснено за акорди, ама и за арпежи ше свърши работа. Виж за свирене на 1 струна - нема да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не променям ако се наложи да ходим чак до там. Ма не ходя често щот съм си метъл и не обичам сола. Както казва jFog. :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не променям ако се наложи да ходим чак до там. Ма не ходя често щот съм си метъл и не обичам сола. Както казва jFog. :guitar:

Kва е връзката между необичането на сола ( свиренето след 12-та позиция ) и метъла? Че нещо не мога да зацепя.

Попринцип няма как да обичаш сола без да можеш да ги изсвириш :happy:;)

ама това е др. тема ахахахх

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе много си е яко да си свириш с кутрето, кво ти дреме кво казва еди кой си. Въобще няма да ги слушаш тия блусари :happy: Аз също много го използвам и се кефя, че и аз като тебе съм свикнал така заради класиката, дето ми я набиваха като малък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Scot Not Ian е сепер освободен пич - свири само да 12 позиция и не се притеснява

дори си е резкарал прагчетата след 12 п

и там на грифа с големи букви пише NOT!

въпрос на личен избор

както и пръстовките

изобщо правилата са за да се нарушават - особенно при китарата

бЪДЕТЕ ОСВОбОДЕНИ лИчНОСТИ И НАЙ ВЕчЕ ТВОрчЕСКИ :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе много си е яко да си свириш с кутрето, кво ти дреме кво казва еди кой си. Въобще няма да ги слушаш тия блусари ;) Аз също много го използвам и се кефя, че и аз като тебе съм свикнал така заради класиката, дето ми я набиваха като малък

Аз не ползвам мнгоо кутре.. и не съм блусар!

Не ползвам често кутрето щото го счупих в 7-ми клас и зарастна на криво .. и ми е доста слаб пръст но знам доста големи китаристи които също не го ползват.но не им личи де. :happy: .. но си е хубаво. де кутрето е много съществено.. щото можеш да разнообразяваш яко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, примерно на началото на второто соло на Мастър'а (на Металика), там си хванал 12'то прагче със показалеца, удряш на 17'о със кутрето, а средния пръст е на 13'то на втора струна.....

А пък ако вече някой успее да удря по 17о със безименния а не със кутрето, вече го признавам....

 

Не че познавам някой който може да свири това соло де, просто давах за пример че някои неща трябва да се свирят със кутре, а не със безименен...

Освен ако не се казваш Тони Макалпайн/МакАлпин и хващаш 9 прагчета докато свириш :happy:

 

 

Най-важното - свири както ти е удобно :guitar:

Редактирано от _-BlackDragon-_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, примерно на началото на второто соло на Мастър'а (на Металика), там си хванал 12'то прагче със показалеца, удряш на 17'о със кутрето, а средния пръст е на 13'то на втора струна.....

А пък ако вече някой успее да удря по 17о със безименния а не със кутрето, вече го признавам....

 

Не че познавам някой който може да свири това соло де, просто давах за пример че някои неща трябва да се свирят със кутре, а не със безименен...

Освен ако не се казваш Тони Макалпайн и хващаш 9 прагчета докато свириш ;)

 

 

Най-важното - свири както ти е удобно :guitar:

Разликата между МакАлин и Металика е като между НАСА и НСИ демек само дето започва със съшата буква. А колкото до солото на Мастър оф пъпетс познвам поне 3-ма човека които дори не биха се затруднили да изсвирят което и да е соло на Хетфиилд или Кърк Хамет. Аз не съм се хващал с група "Математика" щото не представлява интерес за свирене. (поне на мойта възраст вече )

:happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.