Jump to content
Българският форум за музиканти

Стерео Симулация


Recommended Posts

Да, GT8цата я има тази екстра, POD XT Live доколкото знам не. Може да си пуснеш 2 различни усилвателя във всеки канал и да си избереш закъснението между двата канала в милисекунди.

 

Фазирането на сигнала го има, но може да се чуе как ще звучат двата усилвателя един върху друг като се пуснат в режим Dual Mono и се коригира закъснението на вкус докато звучи добре. :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

забелязвал съм че много ефекти (хоруси предимно) имат стерео аут, който се прави с 2 оп-ампа, но не съм се заглеждал как действа, само съм виждал че се слага след самия ефект т.е. ако имаш моно хорус може да го "тунинговаш" с една интегрална схема да стане стерео.

Нека по запознатите да кажат дали може да се използва това

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съвсем, макар че може да се постигне нещичко. Професионалните изделия имат по-сложна реализация. Особенноста е в алгоритъма за получаване на двата сигнала - ляв и десен (не само за цифровите модели). Примерно: ниво, закъснение, регенерация, фаза, корекции, смесване на сигналите и т.н за двата изходни канала се подбират по определен начин, за да се постигне съответния резултат. Ако се раздели само сигнала в два изхода както се посочва в предния пост, или няма да има ефект или ще е минимален.

Разбира се за работа на живо трябва да се използва специализирана апаратура, съобразена с ергономия, портативност, здравина... Не бива да се сравнява в никакъв случай с PC-то в къщи. Откраднатите програми и мощните евтини компютри решават проблеми, за които иначе се плащат много пари.

Когато се иска по-високо качество или по-изразен ефект, цените са високи, като за "custom" т.е. по поръчка удрят небето. За справка - чичо Корниш примерно. Мога да твърдя, че и у нас може да се правят много сериозни системи като неговите, но никой не може да си ги позволи. Малкото изключения у нас са базирани на серийни апаратури, без комплексен инжинерен замисъл.

Така че - баланса да имаш или да нямаш е в ръцете на искащия.

 

Ето едно безплатно предложение за експеримент:

Ако става въпрос за китара, която честотно се простира от свободна 6-та (~80Hz) до 13ти праг на 1ва ( ~800Hz) основни тонове), са необходими: два канала на смесителен пулт, два специализирани икуалайзера, като екстра два закъснителя (дилея). Сигнала от китарата след предусилвател или DI box се вкарва едновременно във два входни канала. В изърт-ите на тези канали се поставят последователно свързаните икуалайзери и дилеи. Панорамите по желание се завъртат в ляво и дясно. Специализираните икуалайзери трябва да се най-малко 6 канални, с честоти съответстващи на средата на всяка струна, и лента приблизително равна на обхвата на струната за която се отнасят. Може да се използват и специализирани параметрични икуалайзери, но не тези на каналите на пулта, защото не се връзват по параметри. С други думи се цели (чрез регулиране по ниво на лентите на икуалайзерите) от ляво на дясно (или обратно) да се разположат струните на китарата, така че ниската да е възможно най в ляво, а високата да е най в дясно(примерно). Закъсненията, които могат да се регулират добавят възможности за позициониране и дълбочина... Разбира се от пулта може да се дозира и общ ефект на реверберация, ехо или друго, също разпределено в панорамата на сцената...

Е, ако това след експеримента се окаже задоволяващо, може да се конструира в отделен блок/ ефект и да стане компактно и удобно за live gig... Само дето не се съмнявам, че стойността ще се окаже непреодолима пречка за реализация.

Все пак, ако някой се реши да направи експеримента, може да сподели какво е впечатлението от резултата - има ли хляб в него или не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има прилични стерео симулации и в GuitarRig и в Revalver MK II.

като станат приличните лаптопи с цена под 800лв може...но пак се съмнявам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би аз не правя нещата както трябва,но при мен Дуокор на 1,8 Гхц с 1 г.б. рам и прилична саундкарта(ЕМУ0404) не ми дава задоволителни резултати в смисъл достатъчно ниска латенция( 4 м.сек.и евентуално надолу),с която да мога да свиря без дисторшън и да не ме дразни.Вероятно защото е лаптоп,на десктопа е по добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

значи лаптоп,гуитар риг 2 (с педалиера) - и всичко е ок??? ами закъснението при превключване на ефектите???

аналогова конфигурация си е най добре...трябва да се обърнем към НИКИФЕНА да каже каква крайна цена може да даде за някакъв такъв аналогов мултиефект негово призводство.примерно да си има стандартните ефекти като на китарен процесор...бустер,компресор,драйв,еквалайзер,кабинет евентуално като екстра,дилей ефекти и ревърб...

 

става дума за свирене на по съвременна музика...рок&рол свиря само с един овърдрайв или дистър и уа-уа

 

ако си науми знам че ще го измайстори,и ако го избара както трябва,и ако се спре на приемлива БГ цена ще е идеално

примерно не е задължително всичко да е в една кутия ако ще стане много голямо - може да има отделен 4-5 степенен футсуич с кабел както в-ампа

 

всичко това стерео изпълнение естествено...

 

аз мисля че ще го направи,може да копира схеми и печатни платки(той знае откъде) на някои качествени ефекти и да ги сложи всички "под един покрив"

 

вие какво ще кажете?

 

п.п. абе като се замислих малко май трябва чип-микрокомпютър да се вкара "под този покрив" и бая цифрова електроника за управлението на всички тези ефекти,че трябва и да помни пресети...всъщност е достатучно само тези 4-5...но пък може тези 4-5 да си имап по отделно потенциометри за настройка за съответния канал...

нека някой по посветен в тая област да изкаже мнение най добре...

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.