Jump to content
Българският форум за музиканти

Още за дишането


Ivan

Recommended Posts

Така колеги вчера разбраното и прилагано от мен дишане се преобърна на 180 градуса! Чета в момента биографията на Енрико Карузо, написана от Пиер Кий и в книгата има материали за певческия метод на певеца- дишане, упражнения и т.н. Та той е ползвал диафрагмено и МЕЖДУРЕБРЕНО дишане, при което се повдигат гърдите (без раменете)!!! :huh: А при човек като него "неправилно дишане" е неправилно да се каже според мен! Нали? Чудя се какво мислите по въпроса!? :P:P:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудя се дали пък ме разбра че не се бъзикам неприлично като ти писах че бъркаш ларингса със сфинктер? <_<

При балетисти, спортисти, певци също всяко повдигане на раменете е от страхов рефлекс. Когато животните тръгват да се бият страх - адреналин - повдигат си раменете. Само че ти не тръгваш да се биеш, а да пееш, нали? :bravo: Ей такова нещо ти прищипва ларингса и въздушната струя става с голямо напрежение, когато отворът е по-малък.

 

 

П.С. 2 години казват се издържало с такова "пеене". Ако става дума за опера. Там е екстремалното пеене.

После не пееш.

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Все повече се уверявам, че дишането е от първостепенно значение, но ПРАВИЛНОТО дишане! :metalist:

ИНА4Е,ПОВЯРВАЙ МИ,ПЕВЦИТЕ СМЕ ЗА НИКЪДЕ :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Така колеги вчера разбраното и прилагано от мен дишане се преобърна на 180 градуса! Чета в момента биографията на Енрико Карузо, написана от Пиер Кий и в книгата има материали за певческия метод на певеца- дишане, упражнения и т.н. Та той е ползвал диафрагмено и МЕЖДУРЕБРЕНО дишане, при което се повдигат гърдите (без раменете)!!! :( А при човек като него "неправилно дишане" е неправилно да се каже според мен! Нали? Чудя се какво мислите по въпроса!? :rolleyes::lol::lol:

Я раздуй за тая книжка.

ОТ кога е изданието

и аз имам една биография негова ама моята е от 1956г.

Иначе сложна работа е тва дишане и аз се боря като прасе с тиква :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Как е възможно хем да дишаш,хем да не ти мърда нито корема,нито гърдите?!!!

.....и нормално ли е толкова време да ми е нужно за дишането.

 

Ммм всъщност гърдите не мърдат, но корема мърда и още как... Поправете ме ако греша, но: при поемането на въздух (който все пак си пълни белите дробове, няма как), ако не искаме те да мърдат, за да бъдат стабилен резонатор, то тогава остава да се разшири обем надолу. Т.е. диафрагмата слиза надолу някак си и така "външно" се разширява стомаха - напред, та чак и настрани (а не корема, т.е. не баш долу). Дотук добре. При издишане, обаче, наистина трябва да се стегне цялата тази област в някво положение и да не мърда, докато не ни потрябва нов въздух... Усещането даже трябвало да бъде все едно се разширява още, колкото повече издишаш, но в никакъв случай да не спада... Ей тук и аз като Caruso с тиквата и прасето.... :metalist:

 

За нормално ли е времето - ами аз се боря от 3 години... Че дишам оттам - дишам; че стягам - уж стягам, поне така се чувствам, особено като пея по-силово. Обаче точно когато най-много ми трябва опора, за нещо по-леко, по-дълго и искащо много въздух и някакъв много стабилен тон, ей тогава не мога да задържа както трябва. Нещо ми убягва и още търся какво... :metalist: Трябва да е някакъв много тънък момент, дето всеки го може, щом повечето мъже и някои жени си дишат така по принцип, без да го правят нарочно....

 

Продължават опитите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЙОГИСТКО ВОКАЛНО ДИШАНЕ

Йогите имат една форма на дишане за развиване на гласа. Те са забележителни със своите чудесни гласове, които са силни, спокойни и ясни и притежават удивителна, подобна на тромпет, проникваща сила. Упражняват тази специфична форма на дишане, която е направила гласовете им меки, красиви и гъвкави, придавайки им неописуемото, специфично качество на подвижност, комбинирано с голяма сила. Даденото по-долу упражнение след време ще осигури описаните качества или йогистки глас на ученика, който го практикува усърдно. Нека да стане ясно, че тази форма на дишане трябва да се практикува от време на време, а не да се прави като редовно упражнение по дишане.

1. Много бавно, но равномерно поемете дълбоко дъх през ноздрите за пълно вдишване, като удължите времето на вдишването колкото може повече.

2. Задръжте за няколко секунди.

3. Издишайте енергично с едно мощно издишване през широко отворената уста.

4. Успокойте белите дробове с очистващо дишане.

Без да навлизаме дълбоко в йогистките теории за пораждането на звука при говорене и пеене, бихме искали да кажем, че опитът ги е научил, че тембърът, качеството и силата на гласа зависят не само от вокалните органи в гърлото, а и от лицевите мускули, които са тясно свързани със свойствата на гласа. Някои мъже с огромни гърди издават твърде слаб глас, докато други, с относително малък гръден кош, произвеждат звукове с удивителна сила и качество. Ето един интересен експеримент, който си заслужава да се опита: Застанете пред огледалото, свийте устни и свирнете, като обърнете внимание на формата на устата и на общото изражение на лицето. След това кажете нещо или изпейте нещо по начина, по който обикновено го правите, и забележете разликата. След това започнете отново да свирите в продължение на няколко секунди, а после, без да променяте положението на устните или лицето, изпейте няколко тона и обърнете внимание на това какъв резониращ, звучен, чист и красив тон произнасяте.

 

П П разбира се не трябва да се прекалява!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЙОГИСТКО ОЧИСТВАЩО ДИШАНЕ

 

Йогите имат една предпочитана форма на дишане, която упражняват, ако изпитват необходимост от вентилиране и почистване на белите дробове. Те приключват много от своите дихателни упражнения с това дишане и в настоящата книга се придържаме към тази практика. Това очистващо дишане вентилира и очиства белите дробове, стимулира алвеолите, създава един общ тонус на дихателните органи и съдейства за подобряване на общото им здравословно състояние. Наред с посочените ефекти то има и твърде освежително действие върху цялата система. Оратори, певци и други ще намерят това дишане за особено полезно за тях в случаите, когато са изтощили и уморили своите дихателни органи.

1. Поемете дълбоко въздух.

2. Задръжте въздуха за няколко секунди.

3. Свийте устните, като че ли се каните да свирнете (но не издувайте бузите), след това издишайте малко въздух през така оформения отвор със значителна сила. После спрете за момент, задържайки въздуха, и след това издишайте още малко въздух. Повтаряйте, докато не издишате всичкия въздух. Помнете, че трябва да използвате значителна сила при издишването на въздуха през отвора между устните.

Ще установите, че това дишане е доста освежаващо, когато сте уморени и "изразходвани". Ако ученикът го опита, ще се убеди в неговата полза. Това упражнение трябва да се практикува, докато вече се изпълнява естествено и с лекота, тъй като се използва като завършек на няколко други упражнения, дадени в тази книга, и трябва да бъде много добре отработено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следното упражнение по ритмично дишане трябва да бъде овладяно много добре, тъй като образува основата за безброй други упражнения, за които ще стане дума по-късно.

1. Седнете изправени, в някоя удобна за вас поза, като се стараете да държите гръдния кош, врата и главата колкото е възможно по-близо до мислената права линия, която минава през тях. Раменете са леко изтеглени назад, а ръцете лежат удобно в скута. В тази позиция тежестта на тялото се поема главно от ребрата и позицията може да се поддържа с лекота. Йогите са открили, че човек не може да получи максималния ефект от ритмичното дишане с хлътнали гърди и изпъкнал корем.

2. Бавно изпълнете пълно вдишване, отброявайки шест единици сърдечен пулс.

3. Задръжте, отброявайки три единици сърдечен пулс.

4. Бавно издишайте през носа, отброявайки шест единици сърдечен пулс.

5. Пребройте три единици пулс между дишанията.

6. Повторете няколко пъти, но внимавайте да не се уморите в началото.

7. Когато сте готови да приключите с упражнението, изпълнете очистващо дишане, което ще ви успокои и ще изчисти белите дробове.

След известна практика ще можете да увеличите времето на издишването и вдишването, докато не достигнете до около петнадесет единици сърдечен пулс. При това увеличение не забравяйте, че единиците за задържане на дишането и за интервала между две дишания трябва да са наполовина от тези за вдишването и издишването.

Не се изтощавайте в стремежа си да увеличите времетраенето на дишането, а обърнете колкото се може по-голямо внимание на усвояването на "ритъма", тъй като той е много по-важен от продължителността на дишането. Упражнявайте се и опитвайте, докато не придобиете отмерения "мах" на движението и докато не успеете почти да "почувствате" ритъма на вибриращото движение в цялото си тяло. Ще се нуждаете от практика и постоянство, но удоволствието от отбелязания от вас напредък ще улесни изпълнението на тази задача. Йогата е най-търпеливият и упорит човек и великите му постижения се дължат главно на наличието на тези качества.

 

 

ПП Тези дихателни упражнения биха ви помогнали не само в пеенето ,но и значително да подобрят цялото ви здравословно състояние.!!! Ако ги намирате интересни ще ви предложа доста повече и по подробни разяснения за дишането,само кажете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехаааа! Браво, човече, това изглежда полезно!!! А и не невъзможно... Ще пробвам веднага щом оздравея :)

 

 

(липсва ми ръкоплещещата емотиконка...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tова е само началото.Няма нищо невъзможно.Запомнете ,че не трябва да прикалявате с упражненията,важен е ритъма,напредвайте постепенно .Имам още много сериозни неща за дишането да ви казвам само изчаквам коментари ви по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да упражненията са полезни. Това е прилагането на т.нар. от йогите сук първак. има различни упражнения и вариации общо взето мисля, че се цели равномерност при различните фази на поемането задъжането и изпускането на въдуха. Като фазите се раделят на тактове и се увелечават с по едно във всяка фаза.

 

за атаката на тона и опората е много полезно "кучешкото дишане"

 

Мисля, че проблемът на Ели идва от това, че се пее директно, а не индиректно или т.нар пеене върху въздуха. По този проблем не мога да кажа каде е разковничето. Мисля че има някакво значение и опората и цялостното участие на дихателния апарат. Тва му е лошото на пеенето че няма как да се покаже.

Ако някой може да обясни механичният процес на пеенето върху въздух много ще се радвам!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Caruso - Нека да се опитаме да го разгледаме 'пеенето върху въздух' на отделни етапи и после,ако успеем разбира се да направим и един генерален извод и обобщение.

За мен то е такова на едно диафрагмално,гръдно и белодробно ниво,които би трябвало да функционира като едно,

после ларинкс,небце,зъби,устни,пак контролирани уместно

и накрая начина по който вече готовия звук се изнася извън тялото.

 

Спирам до тук,изчаквайки допълнения или нова по добра насока.

 

@Калин - всички изброени и описани от теб разновидности на дишане и на мен ми бях интересни да ги прочета.Има един момент на телесно объркване обаче,когато трябва да носи организма на репертоар,да речем 1:30 мин.Тогава вероятно би трябвало да се приложи друга схема и някакво съчетание на видове дишане и най вече физическа подготовка.Доста изписваме,дано с думи да намерим възможно най доброто обяснение,въпреки че е относително,но ако поне някои основни посоки се очертаят,пак ще е нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ivan.най добрата физическа подготовка която помага при пеене е бягането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно,нали го писахме вече в една друга тема,говорим за сценична такава,как да вкараме в употреба вече изписаните начини за дишане,освен с репетиции разбира се.Говоря за обединяване на техниките,а кой,как...това вече индивидуално и ако може описано,за тези които се интересуват.Рикуеста не е мой да допълня !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

да ви кажа и на мен ми отне мнго време докато го нау4а това дишане,но сега като го нау4их ве4е ми е много по-лесно и дори не ми прави впе4атление 4е постоянно дишам така,но определено след като се усвои ова ди6ане и пеенето става по-лесно :wacko:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.