Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос : струни


Recommended Posts

Въпросчето ми е за съответните стилове Trash metal, Death metal, Black Metal (екстриим-овете) какви биха били най подходящите струни. Като имам предвид че се свири на различни настроики но звука е ...жица.

В момента карам на струни Yamaha 9-ки Super Light, но това са първите струни които лично сложих на китарата си и сега се замислям, след като имам нянакъв прогрес дали да не сменя слдващия път с нещо по-....специализирано.

Благодаря предварително.

P.S.

Aко не е тъп въпроса може да се пообсъди този въпрос не само за гореспоменатите стилове а попринцип :wub:

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ако си се насочил към музика свиреща се с ниско-настроени китари ще ти трябват далеч по-дебели струни от 9-ки.Иначе незнам специялни струни за траш блек/дет да има :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обмисли варианта с комплект 10-52. Тоест първите три струни са 10-ки, а басовите струни са 12-ки. Понеже в по-екстремните стилове се набляга и на повече резачница и стържене по дебелите струни, тези са перфектни. А и принципно дебелите струни имат по-стегнат, отчетлив и специфичен тон. Не случайно в джаз музиката се свири с 12ки, в МИ :wub: А по-тънките първа, втора и трета са с цел да са по-меки за по-бързи сола и по-лесни бендове, защото в екстремните музики ги има бая :wub: Аз лично свиря с такива в Ре. За Ми не стават (поне за мен), защото са твърди. За за Си и До можеш да вземеш примерно едни 11-56. Чисти 13-ки (13-56) за Си са хубави, но за ритъм, защото на другата китара съм така в Си и първите са малко твърди.

 

Моите 2 стотинки :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

GHS Zakk Wylde Signature Strings zakkwy_1-e24bca5eb5d9b560271bab655326e727.jpg

 

Аз свирех с този модел (10-60) . E-.010.B-013G-.017-та струни са иделани за сола понеже не са дебели , а D-.036A-.052E-.060-та струни са перфект за рифове . В твоя случай яко ЖИЦА :wub: Не знам дали ще са ти удобни , понеже D-.036A-.052E-.060 са малко по дебели . Пробвай ги предполагам че ще ти харесат :D:thx::wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи с каква китара си. Аз на китара с "Флойд" сложих 10-52 и беше ужасно, въпреки че я нагласих и настройвах в Д. Просто са прекалено въжета...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ на мен стандартният сетъп ми е с 10-52 на флойд и китарата е настроена в стандартно ми. не виждам никакъв проблем. единственото условие е, че използваш поне 3 пружини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре де, как можете да свирите с 52 в ми, камо ли пък с 60! аз съм пробвал с 48 (ама на Скуайъра :ph34r: ) и общо взето от напрежение мисля, че самата струна си се скъса 3 пъти долу на магарето/бриджа и вече беше за хвърляне. Кажете как стават тея чудеса, че нещо се облещих като видях за какво говорите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ами не знам защо ти се къса струната (предполагам че седлото не е равно и то я къса всъщност), но със сигурност мога да кажа, че когато опъваш струните то те не се късат ами почва да се повдига моста. та мисълта ми е, че късането на струната и дебелината на струната в конкретния случай нямат нищо общо едно с друго (освен ако не говорим за "fixed bridge" естествено).

 

аз лично както казах имам в момента на една китара 10-46 и на две други 10-52 и всичките са с флойд и всичките са в стандартно ми и на всичките бриджа им е в правилна позиция. може би пружините в Скуайер-а са прекалено "слаби" за тази цел, поне това е единственото логично обяснение за което се сещам.

Редактирано от stanbog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се е случвало да ми се счупи нъта, при опит за настройване на струна 52 в ми, и то със китара с 623мм мезнура, при която опъна е по-малък за даден тон, в сравнение със стандартните мензури.

Мисля си, че е малко рисковано да се настройва в ми с твърде дебели струни, и затова не бива да даваме така лекомислено подобни съвети. Разбирам, че при теб няма проблеми, но това не значи нищо, що се отнася до чуждата китара. Затова, си мисля, че първо трябва да се споменат потенциалните рискове.

 

А те са:

 

Грифа може малко или много да се огъне напред. Това може да се отрегулира с тръсрода до някъде, но и той често не може да се противопостави на зверския опън при екстремни случаи. Ако прекаляваме, може историята да приключи с:

а) пластично деформиран гриф, който има нужда от нивелиране.

б) счупен, или разтегнат(вече не вършещ работа) тръсрод.

 

Също така, връщането към по-тънки струни, понякога(особено при пластмасов нът) е трудно, тъй като по-дебелите струни разширяват гнездата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ абсолютно си прав за рисковете. особено съм съгласен с това че рисковете са възможни, но не 100% сигурни. просто исках да кажа, че е възможно. а след това всеки решава сам за себе си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През годините съм имал немалък опит със струни с размери: .010-.052;.011-.048;.011-.049;.011-.050;.011-.052;.012-.052;.012-.054;.013-.054;.013-056,на доста инструменти(със сигурност над 10),и то при разнообразие на модели,настройвани в "стандартен" Е строй.Досега съм нямал проблеми с кавото и да било счупване,изкривяване,усукване,изкълчване,изчанчване и др...(разбира се,при необходимо регулиране на напрежението на truss rod-a).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз пък свиря с 10/60 в Си?!?!Тънките струни омекват,но пък дебелите са екстра! <_<Китарката ми е с флойд.

Редактирано от don_pepinio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През годините съм имал немалък опит със струни с размери: .010-.052;.011-.048;.011-.049;.011-.050;.011-.052;.012-.052;.012-.054;.013-.054;.013-056,на доста инструменти(със сигурност над 10),и то при разнообразие на модели,настройвани в "стандартен" Е строй.Досега съм нямал проблеми с кавото и да било счупване,изкривяване,усукване,изкълчване,изчанчване и др...(разбира се,при необходимо регулиране на напрежението на truss rod-a).

 

 

Добре бе пич, като солираш с, да речем, 13, не ти ли е малко зор да повдигаш струната (bend)? Аз като карах с 11-48 щях да умра, до скоро карах с 10-46 и пак ми беше малко некомфортно (да не говорим пък, че не мога да свикна на 9-ката още <_< ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.