Jump to content
Българският форум за музиканти

Завишаването


AlFiA

Recommended Posts

Завишаването при пеене /според мен/ е следствие от качване на кръвно.

Причината - може би синдром който бих нарекла: "адреналинова психика", тъй като при пеене на височини нормалното е обратно - на човек да му пада кръвното по-ниско. :virtuoz:

 

 

 

Представете си хипотетична ситуация - бихте ли взели в състав човек, който на прослушване "завишава".

 

 

Ако да - защо?

Ако не - пак- защо?

:)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно по времето когато пееш - и на някой тон чукнеш на пианото за проверка - чуваш че верният тон е четвърт по-надолу. Тоест по време на пеене е завишено.

 

 

П.С. Опс пояснение - а на финал, там където произведението свършва - да е завишено или занижено в половин и цял тон е вече разлика си е...

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това за акапелно пеене ли става въпрос?

Щото ако има инструменти отзад даже някой тон да изкараш малко по-нагоре или по-надолу, после ще се коригираш.

 

А ако ми каже някой аре ся изпей ла-диез и после цъкне ла-диез на пианото съмнявам се че само с половин тон ще е разликата :))

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Тва последното го могат хората с абсолютен слух. :)

А въпроса на Алфия и аз го разбирам относно акалпелното пеене. Но моите впечатления са, че когато се пее парче, което ти е малко високо, се занижава и обратното. И не мога да твърдя, че познавам някого, който пее акапела без да мръдне от тоналността... сигурно има, но в моя скормен опит винаги сме пеели по няколко души едновременно и един да мръдне малко, всички се нагласят според него. :think:

Между другото съм слушал записи от концерти на Бойз Ту Мен, и те мърдат.

Е, Таке 6 са железни. И почват парчетата едно след друго без дори някой да им подаде тон. :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бойз 2 мен и Тейк 6 са професионалисти с дългогодишен опит, упорита практика, и солидна доза талант. А и са чернокожи, на тях това им е в кръвта(с увавутелен умисъл). :bravo:

 

По-скоро бих го наел човека ако се справя иначе добре. Ако пее безотказно точно, когато някой друг по една или друга причина направи завишаване, ще зазвучи фалшиво - по-добре да се напасне.

Ако пее нон-стоп фалшиво - отговора е не, естествено. Това ще значи, че няма опит или ухо да замаже положението, когато това е необходимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като махнем "чернокожието" на страна, акапелното пеене протича по следния начин:Взимаш си тон отнякъде(например камертон),за да си определиш тоналността в която ще пееш и караш без инструмент.Може да свършиш с полу или" незнам си колко" тон по-ниско или по-високо(зависи до колко точен ти е слуха и дали има напрежение докато пееш),а може и да запееш в друга тоналност :D .Абсолютния слух е по рождение,но трябва да работиш с някакъв инструмент за да може тоновете да се определят от слуха и мозъка.Искам да кажа, че без да има инструмент,човек който има абсолютен слух няма как да знае по рождение кой тон е това което чува.Все пак си трябва работа със солфеж

 

Boys to men и Take 6 са просто уникални!!!

 

Mandalay е прав за това ,че когато пееш акапела с други хора всички се влияят ,не върви някой да понижи ,а ти да си седиш твърдо в тоналността и да се наслаждаваш на всички секунди които произлизат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Завишват,обикновено,младите изпълнители.Хора,с енергично телосложение,при които опората е дори прекалено силна и от там идва и едно естествено,прекомерно,силово изпълнение на тоновете,които са леко завишени,най често се понижава обаче ;)

 

прощете за латиницата,но нещо не ми върви вградения кирилизатор.

 

Простено ти е, наистина си прави найтапи тук-там. :D

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В повечето мнения имат право за причините.

Само последното на @Иван е масово любителско клише някакво навярно. :D

Онова за опората и младите изпълнители. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурна дали завишавам, но съм сигурна, че нещо се случва с кръвното ми, когато пея високи с агресия. Понякога имам чувството, че ще ми се пръсне челото. Вокалната ми педагожка ми обясни, че във високата част на челото и дори над него има резонатори, които (логично) се активират, когато пееш високи. Явно моите високи резонатори обаче още не са активни и чувството е такова, каквото е, когато се опитваш да си издухаш носа, но не се получава. ;) Извинете за примера, но усещането е най-близко до това. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се, че преди години имах същия проблем. При мен се оказа, че пея стегнато и с адски много напрежение. Респективно като преодолях тези проблеми и болката в челото изчезна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се, че преди години имах същия проблем. При мен се оказа, че пея стегнато и с адски много напрежение. Респективно като преодолях тези проблеми и болката в челото изчезна.

 

 

Не съм усетила да пея стегнато, но нищо чудно и да е така :) Ще се консултирам с Меги :) При мен усещането е по-скоро високо налягане, отколкото болка ;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нещо се случва с кръвното ми, когато пея високи с агресия

Високо и силно са различни характеристики на звука...

 

 

Имам предвид високи със сила :) Именно затова съм споменала И агресията ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм,на мен ми се е случвало като свиря и пея едновременно,на някоя зверска височина да се презоря така,че да загубя съзнание за част от секундата....:/ Проблема е не само в напрегнатото пеене,но и в неправилно дишане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
В повечето мнения имат право за причините.

Само последното на @Иван е масово любителско клише някакво навярно. :wacko:

Онова за опората и младите изпълнители. :huh:

 

Младия организъм почти винаги завишава във всяко едно отношение свързано с физическа дейност,за това и хората които се конкурират във всяка една област свързана с физическа дейност са преди всичко в определена възрастова група,16-35 да речем,а основна част от пеенето е физическа дейност,просто младите организми пресират,натискат,опират въздушната струя по силно и от там идва и едно естествено завишаване,а това с хипертониците е друг филм .

 

ще те помоля за нещо,недей да си позволяваш да лепиш етикети на кого,какво било мнението- Всеки има право на мнение !

 

И конкретен отговор на твой въпрос,какъв изпълнител бих предпочел-такъв който завишава или понижава-първия естествено,вече обясних защо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.