Jump to content
Българският форум за музиканти

от какво дърво трябва да са


Recommended Posts

Ми.... Понеже целта е да е плътен материал...ако говорим теоритично от мрамор. И му заобляш ръбовете. Но понеже сигурно няма да ги правиш от мрамор ако можеш си намери плоскости от плътно дърво. Стар гардероб или нещо такова. Ако и тоя вариант не те устойва си купи талашитени или шпертплатови(тези са по-скъпи) плоскости. Само гледай дебелината им да е повече 1см. Примерно 1.2 или 1.4 е екстра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като въпросът е за "дърво"(дървении),няма,да обсъждаме други мат'риали!

 

Целата на конструкцията на "тонколоната" е да създаде определен обем,с определени акустични качества,които,съобразени с техн.параметри на конкретен/и високоговорител/и,с който/които работи,да изпълняват предварително предвидени задачи(честотна лента;звуково налягане;транспортно-складово-клъстерни ...и др. изисквания,и размери )по пресъздаването на звук.Целта е - този обем,да е максимално независещ от външни условия(доколкото е възможно).Значи,границите му(стените/страните на т.к.)трябва да са колкото може по-константна величина - т.е,да не мърдат,да не се огъват;да са колкото се може по-малко податливи на температурни и механични влияния,и да нямат "собствено мнение" по въпроса с формирането на звученето - ерго,да са с минимални собствени и максимално допълнително-подтиснати,резонансни качества(говорим,за про P.A. приложение,а не за домашни HiFi,или референтни,мониторни озв. тела).Трябва,да могат и да се дообработват външно(боядисване;обличане/тапициране;гравиране..и др. операции предвидени по проект).

 

Един,дори незадълбочен преглед при производителите на про озв.тела показва,че предпочитаният материал е шпертплат.Използва се и МДФ,и някои осъвременени(олекотени и с по-добри възможности за обработване)варианти на талашит-тип плоскости,но това е сравнително малък % и е с повече,или по-малко компромисен характер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко е офтопик,но да не пускам нова тема.

Чувал съм че има програми които изчисляват обема и размерите на кабинета по зададени параметрите на говорителя.Някой може ли да ми каже как се казва тази програма или направо линк?

Или поне формолите по които се изчислява....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти за какъв говорител искаш да изчисляваш, и имаш ли му T/S параметрите?

Celestion G12-65 (83 година) . Праматерите мисля,че ги пише на сайта на Celestion.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам bass box pro

има и други програми.

Разбойника харесваше една друга..

 

И в двата случая програмите имат база данни от доста говорители в която база може би ще намерите вашият.

На големите фирми ги има всичките говорители. Еминенс, селешъни и тн...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам WinISD - Interactive Speaker Designer for Windows. Можеш да го изтеглиш от този сайт:

http://www.linearteam.dk

 

Ако говорим за китарен бокс потърси в "Изработка на муз. инструменти", бях пускал тема със съветите на Celestion по въпроса.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.