Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за интониране и тунинг.


DaftFunk

Recommended Posts

Един бърз въпрос от мен.

Докато си настройвах китарата с новия тунер , наскоро забелязах, че при идеално настроена сол струна при натискане на първа, втора и трета позиция на фретборда, тунерът ми дава леко отклонение нагоре. Тоест вместо ла, на втора позиция стрелката отива леко към ла диез и ми дава отклонение. Освен това усещам, че така настроената сол струна е наистина леко високо и по слух.

Пробвах да я сваля малко за да постигна стрелка в центъра на първа, втора и трета позиция и когато ударих и свободна "Сол" вече ми звучи добре. .....

С две думи... когато настроя трета струна да е идеално на тунер... тя всъщност е леко висока,,, и на слух и когато на първите позиции на фретборда също е видно.  А когато пробвам на 12-та позиция си е пак идеално стрелката в центъра на Сол.

 

Мхм.... Някой .. някакви идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата се получава заради високо легло на струната при нъта.

Когато е високо нивото ти реално прилагаш по голям натиск, струната се опъва повече и тонът съответно играе. Друг е въпросът, че трета струна G, си е направо за е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата по природа си е фалшив инструмент, и при стандартната конструкция няма начин всеки тон да е верен. По-голяма точност на всяка позиция може да се постигне например с True Temperament системата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отговорите. И аз имах съмнения че въобще някоя китара е идеално вярна, но сега съм една идея по-спокоен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.