Jump to content
Българският форум за музиканти

За капаците на тремолотата


kazimbutt

Recommended Posts

Защо някои хора махат капаците, които покриват пружините на тремолотата на китарите им? Има ли някакъв смисъл от това, и ако да - какъв е той?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз моя капак го махнах, за да мога по-лесно да настройвам пружините като сменям строя (пък и малко от гъзария :) ). Предполагам, че някои усещат разлика в звука, но аз не съм обръщал внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хъм. Моя пък си има специално направени продълговати дупки, за да не се налага да махаш целия капак, за да настройваш пружините. Иначе съм чувал, че се маха капакът, за да се намали ефекта от трептенето на пружините, без да се слага подложка под тях (парцалче, дунапрен и т.н.), защото подложката може да се втъкне между навивките на пружината и да не й позволи да се върне в изходно положение, след като се разпъне...

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да питам за тремолото - имам няква жица там. Тя за кво е? Черна, единична, запоена за желязото, което е закрепено за тялото на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя е предвидена да се пуска високо напрежение по струните, когато сбърка китариста, или пък май беше за заземяване на струните?!? ;)

 

Ама наистина по концерти се е случвало китариста да го бие як ток заради нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя е предвидена да се пуска високо напрежение по струните, когато сбърка китариста, или пък май беше за заземяване на струните?!? ;)

 

Ама наистина по концерти се е случвало китариста да го бие як ток заради нея.

Недей го плаши човека бе ;)

 

Споко - за масата е :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жицата заземява струните май? Поправете ако бъркам.. Иначе аз моя капак го махнах и го изгубих ХАХАХА :headbang: Тъй, че затова съм без капак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи , да кажем и точка : Капаците се махат просто за има лесен достъп до пружините при китари , които ще им се сменя строя често ... Отде го измислихте това с вибрациите на пружините :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Вибрирането на пружините не е измислено/изобретено от някого нарочно,а си е "природно явление" :headbang: .Т.е. ,щеш-нещеш - там си е.Поместени са в кухина,с достатъчна големина,щото резонансните резултати,да оказват неуправлявано влияние на основния/желан/управляван звук.В повечето случаи,това се приема,като нежелан ефект и хората се борят с него по различни начини - вкл.,като "развалят" доколкото може кухината,като отстраняват едната стена(капака).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@docc Мисля , че рабрах ... Просто не съм имал сблъсък с тея нежелани вибрации на пружините , т.е. не съм ги чувал :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да сведа до минимум нежеланите вибрации на тремолото, ползвам едно допълнение към флойд роуз-а - tremsetter и съм много доволен.

 

То не само връща моста на нула, но противостоейки на пружините, намалява вибрациите им и увеличава състейна.

 

Монтира се сравнително лесно и го има в по-големите музикални магазини. Модела, който ползвам е Fender Hipshot Tremsetter. Eто и снимка на Jem-a на Стив Вай, с 2 тремсетъра:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.