Jump to content
Българският форум за музиканти

Психика и самоконтрол!Да пееш БОЛЕН


spaiki

Recommended Posts

Разбира се че има и психика. Тя е да те вкарва в релсите на техниката и физическите възможности.

 

П.С. когато си болен :D

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 37
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Добре де - всички сме го правили това (да пеем, когато не сме съвсем здрави).

 

Просто моята гледна точка е, че в България няма достатъчно стимули да се пънеш и да си жертваш гласа. Освен това, легендарните изпълнители имат достъп до легендарни лекари и когато не са в кондиция, има кой да ги закрепи - и то доста добре.

 

Всеки преценява за себе си, разбира се. И си сърба попарата след това. На мен ми е втръснало от попара :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам един от легендарните - Бениямино Джили казва че /малко ще го докарам по памет/ - "че в цялата ми кариера имаше само един ден, в който бях абсолютно здрав"

 

 

П.С. значи представи си - пеницилинът и антибиотиците бяха открити в ерата на 60-те - а дотогава идеално здрави хора е нямало..

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе според мен зависи какво пееш... Защото ако пееш поп примерно, когато се разболееш си пееш, обаче гласа ти звучи ужасно... Ама я си представете някой траш или дет вокал... Като се разболея аз просто не мога да се изгрухтя както трябва и тва си е... колкото и да опитвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Открих идеалната песен която може да се измучи (изпее) въвъ всякакво състояние. Парчето е на ЗиЗиТоп и се казва Айм Бед, АймНейшънуайд. Та дерзайте. Даже според скромните ми наблюдения с травма в гърлото излиза по добре :dance::dance::dance:

Тонов обем максимум 6,7 тоне и т'ва е

 

 

AlFiA Публикувано на Dec 20 2006, 10:44 AM

  Доколкото знам един от легендарните - Бениямино Джили казва че /малко ще го докарам по памет/ - "че в цялата ми кариера имаше само един ден, в който бях абсолютно здрав"

 

 

П.С. значи представи си - пеницилинът и антибиотиците бяха открити в ерата на 60-те - а дотогава идеално здрави хора е нямало.. 

 

Аре ве, а мухъл (пиницилин), чесън (антибиотици), чист въздух и физически упражнения на къра (каланетика), примитивизъм (дзен и чистота на себепознаването) е имало до 60-те. И после тия жени дето на нивата са покривали акапелно 100-ина ДКА сиреч в хОра от глас до глас е имало по километър, два разстояние. Не ми се вярва да е по силите на болен човек. Но както е казано повече работа на полето по-хубав глас.

 

П.С. Баси теорията :dance::D:D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо пропусна в коментара си цитата ми с Бениямино Джили преди това?

Оставям те сам да направиш паралел между вокална школовка и аграрна политика, защото това са две различни неща. :dance:

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно е да си болен,а друго е да те боли гърлото

Ако ти е запушен носа и пееш правилно стигаш до по големи височини,защото по лесно се фокусира въздушната струя,главовия резонанс.За който не знае с главовия резонанс се дава височина и чистота на тона,а с гръдния,аподжиото/опора/ обем.Най-добрия лек при болно гърло е почивката ,дори да не говориш по възможност,иначе чай но не горещ.Виното отпуска,но суши гърлото,а както казва една американска педагожка ,гърлото е като гъба,трябва да се накисне,за да се изтиска.Иначе ако си висок глас и си болен и да ти падне гласа пак може да си в кондиция,но ако си нисък и пееш на предел,тогава кофти.Най кофти е ако трябва да пееш и на другия ден

Тогава пей по стакато и и високите тонове не ги задържай.НЕ случайно западните групи пеят на лайф и по ниско и по бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АЗ пък пак мисля, че няма универсална формула, нещо, което да се отнася до всички. Ето, например аз, когато съм супер прегракнал (имам си хронични гадни възпалителни истории, свързани с гърлото, така че се случва често) трудно изпявам ниски неща, но пък високите ми са много по-добри, отколкото като съм здрав - просто мъчейки се да се натоваря колкото може по-малко, съумявам да извадя доста по-красив от обикновено звук от гърлото си (е, разбира се, при положение, че не викам много). Всъщност когато съм много болен са и моментите, в които вадя нечовешките фалцети (нали знаете, че всеки си има по нещо особено, което може - при мен това е да звуча като сопрано :) ). За справка -Within Temptation - Caged. Здрав не мога да и хвана най-високите. С възпалено гърло ги ловя, че даже се качвам над това, което се пее в оригинала. Това последно го експериментирахме със Снежанка една нощ (горките и съседи :) ) Хем бях прегракнал, хем не бях спал, хем бях пил, пък стана по-добре от всякога.

Истината е, че до много скоро имах сериозен проблем да пея, когато съм с възпалено гърло. По принцип имам хроничен тонзилит и правя много често отвратителни възпаления - толкова често, че да си давам почивки от пеене, когато съм с възпалено гърло, би означавало да спра да пея въобще. Постепенно започнах да се уча да контролирам добре гърлото си дори когато е възпалено. Смея да твърдя, че успях да намеря начина да пея оптимално добре, когато съм болен. Не толкова добре, както когато съм здрав, но достатъчно добре, че да не личи много, че не мога дори да говоря, пък съм тръгнал да пея.

Това, разбира се, не значи, че при всеки е така. Познавам хора, които когато са с болно гърло не могат да извадят никакъв звук, по музикален от удар на кашон с талпа. За щастие тези хора се разболяват по-рядко от мен .

Ще перефразирам мъдреца - "Здрав глас в здраво гърло". Защото наистина да пееш болен не си е работа. Но понякога се налага. Започвам да пиша втората статия за темата за природолечението започна като тема за апитерапията, но скоро ще включва и билколечение и пр.). Надявам се утре да мога да я завърша и да я пусна по-горе в раздела. :lol:

 

Пожелавам ви да бъдете здрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих искал да попитам за нещо, което леко измества фокуса на темата...

 

Аз в момента съм болен, при това от гадните настинки които ужасяващо много ми ограничават диапазона, който и без това не е кой-знае колко обширен, до достигане на момент в който може да се каже че направо "нямам глас".

Та, исках да попитам дали има нещо такова като формула за възвръщане на гласа до 2-3 дни (някаква рецепта или препоръчително лекарство), защото наистина ще ми е необходимо да мога да пея на пълен капацитет следващата седмица, тъй като няма да имам възможността за това в последствие, при това за неопределен период от време, а с групата искахме да направим демо-запис.

 

Ако някой има препоръки или решения на проблема ми, моля да ги отправи към мен на лично съобщение, за да не пълним форума с offtopic дискусии.

 

Благодаря ви предварително.

Редактирано от Calhor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, аз поне не зная за някакво вълшебно лекарство, което да оправя гласа... :think: Миналата вече седмица имах подобен проблем. За 3-4 дни трябваше да се излекувам и да си възстановя гласа, защото в петъка имах участие, т.е. близо 2 часа пеене в задимено заведение. Скъсах се от наливане с хладка вода, ментов чай с боров мед, хапчета за смучене "Фитолор" - много помагат, поне при мен - и едно лекарство, което помага, ако спадналият глас е на алергична основа. Аптекаря ми обясни, че от мъглата много алергии се изострят, така че въобще не е невъзможно. И като че ми помогна за 2-ри път. Казва се Лоратадин, пие се по едно хапче сутрин поне 30мин преди хранене. И не е особено скъпо, не си спомням точно но не беше повече от 6лв. Обаче не знам при теб какъв е причинителя и дали ще ти помогне. Най-важното е ПОЧИВКА! по възможност, дори без говорене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Преди Нова година ми се наложи да пея болен на един концерт. Направих с групата две репетиции преди концерта. Аз имам проблеми с носа. Като се запуши и ми прецаква звученето на гласа. Гърлото не ме е боляло от години. На репетициите трябваше да свикна с това "ново" звучене и да изкарам максимална полза от него, за да се представя добре на концерта. Аз ползвам като лекарствата "Бисептол", "Олипс" и "Олинт". Последното ми отпушва носа, но оставя малко гаден вкус на мекото небце. Забелязах, че последните няколко пъти докато бях болен гласа ми не падаше, а само последните ми няколко тона от гласа (РЕ-МИ на втора) звучеха малко лигаво. Фалцета беше доста добре. На някои моменти фалшивеех и ми беше трудно да се слушам, но всичко мина добре и на всички им хареса концерта. Не се напъвах, за да изкарам високите тонове и всичко беше О.К. Не трябва попринцип да се напъвате като пеете и докато сте болни трябва да обръщатате внимание на звученето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз бях болен петък и събота, в неделя трябваше да пея , обаче като се събудих бях толкова преграхнал, че като си отворих устата да кажа нещо и никакъв звук не излизаше....

Пих чайове и разни смучещи се, и след няколко часа успявах само най-най-ниските ми 1-2 тона да изкарвам и то много дълбоко, което звучеше яко, ама няма какво да изпея с 2 тона.

Тоест предполагам че като си болен, някой неща е възможно да звучат по-добре , сигурно щото пееш повече с ларинг а не с глас,обаче звукоизвличането става по различен начин и е малко объркващо, а и не си струва да се повредиш гласа с възли или по-лошо, така че :

Болен=мълчиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест предполагам че като си болен, някой неща е възможно да звучат по-добре , сигурно щото пееш повече с ларинг а не с глас,обаче звукоизвличането става по различен начин и е малко объркващо, а и не си струва да се повредиш гласа с възли или по-лошо, така че :

Болен=мълчиш

 

 

Кажи че си се бъзикал, като си го писал!

Мооля те! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Добре де, како, кажи ти какво правиш, когато трябва да пееш, а си болна?

 

 

 

 

няма да ми писне да ползвам новите функции, то се е видяло

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест предполагам че като си болен, някой неща е възможно да звучат по-добре , сигурно щото пееш повече с ларинг а не с глас,обаче звукоизвличането става по различен начин и е малко объркващо, а и не си струва да се повредиш гласа с възли или по-лошо, така че :

Болен=мълчиш

 

 

Кажи че си се бъзикал, като си го писал!

Мооля те! :punkband:

 

Не се бъзикаммммм , какво толкова казах :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.