Jump to content
Българският форум за музиканти

От лъскав към "кадифен" китарен гриф


Recommended Posts

Имам китара с лакиран лъскав гриф, който искам да преработя в "кадифен" такъв.

Някой пробвал ли е нещо подобно:

https://www.youtube.com/watch?v=dxGz6IZ9BFI

 

Мисля да изпробвам процедурата, и бих се радвал, ако някой от вас сподели опит.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На филмчето гледам,че ползват шкурка,може би водна.

За това матиране аз бих ползвал стоманена вата.В мосю Бриколаж продават различни размери.Може би 2- 3 нули ще са най подходящи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на видеото се ползва абразивна вата но не метална. Процедурата се вижда ясно и работи. Също така ясно човекът казва че ще трябва да се повтаря периодично, тъй като гланцовият лак затова е гланцов защото е оптимизиран да се полира и от триенето на ръката по време на свирене става точно това. За по-траен резултат просто трябва грифът да си е лакиран с матов лак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горката китара попаднала е на кофти собствени.

И пак се почва с филма стоманени ватииии...  :slap:

Рецептата е шкурка 2000 и кофа със сапунена вода, само дето не виждам смисъл, щото ръката "лети" когато имаш умения и мозъка и каже да лети!

:)

От друга страна е хубаво да има такива теми за да си купуваме евтини китари, които да си ремонтираме, голям кеф  :yahoo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,изказвате се малко неподготвен за стоманените вати.

Става въпрос не за тези с които си търкате тенджерите.

А за специални за шлайфане на фини политури,преди да им се направи гланца.

От номера им зависи колко мат ще се получи.Тази от 4 нули е много фина и няма да има ефект.

Колегата по горе е прав,че след недълга употреба боята пак ще се гланцира.

В лютиерството се ползват за изглаждане на следите от четката при лакирането.

Предимствата на тези вати е,че при шлайфане приемат профила на инструмента,а не

като шкурката и дори тези абразивни вати да допират само на една повърхност.

А ги ползвам вече повече от 30 години за моите цигулки и лъкове.А Вие каква практика имате да споделите?

Никога не е късно нещо ново и полезно да се научи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ lyu_records, нямам нужда от злобните ти мнения. Можеш да престанеш да пишеш в темата!

 

Нека поясня за останалите. Лъскавият гриф е проблем за мен, ръката ми непрекъснато "задира" в него и смяната на позициите не става с лекотата, която се усеща при другата ми китара, която е с матово покритие на грифа.

 

Може би има и друго решение на проблема? (да взема да си напудря дланта с талк например :lol: :lol: :lol: )
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 "Лъскавият гриф е проблем за мен, ръката ми непрекъснато "задира" в него и смяната на позициите не става с лекотата, която се усеща при другата ми китара, която е с матово покритие на грифа."

 

Точно за това не коментирах нуждата от матиране на шийката на грифа.

Не случайно шийките на класическите струнни музикални инструменти не се лакират.

А се оставят само на грунд,или намазани с масла.

Имам и 60 годишна практика като цигулар и знам,че лака по шийката на грифа винаги пречи.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен си е загуба на време, но все пак има мат лакове, също вариант. 

Не се знае и колко дебело е лакирана, нарушаването на лаковото покритие си е "демидж" на инструмента.

Има китари чийто финиш е само с масла, има матови, има всякакви, просто като не ти харесва един инструмент го разкарваш и си взимаш друг който да ти харесва.

:)

Колега @lyubohar аз нямам 30 годишна практика в търкането с вата като теб и не мога да дам професионален съвет, предполагам вече 30 години си ги купуваш от "Бриколаж" както си писал в началото. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,пак се изказвате неподготвен.От 45 години обикалям света.

Такава ми е професията,че аз можех да пътувам и можех да си пазарувам неща,които ги нямаше тук.

 

Изобщо вместо да коментирате излишно преминете в друга тема,където можете да сте полезен.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам следния практически въпрос - има ли лютиер който би се заел да направи подобна операция върху гриф на моя китара - а аз определено мога да усетя разлика между матиран гриф и такъв с "лепнещ" лак ( особено дразнещ при нови китари)  и какво следва да се прави за да се подържа след това грифа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като попрочетох тук-там и изгледах няколко водеота по въпроса, достигам до извода, че не би трябвало да е проблем една такава интервенция извършена по подходящ начин. Мисля да пробвам скоро и ще споделя резултата. Жалко, че никой във форума не е пробвал досега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за гриф на китара не съм пробвал,но за гриф на цигулка-да.

Е не точно шийката,а самия гриф.

Много често на евтините цигулки грифа е от боядисано обикновено дърво,което след употреба се изтрива на места.

За да се имитира абанос се боядисва няколко ръце с черна боя и като изсъхне се матира с вата.

Е,може и със шкурка,но е по опасно да не се престърже боята.

Става много добра имитация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... има ли лютиер който би се заел да направи подобна операция върху гриф на моя китара...

Преди две години един лютиер - Крис, член на този форум ми изпили с 1 - 2мм шийката на една класическа китара и я прелакира с воден лак, който е матов и не хлъзгав. Макар и леко неестетично да изглежда, стана си доста удобен за свирене. Предполагам, че и други лютиери биха се справили с тази работа. На мен лично не ми пречи да свиря и с гланцови "хлъзгави" шийки, както и с матови, защото ръцете ми почти винаги имат нормална влажност, но никога не са ми "залепвали" за лака. Другите ми две китари - ел.акустична и джазова полуакустична имат гланцови "хлъзгави" шийки и никога не съм имал "залепващ" ефект. Винаги ми е било удобно за свирене. Та както казах - предполагам, че проблема е в степента на естествено овлажняване на ръцете.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@exxct: Идеята на темата ти ако е въпрос дали може да се направи - да, може. Обаче ако е да събираш мнения дали е добре да се направи, как точно ще вземеш решението дали да действаш или не..? По принцип ако не опиташ, няма да знаеш на теб дали ще ти е по-удобно точно на твоята китара, която не се знае с какъв лак на грифа е - може да е "нитро"(целулозен), който да го свалиш напълно и да се ядосваш, може да е тънък "акрил"(ен), който ако не си внимателен може да го увредиш също, а може да е дебел "поли"(уретанов), който и с шкурка 400 да го минеш, няма да му направиш нищо необратимо... ;)

Аз съм забелязал, че ако гледаме китарите на един производител, по-евтините модели са с по-оскъден финиш на грифа, обикновено "сатенен", докато топ изпълненията са "high gloss" (не винаги, но достатъчно често). А иначе аз съм правил "мода", който те влече и при мен имаше (по мои лични възприятия) положителен ефект, но нито ръцете ми са твоите, нито китарата ми е твоята... ;)

Редактирано от therealbadmadafaka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.