Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно лампи


vlaefff

Recommended Posts

Бе пичове, тука изобщо не става дума за каране или кой кво знае, и кой кво не.

 

Парния валяк от самото начало не намери верния тон. Изобщо не поставям под съмнение дали разбира или не, просто неговите постове от самото начало НЕ са с верния тон и дразнят. Това, че рабира от електроника, не означава, че е добър събеседник, нали ... ;)

Съвсем спокойно той, щом толкова разбира, можеше детайлно да обясни за какво става въпрос още от самото начало, а не да почва да обяснява как другите не разбирали и още не знам си кви глупости - с други думи да се изхвърля колкото се може по-надалеч. Аз наистина не разбирам от електроника и това отдавна съм си го признал ;) Няма нужда да ми се напомня ;)

 

@Хамър, сори братле, но аз наистина повече вярвам на специалистите в Меса и това изобщо няма изгледи да се промени ;) Няма какво да се направи по въпроса. Но не изопачавай темата - добре знаеш, че съм се допитвал до мнението ти и го уважавам когато ми е било нужно по въпроси с електроника и т.н. от които не разбирам. Но моля те - не изопачавай темата с грешни изводи ...

 

Няма нужда от повече обяснения и дообясниения, все да си направи изводите и да се държи джентълменски, и тогава няма да има подобни ситуации ...

 

Със здраве! :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

много се раздуха темата и ненужно

аз стоя забьркан и леко виновен ;) - ако не бях пуснал на Влаев -метьл мастера с различни лампи - сигурно избощо нямаше да я има тая тема

 

но така или иначе я има - и нека извлечем полезното от нея.

 

може да я приключим така - Влаев ,Дими -любезно ти предложи да отидеш при него и да пробвате различни чешити от ECC 83.

Аз ,както и Грег обичам да се доверявам на собствените си уши.

Ти сьщо имаш такива - отиди при Дими,боцкайте една след друга лампетата -

и ще си харесаш твоята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едни схемки ,дето един пич е направил Triaxis с 12 ат7 в lead канала.Каза,че звучало доволно.Понаправих я и бях доволен.Просто не знам как да закача схемките.Според мен има резон да се ползват разлини лампи в един амп.Въпросът е кое-колко и къде.И въпрос на лични предпочитания.Но инак за JJ съм писал преди. :cheers: Просто тва е ламбата за метълска хава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Когато видя да се препоръчва замяна на лампи които нямат нищо общо - в дадения случай препоръчват вместо ECC83/12AX7 да се слагат ECC81/12AT7 или ECC82/12AU7, направо пощурявам ...

Малко допълнителна информация, понеже бях обещал. Обърни особено внимание на удебеления текст и особено подчертаното!! ...

 

"... I've been running my Triaxis for over three years with the Mullard 12AT7/CV4024 in V2, and it works better than ever. I've tried many 12AT7s, and other tube types, such as 12BH7, 12AU7, E180CC/7062, 5751, and 12BZ7 in every position in the Triaxis, and none are problematic. Some of these tubes draw more current than the 12AX7, but Mesa's over-engineering allows for these substitutions (even though they explicitly prohibit it for warranty service)."

 

It is helpful to use caution, and knowing a little bit of theory helps one in this. Some people get stuck in theories, or get confused by them, and talk about things they have no experience with. But in my book, there is nothing like direct experience. As always, on the Internet especially, it helps to have a finely-tuned b.s. meter. And no, you don't have to swap out any electronic components, other than the tubes - no soldering required! ... "ю

 

 

"... 12BH7 and 12BZ7 are both 3/8" taller than a 12AX7, as are E180CC. The back of the Triaxis is open, so tube length is not an issue with these tubes. I've experimented with low-mu tubes (12BH7, 12AU7, E180CC, etc.) and would not normally run them in my Triaxis (12AT7 is as low as I go), but would not hesitate to do so for recording purposes, in order to extend the shades of clean-to-breakup ..."

 

Питам аз и отговор не искам ... :cheers:

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека е дал мнение на базата на собствения си опит, което пак не значи нищо. За неговия усилвател размяната работи, но това не означава автоматично, че ще стане със всеки усилвател на фирмата. Щом производителя не препоръчва смяна, е възможно в някои ревизии, наистина да се получи проблем, където по някакви пазарни причини се наложи смяна на компоненти с такива, с друга мощност, или на друг производител.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е отговор! Предназначено е за всички останали.

Пак мнение на някой друг, а не на MEZA staff, при това достатъчно честно, за да се посочи противоречието с фирмата - И така :

"(even though they explicitly prohibit it for warranty service)"

Което за незнаещите английски означава:"МАКАР ЧЕ ТЕ (за MESA става дума) ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГО ЗАБРАНЯВАТ ЗА ГАРАНЦИОННО ПОДДЪРЖАНЕ". Интересно защо ли забраняват тези модове, при това изключително?

"Some of these tubes draw more current than the 12AX7"
-

Бих казал всички, а не само някои от посочените лампи гълтат повече аноден ток, а някои натоварват отоплителната верига два(!) пъти повече. Което на прост език означава, че захранването ще работи в режим на претоварване. Е, голяма работа, най-много да изпуши...

А за работните режими на стъпалата в които се поставят различни от препоръчаните от фирмата лампи изобщо не става въпрос.

ECC83 Ia=1.6 mA, Ug=-2 V, S=1.6 mA/v, u=100

12BH7 Ia=11.5 mA, Ug=-10.5 V, S=3.1mA/v, u=16.5

Ако на някой му прави впечатление, разликите са 5 до 10 пъти - 500..1000%.

За линейно усилвателно стъпало, където впрочем препоръчват тези смени, не става!

За стъпало със изкривявания - става, да, но какви изкривявания? - явно не са като на оригинала. На някого му харесва - моля, но това вече не e саунда на МESA-та.

 

 

дето един пич е направил Triaxis с 12 ат7 в lead канала

LEAD, канал, нали? Демек този дето криви....

и пак някакъв ...пич... - тия от MESA явно нищо не отбират, щом толкова пичове все модват техните продукти...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, наистина е така, звука се променя, а и е под съмнение продължителната , надеждна работа с различни лампи.

 

Иначе някой има ли наблюдения върху 6H2П?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валяк ... явно не четеш, или четеш само това, което ти е угодно ... За тия които не разбират английски :read: :

 

1. Сервиза на Меса ПОЗВОЛЯВА ТАКИВА ЗАМЕНИ !! (за които ти твърдеше, че са невъзможни, и от които пощуряваш - интересно защо превеждаш само края на изречението). Но Меса НЕ ПРИЗНАВА ГАРАНЦИЯТА, ако направиш тази замяна. Но мога да ти кажа, че Меса също не биха признали гаранцията и ако само разпломбирам ефекта и си го разгледам отвътре просто ей така за кеф ;) Тук мнението ти се разминава с действителността.

 

2. Човека казва също, че 3 години (!!!!) е карал ефекта и всички от невъзможните за теб замени са се оказали NON PROBLEMATIC, което лесно се разбира и от неразбиращите английски. Тук отново мнението ти е далеч от реалността ...

 

3. И накрая - няма значение дали 12АТ7 звучи като Меса или не. Въпроса е, че тази замяна е възможна, противно на твоето становище смесено с пощуряване ... :D

 

4. Тоя пич дето пише тия неща откъде според теб може да знае дали Меса позволяват подобни замени или не, ако сам не ги е питал. Как мислиш ... ;) Аз също очаквам становище от сервиза, понеже исках детайлен отговор, но както е тръгнало - то май ще е същото ... Така или иначе - ще го публикувам без корекции, за да няма после - ама той тоз пич, оня пич, аз пич и прочие :)

 

5. Това просто наистина много ме накефи и не мога да не го повторя: ... Some people get stuck in theories, or get confused by them, and talk about things they have no experience with ...

 

6. Не знам за какво стъпало спомена и си мислиш, но Триаксис не е стъпало, а един кривоч от началото до края ... ;)

 

 

Валяк, вероятно си кадърно момче (щом така казват аверчетата тук), заредено със знания, но нали знаеш, че и в най-голямата лъжа има доза истина. Не отхвърляй с лека ръка мненията на хората наоколо - колкото абсурдни да ти се струват. Просто си правиш лоша услуга ... Ей така без да искаш можеш да научиш и нещо повече - точно от там където не предполагаш, и да станеш още по-добър в това, което правиш ...

 

Честно казано, за мен темата е изчерпана вече ...

 

Със здраве! :hello:

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

понеже задълбаваме яко офтопик поне да покажем на съфорумниците за какво иде реч

снимка от сайта на меса

Triaxis-circuitry-LG.jpg

 

схемата:

 

triaxis2.jpg

triaxis4.jpg

 

не разбирам какво му е специалното на тва изделие за д абъде митологизирано колко е яко както металзона и дс 1 на босс и да не изреждам по натам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аудио частта наистина изглежда елементарна, но пък MIDI управлението вероятно е по-сложничко.

 

Малко overpriced продукт, но въпреки това нямам намерение да го изключвам от shopping list-а си. Някой ден ще си го закупя ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вероятно си кадърно момче ...

Е, за този комплимент благодаря! Ама не за прилагателното, а за "момче". Колко е хубаво един възрастен човек да го смятат за младеж... Дай Боже всекиму!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дето един пич е направил Triaxis с 12 ат7 в lead канала

LEAD, канал, нали? Демек този дето криви....

и пак някакъв ...пич... - тия от MESA явно нищо не отбират, щом толкова пичове все модват техните продукти...

Именно Lead 2 overdrive circuit.Там е забучил 12АТ7.Никой не е казал,че тия от Меса не разбират нищо.Просто е добре понякога да не бъдем твърдоглави и да се доверим на опита.Тва е и моя опит.Който иска да пробва-v1,v2,v3-ecc83JJ.V4-12AT7.Тва ,което е променено е резистора от катода към маса на V4B-1.5k и паралелния кондензатор пак от същия катод на 10 mf.Толкова.

Аз съм направил други рокади в тая схема с лампи и другите елементи,но засега нямам повод да споделям,особено като нищо неразбиращ.

Редактирано от benedict
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

V4-12AT7.Тва ,което е променено е резистора от катода към маса на V4B-1.5k и паралелния кондензатор пак от същия катод на 10 mf.Толкова.

Това вече е съвсем друго! Промените са именно за да се вкара в режим стъпалото на V4, и да се промени честотната му характеристика с повече "ниски"(от -3dB на 219Hz слиза на 10.6Hz). За да сме коректни, ако хората на MESA искаха, щяха да го направят. Но не са.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да сме коректни, ако хората на MESA искаха, щяха да го направят. Но не са.

Не са,щото така ги виждат нещата.Тва вече е субективно.На мен лично Ecc83 навсякъде ми идват повечко като изкривяване,губи се прозрачността.Някои пък търсят точно замазани звуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.