Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво значение има дървото при китарите?


X_eNeMy

Recommended Posts

Потърсих с търсачката и не намерих нищо - съответно - ето я и темата :bravo:

Идеята ми е тук НЯКОЛКО човека, които разбират да напишат:

 

1) Какво дърво за кои част на китарата се използва ?

2) За тялото: Характеристикте за акустиката на китарата при различните видове ?

3) За грифа: Значение при удобството на грифа И при фингърборда ?

 

 

Тези горните въпроси са общи за всички, а този, който мен ме интересува. Сега, наречете ме новак, ама като гледам грифа си и имам чувството че фингърборда е отделна част от грифа. Така ли е ?

 

ЕДИТ: Значи добавяме още един въпрос за грифа :godbless:

Редактирано от X_eNeMy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей X_eNeMy. :hello:

Като ти видях въпроса, просто не се здържах да ти дам един доста полезен линк към руския сайт на ESP, където ще намериш някои нтересни работи, включително и таблицата с материалите и техните основни характеристики.

А иначе определено има разлика между акустичния и "електрическия" звук на китарата. В някой случай когато е ънплъгната може хич да не звучи добре, но като я боднеш в ампа да реже глави, и обратното също е възможно.

Така че зависи от звука, който искаш да постигнеш.

Ето тука още една сламка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много ! И двата сайта са доста съдържателни, само че имам 3 по руски :godbless: И то не, че толкова съм си изкарал, ами толкова преписах, така чеее... :bravo:

 

Няма ли английски или испански вариант ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1519&hl=избор

 

темата не е започнала като тема за материали, но доста чети офтопика, точно по твоята тема е :godbless:, основно защото дървото е важно в комбинация с адаптерите. Благодарско на килър, за подробното описание.

 

 

 

в Изработка и Ремонт на музикални инструменти има много теми по този въпрос, прегледай там и ще можеш да събереш доста различна информация.

 

Последно се дискутираше в една тема където някой искаше да прави китара от цяло дърво (гриф+тяло да са едно) и там, доста хората дето поназнайват в тази област са се изказали. Темата беше скоро и беше доста полезна :bravo:

бинго! - http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=14185

 

Поздрави!

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаш да си поръчаш китарка, доколкото разбирам?

 

Като пътеводител за популярните звуци, които можеш лесно да чуеш навсякъде:

 

Gibson Les Paul - гриф от махагон, и тяло от махагон, със залепена плоскост, дебела около 1см от клен от предната страна на тялото.

мензура: около 628мм

 

Fender Stratocaster - Тяло от елша, или при някои серии от ясен, гриф от клен

мензура: около 645мм

 

Ibanez: Тяло от липа, гриф от клен

мензура: около 640-650мм

 

За мекичкия на чисто, и много басов с дисторшън тон на Gibson Les Paul, спомагат не само дървото, но и по-късата мензура. Китарите с по-дълги мензури имат склонност да звучат по-остро и звънливо(понякога дори метално) това ги прави много подходящи, например за кънтри музика, освен за всичко останало. С Lel Paul ще е по-трудно да се изкара звънлив тон, но за сметка на това, при тази дължина на менурата, тона е по-мек, и объл, а когато се свири с драйв ритъм китара тип резачка, звука е басов и "брутален", което пък от своя страна по-трудно се постига с китари с дълга мензура.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още ИНФО по въпроса (ако все още ти е необходима).

Това е на английски.

 

Ако се кликне в началото на тази страница върху "Back to Buying Guide Menu" се преминава към страница с полезна инфо и съвети при купуване на най-различни неща свързани със свиренето на китара и не само.

Има съвети и за акустична китара, в които отново има раздел за значението на вида дърво, но мисля, че инфото там е идентична на тази от съветите за електрическа китара (която съм линкнал най-горе).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.