Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой евтин микрофон за измервания ще препоръчате?


Recommended Posts

В Томан(съответно през Динакорд) това са най-евтините измервателни микрофони, подредени по цена:
the t.bone MM-1: http://www.thomann.de/gb/the_tbone_mm1.htm
Superlux ECM999: http://www.thomann.de/gb/superlux_ecm999.htm
Behringer ECM8000: http://www.thomann.de/gb/behringer_ecm_8000.htm
Sonarworks XREF 20 Mic: http://www.thomann.de/gb/sonarworks_xref_20_mic.htm
Последния е някакъв напълно нов модел, пише че си идва с индивидуални измервания.
За първия също пишат, че идва с индивидуални измервания.
Някой има ли лични впечатлния от някой от тях?
За интерфейс мисля да си взема това пултче следващата седмица:
Yamaha AG06: http://www.thomann.de/gb/yamaha_ag06.htm
И то е нов модел от тази година и мненията за него са все още оскъдни, но от прегледани видеа за управлението на ДСП-то му, много се зарибих да си го взема.
Има страхотни опции за запис на вокален микрофон и китара/бас и ще ми върши страхотна работа за демо записи.
Иначе измервателния микрофон с пулта мисля да ги ползвам с програмата:
Room EQ Wizard: http://www.roomeqwizard.com/
Струва ми се, че има страшно много опции. И е напълно безплатна!
Тепърва ще навлизам в света на акустическите измервания!

За това ми трябва нещо евтино и доказано. В интернет порових и за вариантите с вграден УСБ интерфейс, но не ми допаднаха като параметри и цени...

Основно приложение в началото - измервания на говорители, озвучителни тела, помещения, автомобили...
А, и къде може да се направи читава калибровка на микрофона на човешка цена?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвал съм Superlux ECM999 с миксер EDIROL M 10-DX много успешно, но трябва да отбележа, че не ми е бил необходим за особено прецизни измервания, просто си спестявах човъркането по EQ - то. В момента микрофона е собственост на колега от форума, който го използва за озвучаване на ударни като овърхед, като по неговите думи качеството е повече от прилично, имайки предвид и цената.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yamaha AG06 е вече закупен :)

Още не съм го разцъкал. На слушалки свири разкошно. Утре ще го слушам на тонколони и ще тествам микрофонния и инструменталния входове с всевъзможните им гъзарийки през софтуера за управление на DSP-то.

Може би утре ще ми се обадят, дали могат да ми доставят микрофон Superlux ECM999 - уж имали една бройка във Варна...

За сега съм много доволен :)

Room EQ Wizard се оказа че поддържа 24bit/192kHz през ASIO, колкото поддържа и пултчето!

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще разбера, когато си взема микрофон.

Мисля си някакви естествени аналогови импулсни сигнали да замервам, които да мога да възпроизведа с някаква повтаряемост и така ще си проличи.

Само постановката да измъдря...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече и микрофона Superlux ECM999 е закупен.
Някой може ли да помогне да му свалим реалната АЧХ?
Срещу почерпка/заплащане разбира се icon_smile.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам листовката, която дойде с микрофона, май мога да си карам за сега и така:

ECM999_Description.jpg ECM999_Frequency_response.jpg ECM999_Polar_pattern.jpg 

Ето и инфото от сайта: http://www.superlux.com.tw/upload/function.product.info/bbda8de8-e59f-4ad8-bc47-56ad09db2929/resource/ug_ECM999_web_en.pdf

Стига да е вярно де  :)

На мен ми се вижда като неравномерност под 2 децибела над 3КХц и под 30Хц.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Superlux са "известни" с това, че честотната лента в документацията им е права като стрела. Дали наистина е така е отделен въпрос и допускам, че отговорът е различен за всеки продукт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговора на тези въпроси не може да бъде даден със сравнение или измервания в домашни условия. Както и на ухо. Това се прави в специализирана аудиолаборатория сертифицирана от съответните учреждения и асоциации имащи право да издават такива сертификати по света.  Това измерване струва пари, срещу което получавате сертификат с измерванията и калибрационни файлове необходими за програмите, които ги изискват, включително и гореспоменатата програма.

 

Характеристиките, както и калибрационните файлове, които се дават от производителите обикновено не са индивидуални за всеки микрофон, а само за един тестов прототип в такава лаборатория и той се "лепва" за всички модели и партиди. Ясно ви е, че няма как да е валиден, тъй като от една и съща партида два еднакви микрофона от един и същи модел при точни измервания дават разлики. Оттам след като зареждате грешен калибрационен файл и вашите измервания също няма да бъдат точни.

 

Всичко казано дотук е за да сте наясно какво получавате и второ, дали ви е нужно чак толкова точно измерване. Обикновено замервателни микрофони се използват за получаване на информация относно акустичните проблеми, които съществуват в стаи в които се обработва звук, както и в помещения в които се правят концерти за еквализация на РА системите. Тези проблеми са ясни и без измервания общо взето и в общия случай нямате нужда от чак такава прецизност.

 

За тези, които все пак искат измерванията им с микрофона, който са си купили да бъдат прецизни, биха могли да изпратят микрофона до лаборатория и да си получат точните калибрации. Друг вариант е да си закупят микрофон директно от аудио лаборатория - по евтино излиза. Повечето предлагат тази услуга, както и повечето от модели на пазара от съответните производители.

 

Сетих се в последствие за две неща и затова ги допълвам, цената на такъв микрофон закупен от лаборатория ( ако микрофона струва 40$ от производотел) е около 100-200$. Оскъпяването е с около 100-200-тина долара за самите калибрации в зависимост от лабораторията. Другото нещо е анехоичната камера или стая с която разполагат лабораториите за измервания. Ясно ви е, че големи анехоични камери имат малко лаборатории по света, повечето разполагат с малки, които не могат да дадат измервания за честоти с голяма дължина на вълната - (от  300 херца надолу). От така наречения "cut off",  на самата камера (тоест честотата под която тя не действа анехоично) - всичко надолу не са измервания а апроксимации направени със софтуер. Тези лаборатории, които имат големи камери в които се мери всичко до субниските се съмнявам, че някой може да си ги позволи като цена.  

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезна информация, която на мен лично ми е известна.

Когато(ако въобще) стигна до момента да печеля пари от тази дейност, тогава ще бъде закупен истински микрофон, с истински калибрации, за съответната сума...

Идеята е да се сравни този почти най-евтин на пазара микрофон, с някой микрофон с известни реални характеристики, за да знам колко е зле и да знам какво да очаквам от него :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.