Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква китара и ефекти към нея се ползва в орк.Универс(Алйошката)


Recommended Posts

Здравейте колеги китаристи.Значи аз съм клавирист  и интересът ми е към акомпаниращата китара в орк.Универс и др. подобни ромски оркестри които нашумяха напоследък.Интересува ме коя точно е китарата като вид и какви надстройки и ефекти се прилагат за да се постигне  въпросното звучене?Ще дам по-късно линк за да чуете какво точно имам предвид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много сигурен, но може би чист звук (т.е. без драйв/дистър/фъз) + auto-wah/обикновено wah + reverb/delay? Най-добре пусни конкретен пример. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

От това, което съм слушал, обикновено на чиста (clean) китарата със единични (single-coil) адаптери, които звучат ясно и звънливо, се слага Phaser, къс Delay, Reverb и  Octaver, който свири октава по-ниско същия тон (както при кавалджиите). Обикновено октавера го ползват при солиране и при филовете (когато има кратки сола между вокалните партии). Ако китариста успее да създаде добър баланс между основния тон и този, който октавера възпроизвежда октава по-ниско, китарата заприличва на тамбура или бузуки като звучене. Умереното използване на комперсор също хомогенизира нещата допълнително, особено при солирането.  :)

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена, че в основата на целия саунд стои "задкитарното устройство". :) По-голямата част от китаристите в тези оркестри са започнали първо с тамбура, ако се заслушате внимателно и видите постановката им, ще откриете, че в техните ръце китарата не звучи точно както очаквате, а по-скоро като тамбура. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте колеги китаристи.Значи аз съм клавирист  и интересът ми е към акомпаниращата китара в орк.Универс и др. подобни ромски оркестри които нашумяха напоследък.Интересува ме коя точно е китарата като вид и какви надстройки и ефекти се прилагат за да се постигне  въпросното звучене?Ще дам по-късно линк за да чуете какво точно имам предвид.

За марката и моделът на китарата съм почти сигурен че е Fender Stratocaster. Това е най-традиционно за подобен вид оркестри.  Сингъл коил звук и  асиметрични акордни прогресии./ обикновено стакато / Колкото до ефекти и звуков процесинг, мисля, че се ползва основно пружинен ривърб и евентуално някакъв лек дилей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.