Jump to content
Българският форум за музиканти

повече за пеенето


JennY

Recommended Posts

хайде по напредналите ако можете да кажете как се правят трилери?? или нещо споделете ако знаете упражнения някакви а и за вибрато?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде, аз ще се престраша първи. Какаво е "трилер"?

Трилер се нарича променливото женско състояние, при което на жената й издиша пусината.

За хора със слаби сърца много е страшно. Пази се! :godbless:

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ееееееее вие го взехте на подигравка :godbless: не така де който знае зашо да не сподели аз не го знам това и за това пуснах темата хайде по разбиращите и можещите да кажат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, бе! Аз верно не знам, но като чета поста на колежката, май започвам да се досещам. :metalist: Все пак, ако тази дума има смисъл, моля, обяснете ми!

Редактирано от Termy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде, аз ще се престраша първи. Какаво е "трилер"?

Трилер се нарича променливото женско състояние, при което на жената й издиша пусината.

За хора със слаби сърца много е страшно. Пази се! :metalist:

Не триПер , ма, како...

Ся да не земеш да ме изядеш, че ти викам "како".

аз от уважение....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:headbang:

къде съм писала това което си разбрал, Монка… Опитай се да ме четеш със съзнание на певец, а не с подсъзнание на лекар-гинеколог, ех Монка... на всеки му се привижда това от което му се иска да схваща... :)

 

:hello:

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трилерите са видове мелизми. Демек - украшения. Мисля, че бяха четири вида точно, но не съм много сигурен. Утре ако не ме домързи ще извадя подробно инфо за украшенията, че да стане ясно.

 

За едно обаче съм сигурен: ако не можеш да изпееш едно украшение естествено (тоест, ако не си е "твое", не ти идва отвътре да го изпееш), единствения вариант да стане е да се научиш да го пееш бавно, като мелодийка, за да свикнеш с подредбата на тончетата и да можеш да забързаш после въпросната мелодия, така че да я превърнеш в мелизма. Поне аз така правя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за последния отговор много полезен беше а ако дадеш и по-подробното инфо ще съм ти много много много благодарна

По-подробно инфо има в книжарницата до Народния Театър,

"Начални солфежи" - 6-та част ако не се лъжа... в 5-та се изучаваха видовете обръщения на акордите, би трябвало в 6-та да се намират разделите с

украшения, каденци и какво беше още не се сещам.

 

 

Ако си учила пиано би трябвала да имаш представа за поредицата "Начални солфежи". Още повече че точно там са упражненията за солфежно пеене, от които се интересуваш! :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам за забавянето - много работа имах тия дни. Ето я най-накрая информацията за украшенията.

 

 

 

 

 

Украшения (мелизми) са единични тонове или характерни групи от тонове, които украсяват, подчертават даден тон в мелодията. Според това къде се явяват спрямо украсявания тон - преди него, през време на неговото звучене или след него, те биват три вида - съответно шоршлази, трилери и нахшлази.

 

Шоршлази

 

Къс (пресечен) форшлаг

Кратък тон, който прозвучава преди украсявания тон и за сметка на неговата продължителност. Означава се с малка осмина нота, записана с пресечено знаменце, написано нагоре.

 

Дълъг (непресечен) форшлаг

Продължителен тон, който отстои на секунда от украсявания тон. Записва се с малка четвъртина нота.

Шлайфер

Група от няколко кратки тона, предшестващи украсявания тон, които достигат постепенно до него и звучат за сметка на неговата продължителност. Записват се с малки шестнадесетини.

 

Трилери

 

Обикновен трилер

Бърза многократна смяна на главния тон с горния му съседен с продължителност, съответстваща на продължителността на украсявания тон. Записва се с tr... написан над украсявания тон

 

Пралтрилер (непресечен мордент)

Бърза еднократна смяна на главния тон с горния му съседен.

 

Мордент (пресечен мордент)

Бърза еднократна смяна на украсявания тон с долния му съседен

 

Групето

Комбинация от пралтрилер и мордент. Представлява характерна група от няколко тона, които обграждат украсявания тон чрез неговите горен и долен съседни.

 

 

Нахшлази

 

Нахшлаг

Мелизма, съставена от един или няколко тона, които встъпват непосредствено след украсявания тон и звучат за сметка на неговата продължителност. Записва се с малки шестнадесетини ноти, написани след главния тон

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, само да питам... това шоршлаг, изхождайки от немския, не трябва ли да е форшлаг (Vorschlag), от vor - пред и schlag - удар?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А можете ли да кажете нещо за изпълнението с глас на мелизми, необходумо ли е да се "удря" с диафрагмата, как трябва да се прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.