Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква е тази разлика в акордите?


tpd

Recommended Posts

Здрасти,

 

Начинаещ съм и вчера като изрових някой четива, откривам следната 'екстра':

 

Тук: http://kitara.hit.bg/lesson.1.bg.txt

 

G-акордът е дяден като:

 

G

3

0

0

0

2

3

 

А тукм съвсем друго: http://harmony.bol.bg/

 

Може ли някой да хвърли малко светлина по въпроса.

 

Благодаря за вниманието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,това са два различни начина изсвириш един и същи акорд.Първият е с празни (отворени струни)Вторият е с тъй нареченото баре.Той се хваща така притискаш с показалеца всички струни(това е барето) а состаналите пръсти(3)натискаш съответно на 4ти праг 3та струна,5ти праг на 4та струна и 5ти праг на 5та струна. Може би ги знаеш тези неща,ако е така сори за подробните и излишни обяснения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,това са два различни начина изсвириш един и същи акорд.Първият е с празни (отворени струни)Вторият е с тъй нареченото баре.Той се хваща така притискаш с показалеца всички струни(това е барето) а состаналите пръсти(3)натискаш съответно на 4ти праг 3та струна,5ти праг на 4та струна и 5ти праг на 5та струна. Може би ги знаеш тези неща,ако е така сори за подробните и излишни обяснения

Не се притеснявай за свръх обясненията, и идея си нямам още за какво иде реч в звукопроизвеждането, добре дошли са. Днеска най-вероятно ще видя за какво става въпрос в тия барета. Мерси за инфото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това става защото ако китарата ти е настроена правилно (и не е в някой шашав строй от сорта на ре дабъл дроп)

 

Е|3 = E|3

B|3

G|4 = B|0

D|5 = G|0

A|5 = D|0

E|3 = E|3

 

Ае успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало вече да знаеш, че на китарата има по няколко места по грифа, на които може да се изсвири един и същи тон. Дори самото настройване на китарата спрямо пето (за трета струна четвърто) прагче е показателно <_< Та в конкретния случай, това са същите тонове, но на друго място по грифа. А иначе акордите сами по себе си са поредици от тонове от дадена скала, като тоновете в нея (скалата) се подчиняват на определена закономерност, тоест, ако можеш да свириш безкрайно ниски и безкрайно високи тонове, можеш като подхванеш една скала да я свириш до безкрай. Така и акордите - те са просто част от скалата, дали по-висока или по-ниска - няма значение, все са си с едно име (като си говорим за конкретен акорд де :Р)

 

Такова е положението и с Dm (Ре минор)

 

E -  -1-         -5-             -13-
B -  -3-         -6-             -15-
G -  -2-    и    -7-     или      -14- 
D -  -0-         -7-             -12-
A -  -0-         -5-             -12-
E -  -x-         -x-             -x -

 

Тук тоновете са общо взето по-високи, но акорда си е същия, все си е Ре Минор, просто е взето друго "парче" от скалата Ре минор, ако мога така да го кажа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много от акордите могат да се изсвирят в няколко различни форми, на различни места по грифа. Например има 5 основни форми за всеки вид акорди (това е за мажорни тризвучия, минорни такива, мажорни четиризвучия, минорни от същия вид), които се движат от горе до долу по грифа, но съм убеден, че има и разни вариации, да не говорим после за петици, пък разни ми ти умалени тризвучия или четиризвучия, пък и разни с добавени 6-ти и какви ли не степени, все пак музиката е като вселената <_< А иначе всяка разновидност на даден акорд има свое звучене, което на места може да бъде предпочетено пред друго или чрез хватката си да улеснява свирещия, някои са по-звучни от други (ако мога така да се изразя де) :angry::(

 

Да не говорим сами по себе си колко много са акордите - тази сфера винаги ми е изглеждала изключително обемна, абе като цяло има много какво да се учи, китарата предлага сравнително голям поле за творчество :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яз им викам обръщения..,като посвириш повече време не ти пука как хващаш акорда-баре,палец,свободни струни..,важното е да има 3 тона от въпросния.. :green:

Все пак зависи и какво свириш,де.. <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не му говорете на японски, бе хора!!! Човека е начинаещ...

 

Аз ще се опитам да го обясня най-просто... Нали знаеш ми мажор как се свири?!? Сол мажор ти е ми мажор, само че трябва да преместиш същото нещо с три прагчета напред, и разбира се да сложиш там един пръст по цялата ширина на грифа на 3-о прагче, за да излезе някакъв смислен звук... Фа мажор ти е пак същото, обаче местиш само 1 прагче, а ла примерно - все едно местиш 5 прагчета... И така караш натам до колкото прагчета имаш... Аз като го разбрах това преди 5 години, се родих!!! Айде наслука!!!

Редактирано от Carpe_diem
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хаха, то ако беше на японски щеше да е добре. Повече знам на японски отколкото във звукопроизвеждането. :cheers::)

 

Все пак схващам какво имате в превдин, не е чак толкова зле откъм теория.

 

ОБАЧЕ, имам един сериозен проблем, който от друга гледна точна е смехотворен, ама все пак...

 

1/Абе леко ми е невъзможно, от физикодинамическа гледна точка да свиря якордите. Примерно ейтука: http://www.fenderplayersclub.com/pdfs/less...itar_Basics.pdf Тоя пич базика ли се с мен, как да си сложа така прастите на В-мажор??? Още повече и да окажа натиск...?

 

2/Още нещо, не правя голяма разлика между акордите. В смисъл, свиря G, след това мога да направя: 0-0-0-0-0-0 /демек дрънвам всичко/ И разликата в звука е съвсем леко доловима...? Това човешко ли е ми кажете! :P:) Даже през 'голямата черна кутия' като го пусна звука, пак същата рабита, не е защото е тихо. :)

 

3/ Трябва ми методика за това как се учи китарата. Нещо като програма за фитнес: 4 акорда по по 50 повторения, после някакво друго упр. за притискане на пракчета примерно и т.н.

 

Трябва малко да се разчупи дървенията. :guitar:

 

Иначе, ако гледам положителното, проблеми с ритъма нямам. Много лесно мога да долавям и поддържам /физически/ един ритъм.

 

П.П. Чудех се да пусна една тема с тези мои питания, ама ще се въздържа да бълвам бисери на гъотере, на този етап. :D

 

Айде мерси за вниманието,

Поздрави

Редактирано от tpd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Си мажор ако ти е кофти там можеш да го хванеш и така

E----7----

B----7----

G----8----

D----9----

A----9----

E----7----

 

за втора точка - спокойно, това се променя с времето - повечето хора не правят разлика между по-нисък и по-висок тон в началото.

 

за трета.... най-добре намери учител по китара вместо такива като мен да ти дават акъл :cheers: или ако не - http://www.guitarprinciples.com/ (в емулето я има книжката и по разни други сайтове)

Редактирано от npace
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо щях да препоръчам и аз Principles-a :cheers: Ако искаш си дай мейла и щи пратя книгата. Много е добра, а има и някои сходства с програма за фитнес :)

 

Като цяло - споко, още си в самото начало. С времето пръстите ти ще се поразчекнат, слуха ти ще се развие....Естествено не без усилия :)

И идеята да си намериш учител е силно препоръчителна. Ама добър такъв, не някой мухльо, дето очите му са във формата на $.$ :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За учител не може да става и дума. По обективни причини.

 

Ще съм благодарен, ако някой ми прати въпросната литература.

Мейл: tpd@interbild.net

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1/Абе леко ми е невъзможно, от физикодинамическа гледна точка да свиря якордите. Примерно ейтука: http://www.fenderplayersclub.com/pdfs/less...itar_Basics.pdf Тоя пич базика ли се с мен, как да си сложа така прастите на В-мажор??? Още повече и да окажа натиск...?

 

2/Още нещо, не правя голяма разлика между акордите. В смисъл, свиря G, след това мога да направя: 0-0-0-0-0-0 /демек дрънвам всичко/ И разликата в звука е съвсем леко доловима...? Това човешко ли е ми кажете! ;):P Даже през 'голямата черна кутия' като го пусна звука, пак същата рабита, не е защото е тихо. :)

 

3/ Трябва ми методика за това как се учи китарата. Нещо като програма за фитнес: 4 акорда по по 50 повторения, после някакво друго упр. за притискане на пракчета примерно и т.н.

 

Трябва малко да се разчупи дървенията. :guitar:

1/ Това е проблем на всеки начинаещ китарист, аз все още се боря с него - да си разчекна ръката, единствения начин да го постигнеш е с практика, в началото ще ти е трудно, но с времето ще усетиш, че ръката ти се е отпуснала и разтегнала ;)

2/ Много пъти учителят ми ми е казвал, че ако сгрешиш някъде по време на изпълнение, шансът средно-статистическата публиката да го усети е много малък, освен ако не е някой грандиозен гаф де ^^, и то главно защото не чува музиката по начина, по който един музикант би я чул. Та както и в 1/ така и тук с времето и това се развива, след време ще почнеш да разпозняваш отделните тонова и акорди в дадена песен, да различаваш нюансите на различните мелодии и бла-бла, нямам идея как става, това и на няколко процента не съм го развил още, имам още какво да уча и да развивам :think: Но според очакванията един ден трявба да стане :)

3/ Хубаво е да си намериш методика, но без учител ще ти е по-трудно, в интернет има разни материали и чудеса, но както и при фитнеса, ако нямаш треньор, тренировката ти има голям шанс да се окаже непълноценна, но пък с желание и малко повече внимание и сериозност може и да се получи ;)

 

Успех за напред и дано ти се отвори възможност да се уредиш с някое китарно гуру, което да ти помогне с материала, ако не давай смело и сам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ао да изкажа едно предложение. Тъй като от няколко поста колегата желае да му се препоръча нещо. Аз бих препоръчал упражнението, което моята учителка по китара ме караше да правя (колко ревах в началото =) ), много е полезно за начинаещи и развива пръстите, като сила и гъвкавост.

 

Та значи хващаш си първа струна и я започваш:

 

1-во прагче 1-ви пръст (показалец) - опъваш струната

2-ро прагче 2-ри пръст (среден) - пак опъваш

3-то прагче 3-ти пръст (безимен) - опъваш

4-то прагче 4-ти пръст (кутре) - опъваш.

 

Целта ти е да го изпълняваш максимално бързо и точно (предимно чисти тонове, без извратено дрънчене на умрело :().

 

Правиш го отпред назад и отзад напред (от 1-во към 12-то (или докъдето можеш стигна, лично съм стигал 16-то) и обратно).

 

Правиш го като загрявка и на всички струни. По препоръки на въпросната учителка, требваше го шравя един ден 2 минути, на другия 4 и така (да, да кат ме гледате моат ли ми остиска толкоз пръстите :P)

 

Айде стига плява и дано ти е от полза. Успех :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И също много важно! - разтягане и масаж на пръстите и китките преди свирене.

Изпъваш едната ръка напред с дланта надолу, хващаш пръстите с другата ръка и ги изпъваш нагоре и назад - не мног силно, но да усетиш изпъването - и държиш 10 сек. После същото, но надолу и назад, Повтаряш 2-3 пъти, после същото с другата ръка. Също и с палеца - дърпаш назаг 10 сек., после натискаш надолу 10 сек. Хубаво е и да си размачкаш ръцете - предмишницата дланите, пръстите, може да си търкаш ръцете една в друга (както когато ти е студено). Дори е хубаво да разтегнеш и раменете.

Важно е да се прави, за да не си прецакаш ръцете с тези "разчеквания".

 

И много упражнения, повторения, първо бавно, после по-бързо, като постоянно си следиш ръцете да правят нещата правилно.

Упражнявай смяната на акордите - избираш си 2 акорда, каквито и да е, и се упражняваш да ги сменяш, после избираш други два и така в един момент ще ти стане като втора природа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.