Jump to content
Българският форум за музиканти

Стара българска електрическа китара


Recommended Posts

Ето снимки:

 

dmc0278aa9.th.jpg dmc0281lq9.th.jpg dmc0282td0.th.jpg dmc0283zm5.th.jpg dmc0286wh9.th.jpg

 

Какво трябва да бъде направено задължително:

- подмяна на електрониката с изключение на адапторите

- ремонт на тремолото

- нови прагчета

- нови струни

- нов капак за електрониката

 

Какво може да бъде направено на по-късен етап:

- нови адаптори

- нова боя

- нови ключове

- ново тремоло

 

И понеже досега съм свирил (и свиря) само на класическа китара имам няколко въпроса: Как да разбера дали адапторите са единични или двойни, тъй като са капсуловани? Как да ги свържа и кое е по-добре - два моно жака или един стерео?

 

Ето и историята на китарата - купена е от някой преди години. После брат му я пребоядисва, добавя трети адаптор (който не беше свързан и смятам да махна) и я закача на една стена :green: След това баща ми я купува и почва да се подмята вкъщи. Някъде по етапите е счупена "ръчката" на тремолото и ще трябва да си намеря нова. Освен това не знам каква е китарата. Не ми се е налагало да купувам струни за ел. , защото не съм и свирил и ще ми трябва помощ и за това. Капакът за електрониката все ще го направя, а прагчета съм сменял и друг път. Мога и да запоявам, но все пак да попитам - какъв тинол използвате, че моят и без това е на свършване?

 

И... от Габрово съм и понеже единствения магазин за музикални инструменти наскоро се превърна в магазин за дрехи :wow: :evil: ми е малко трудно намирането на части.

Редактирано от nplus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Азе скоро сам ще пускам тема в която ще отговоря на въпросите ти доста изчерпателно, но тъй като ми остава още известно количество работа да видим на какво мога да ти отговоря:

 

1. Какво искаш точно да подмениш по електрониката? (адаптерите 99% съм сигурен че ще се наложи да ги сменяш за някакъв по-сносен звук :D )

2. Е те такова тремоло досега не съм виждал. Може ли още няколко снимки в близък план от всички страни. Предполагам че е някакъв вид соц-двупосочно тремоло, но малко ме озадачи вида му :)

3. 'Капака за електрониката' инако казано пикгарда можеш да замениш с почти всеки вид пластмаса. Тъй че пробвай смело стига да ти харесва на външен вид ;)

 

За адаптерите не мога да ти отговоря, но би ли ми обяснил какво е практическото приложение на 2 моно жака о_О Свириш си на нека и по едно време спираш за да си извадиш кабела и да го прехвърлиш на бриджа? :) Ако не друго ще си колоритен изпълнител ;) Има за тази цел ключета за бленди, които определят сигнала от кои адаптери да отива към изхода ;) Ако имаш път към софия имам едно от един стар бас кремона мога да ти го дам :read:

 

Ми мисля че това е в общи линии. Успех :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаптерите са ти единични.

 

Ако искаш да се правиш на Били Шиин си сложи 2 моно букси. Той така има на свойте ямахи.

за свръзването погледни темата за екранирането. Там има и схема. А схеми в нета бол...

 

А за кое е по-добре: моно жака или 1 стерео това сам си прецени :virtuoz:

 

А защо не използваш стандартна схема на китара. Гледам имаш 3 потенциометъра. Направи ги 2та да са ти усилване и третият -тон.

И с 1 моно изход.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@vlex: Засега ще оставя адаптерите, а всичко друго ще се наложи да бъде сменено, защото е счупено. Снимки на тремолото по-късно, а пикгарда не ме притеснява. И не, няма да местя кабела от единие на другия жак. Просто сега е свързано (или е било свързано) на два канала и затова питам кой кабел е по-разпространен 2*моно, 1*стерео или 1*моно.

@Адаша a.k.a. Nikifena: Май да взема да я направя моно,а? :green: А пък за потенциометрите - тези са за смяна, изпочупени са им крачетата.

 

Edit: Какви да потенциометри да купя?

Редактирано от nplus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То това - стерео-китара - трябва да е някаква соц. измишльотина - да сме модерни за времето си :virtuoz: сложи и един моно жак и превключвател, както правят белите хора и готово. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

dmc0002tk2.th.jpg dmc0003td8.th.jpg dmc0004we9.th.jpg dmc0005ld4.th.jpg dmc0006fy5.th.jpg dmc0008gl0.th.jpg

 

Боята е от първия собственик. А за 500-те килоома е ясно, само не разбрах само за усилването ли трябват логаритмични или и за тона? И колко степенно копче да взема - изкл.,бридж,нек добре ли е или трябва да има и бридж+нек :P ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами по принцип се слагат линейни за тон и логаритмични за усилване, ама аз слагам навсякъде линейни... се тая :)

 

А за какво ти е ключ, при условие, че имаш 2 адаптера и съответно 2 потенциометъра за усилването им ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаптерите са ти единични.

 

Ако искаш да се правиш на Били Шиин си сложи 2 моно букси. Той така има на свойте ямахи.

за свръзването погледни темата за екранирането. Там има и схема. А схеми в нета бол...

 

А за кое е по-добре: моно жака или 1 стерео това сам си прецени :)

 

А защо не използваш стандартна схема на китара. Гледам имаш 3 потенциометъра. Направи ги 2та да са ти усилване и третият -тон.

И с 1 моно изход.

а аз да попитам Никифена предполагам си видял че имам същата трошка от писанията ми из форума , та днеска за пореден път запойвах и разпойвах и я насрах тотално ,сега съм махнал всите жици и се чудя какво да правя , става въпрос за 2 двойни адаптера от китайски произход си взех от райзинг форса , и ги слагам на орфейката ,2 волумета и един тон както си написал , с 500 кОм потенциометри ,всикчко точно и екран уж съм правил но не е много работещ понеже правих дупки за тези адаптери и го съсипах ,доколкото знам не е нужен при наличието на хъмбъкери , ета вадеше ми шум при схемата дето Евтим ми даде в този пост и тази :

http://img216.imageshack.us/my.php?image=orfeishemalt1.jpg

 

и къде може да ми е грешката , дали в калпавото запойване или в това ,че я проверявам без да я сглобя за брума ??? дайте някоя схема за такова свързване с 2 волумета и 1 тон и 2 хъмбъкера , ще подчертая още един път ,че съм правил някакъв екран на китарата , благодарим мноу за атентионе

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

опс , малко обърках темите ,но и тука става , ето я темата с другата схема ,която днес пробвах грубо и вадеше шум ,

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...15entry173441

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я габровците да се изкажат къде мога да намеря женска 6,8 мм букса? В магазина на Бранска няма, магазина на пазара изчезна нанякъде (също помага и ако някой знае къде се е преместил). Някъде другаде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.