Jump to content
Българският форум за музиканти

Обяснете ми


olygofren

Recommended Posts

Значи, въпроса ми е следния: как се нарича един такъв страшно нисък звук, който звучи все едно имаш някакво моторче в гърлото и чуваш всеки оборот като прищракване. Все едно всяко "дрънване" на гласните струни се чува. Ебаси как го обясних, имам предвид примерно като станеш сутрин и гласа ти не бачка, и опиташ да пропуснеш съвсем леко въздух през гърлото става тоя ефект. Или като се задъхаш. Или пушиш здраво и викаш цяла вечер. Като бръмчене такова, най-добре става с буквата "ъ".

 

Питам, защото съм го чувал в песни и прави много интересно впечатление в речитативи. Макар и малко лигаво и позьорско.

Редактирано от olygofren
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За последното изречение - наистина е така! :)

И все пак си е въпрос на вкус - на някои пък не им харесва по време на записа прискърцването по грифа и по струните по време на песента - сравнявам го с това, понеже натурализмът е същия.... :D

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз питам как се казва този ефект и как се получава анатомично? А не дали ви кефи да го използвате :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе усеща се сякаш ти е максимално стегнато гърлото. Едно такова като ръмжене, обаче съвсем бавно, чак звука се накъсва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, въпроса ми е следния: как се нарича един такъв страшно нисък звук,  който звучи все едно имаш някакво моторче в гърлото и чуваш всеки оборот като прищракване. Все едно всяко "дрънване" на гласните струни се чува. Ебаси как го обясних, имам предвид примерно като станеш сутрин и гласа ти не бачка, и опиташ да пропуснеш съвсем леко въздух през гърлото става тоя ефект. Или като се задъхаш. Или пушиш здраво и викаш цяла вечер. Като бръмчене такова, най-добре става с буквата "ъ".

 

Питам, защото съм го чувал в песни и прави много интересно впечатление в речитативи. Макар и малко лигаво и позьорско.

Това си е много готин ефект.Незнам как се казва...

Много ме кефи, особено като е нисък басов вокала

Това е същото като мърканенето при котките..

При мен проблема е че като се разпея не мога да "ръмжа" така. Иначе лесно се прави.

 

олигофрен: незнам за какво говориш, ама гърлото изобщо не трябва да се напряга. тоя звук се получава при съвсем спокойно състояние

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми де да знам, на мен ми се струва стегнато. Интересува ме как може да се развие този ефект, за да може да си го използва човек когато си иска, при това с достатъчна сила, щото по принцип това е тих звук.

 

Ако още някой не разбере за какво говоря, ще трябва да го семплирам. :)

 

П.П: Справка - In Flames, "Free fall" от "Reroute to remain": първите думи които казва ("Mirror mirror"), са по този начин.

Редактирано от olygofren
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми де да знам, на мен ми се струва стегнато. Интересува ме как може да се развие този ефект, за да може да си го използва човек когато си иска, при това с достатъчна сила, щото по принцип това е тих звук.

 

Ако още някой не разбере за какво говоря, ще трябва да го семплирам. :)

 

П.П: Справка - In Flames, "Free fall" от "Reroute to remain": първите думи които казва ("Mirror mirror"), са по този начин.

Хмм, чух я тая песен, ама тва определено не е тва за което говорим... + тва то самоя глас едвам се чува от толкова ефекти.

Тва за което става въпрос аз доколкото разбрах не е начин на пеене, а просто допълнителен ефект който отвреме на време се използва... нещо като скърцане се получава...

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е и да не е това, но наподобява като звучене тоя нисък, пращящ и скърцащ ефект. И да, аз не питам да изпееш цяло парче така, но поне да можеш да го контролираш до степен да кажеш няколко реда речитатив. То за пеене не може и да става дума, щото няма точно определен тон тоя звук.

 

Та има ли как да се задобрее на тоя ефект? Аз като го правя известно време и все едно ми проработва истинския глас изведнъж и повече не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е и да не е това, но наподобява като звучене тоя нисък, пращящ и скърцащ ефект. И да, аз не питам да изпееш цяло парче така, но поне да можеш да го контролираш до степен да кажеш няколко реда речитатив. То за пеене не може и да става дума, щото няма точно определен тон тоя звук.

 

Та има ли как да се задобрее на тоя ефект? Аз като го правя известно време и все едно ми проработва истинския глас изведнъж и повече не става.

Еми както казах при мен поне като се разпея и немога да го изкарвам тоя звук.

Тоест ако ще пееш така недей да се разпяваш много и изпей 1-2 парчета така , щото после както казваш звучи само глас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е и да не е това, но наподобява като звучене тоя нисък, пращящ Тоест ако ще пееш така недей да се разпяваш много и изпей 1-2 парчета така

:rolleyes::happy:;)

 

Никога, ама никога не рпави толкова екстремни неща с гласа си, без да си се разпял. Ако искаш да го опазиш. Опитай да постигнеш ефекта както си разпят. Или докато си разпяваш ниските - почни "на гърло" да "бучиш" веднага, след като не можеш да изкарваш нисък тон вече (това е докато се разпяваш надолу), така ще усетиш технологията и ще можеш по-нататък да я приложиш и по-високо, в диапазона на гласа си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е и да не е това, но наподобява като звучене тоя нисък, пращящ Тоест ако ще пееш така недей да се разпяваш много и изпей 1-2 парчета така

:metalist::metalist::metalist:

 

Никога, ама никога не рпави толкова екстремни неща с гласа си, без да си се разпял. Ако искаш да го опазиш. Опитай да постигнеш ефекта както си разпят. Или докато си разпяваш ниските - почни "на гърло" да "бучиш" веднага, след като не можеш да изкарваш нисък тон вече (това е докато се разпяваш надолу), така ще усетиш технологията и ще можеш по-нататък да я приложиш и по-високо, в диапазона на гласа си.

ОК де , не съм мнооого запознат, ама това не е толкова екстремно, тоя ефект за който аз си мисля (ама май не говорим за едно и също нещо) се прави само при тихо пеене и (поне при мене) като се разпея немога да го правя ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз мисля че това за което говориш е трептене на гласните струни на "сухо" - без покрай тях да минава въздух

но не ползва тази част от гласните струни която се ползва от нормалния глас

 

големите количества въздух не са полезни за ниските честоти, тей като високото налягане в гърлото пречи на трептенето, когато е с такава честота и амплитуда, лично аз по тоя начин смъквам почти 2 цели тона под най ниския си което е много

 

но това не е толкова глас колкото звук който се издава с гърло

характерно за този тип звук е и това че не може да се прави силно, според мен няма нищо трудно в издаването стига да си загрял и да имаш правилна нагласа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тоя вокал фрай май Джерекаров беше казвал нещо, но аз тогава останах с впечатление, че това е някаква техника за пеене на високи вокали... Поправете ме ако греша (и по дяволите, аман от английски термини...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.